Ազգային ժողովի «Պատիվ ունեմ» խմբակցության ղեկավար Հայկ Մամիջանյանը կարևորել է միջազգային միջնորդի ներգրավվածությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև ընթացող բանակցություններում՝ նշելով, որ ներկայիս ձևաչափը չի բերում ցանկալի արդյունքի։
«Գուցե, պետք է գոնե հիմա փորձել այլ ճանապարհ՝ ներգրավել միջազգային միջնորդ, ներգրավել բանակցային գործընթացի երաշխավոր, վերափոխել բանակցությունների տրամաբանությունը և այլն»,–հայտարարել է Մամիջանյանը, հայտնում է Արմենպրեսը։
Նրա կարծիքով՝ ինչպես ներկայիս հակամարտությունը, այնպես էլ համաշխարհային պատմության բազմաթիվ հակամարտություններ երբեք չեն կարգավորվել առանց վստահելի միջնորդի մասնակցության։
«Չկա նման դեպք պատմության մեջ»,–ասել է ընդդիմադիր խմբակցության ղեկավարը։
Մամիջանյանը հստակեցրել է, որ միջնորդության հարցում չի դնում աշխարհաքաղաքական նախապայմաններ, քանի որ նպատակն է գտնել այնպիսի դերակատար, որն ունենա երկու հիմնական հատկանիշ։
«Անհրաժեշտ է գտնել մի որևէ երկիր կամ միջազգային կազմակերպություն, որը համապատասխանում է երկու մինիմալ պահանջների: Առաջինը՝ ունակ է ներգրավվել, կարող է իր հեղինակությամբ այնպես անել, որ երկու կողմերն էլ ընդունեն իր միջնորդական ծառայությունները:
Երկրորդը՝ այն այս կամ այն կերպ ներգործողություն և ներկայություն ունի տարածաշրջանում, ում ասածը կարող է գնալ անդին, քան հայտարարությունները: Բացառությամբ Թուրքիայի՝ ցանկացած կողմ և ցանկացած միջազգային կազմակերպություն, որը համապատասխանում է այս երկու մինիմալ պահանջներին, կարծում եմ, որ շատ ավելի լավ արդյունքի կբերի, քան այս պահին ընթացող բանակցությունները»,–ընդգծել է Մամիջանյանը։
Վերջին շրջանում ՀՀ և Ադրբեջանի միջև բանակցություններն ընթանում են երկկողմ ձևաչափով, առանց միջնորդի ներգրավման։

Hayk Mamijanyan, head of the I Have Honor parliamentary faction, underscored the importance of involving an international mediator in the negotiations between Armenia and Azerbaijan. He argued that the current format is failing to produce meaningful outcomes, Armenpress reports.
“Perhaps it’s time to try a different route—engage an international mediator, appoint a guarantor for the negotiation process, and change the logic of talks,” Mamijanyan stated.
According to him, both the current conflict and numerous historical conflicts globally have never been resolved without the involvement of a reliable mediator.
“There’s no such case in history,” the opposition leader added.
Mamijanyan clarified that he is not setting geopolitical preconditions for mediation. Instead, the goal is to identify an actor meeting two essential criteria.
“We need a country or international organization that fulfills two minimum requirements: first, it must be capable of engaging in the process and have the authority to gain acceptance from both sides for its mediation.
Second, it must have some degree of influence and presence in the region, so that its words carry weight beyond just making statements. With the exception of Turkey, any party or organization meeting these two basic conditions could yield better results than the current bilateral talks,” he stressed.
Recently, Armenia and Azerbaijan have been conducting negotiations bilaterally, without the involvement of a mediator.