Երևանի մետրոպոլիտենի «Երիտասարդական» կայարանն անվանի գրող Ավետիք Իսահակյանի անունով անվանափոխելու նախաձեռնություն է ներկայացվել քաղաքապետարանին։ Այդ մասին հայտնել է կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանըկառավարության ճեպազրույցի ժամանակ։
«Այս տարի լրանում է Ավետիք Իսահակյանի 150-ամյակը, ձևավորված է հոբելյանական հանձնաժողով, որում ներգրավված են անվանի մտավորականներ, ընտանիքի անդամներ, այդ թվում՝ Իսահակյանի թոռը։ Հանձնաժողովի քննարկման ժամանակ իրենց կողմից առաջարկ բարձրացվեց, որ հաշվի առնելով հարևանությամբ տեղադրված Իսահակյանի արձանն ու հոբելյանական տարին` քաղաքապետարանը հարցը քննարկի։ Ըստ սահմանված ընթացակարգի՝ առաջարկը ներկայացվել է քաղաքապետարան․ կարծում եմ՝ դա ավագանու որոշման տիրույթում է»,– ասել է նախարարը, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նա նաև նշել է, որ տարածքը պատմական արժեք ունի, իսկ կայարանի ներկայիս անունը ևս պատմական նշանակություն ունի, ուստի հարցը մանրամասն կերպով պետք է դիտարկվի։
«Միևնույն ժամանակ մենք քաղաքապետարանին առաջարկ ենք ներկայացրել, որպեսզի արձանը դառնա ավելի տեսանելի, որովհետև դրա շուրջը հիմա տարբեր գործունեություններ են զարգացել, և արձանը կարծես ստվերվել է։ Հիմա սպասում ենք»,–նշել է նա։

В мэрию Еревана направлено предложение о переименовании станции метро «Еритасардакан» в честь известного армянского писателя Аветика Исаакяна. Об этом заявила министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян в ходе брифинга правительства.
«В этом году исполняется 150 лет со дня рождения Аветика Исаакяна. Создан юбилейный комитет, в который вошли известные деятели культуры, члены семьи, в том числе внук писателя. В ходе обсуждений комитет предложил мэрии рассмотреть вопрос о переименовании станции, учитывая памятник Исаакяну, установленный рядом, и юбилейный год. В соответствии с установленным порядком предложение передано в мэрию. Считаю, что теперь вопрос находится в компетенции совета старейшин», – сказала министр, сообщает «Спутник Армения».
Она также отметила, что территория имеет историческую ценность, а нынешнее название станции тоже имеет значимость, поэтому вопрос требует всестороннего рассмотрения.
«Одновременно мы предложили мэрии сделать памятник более заметным, так как в настоящее время он затенён из-за различных видов деятельности вокруг него. Сейчас мы ожидаем ответа», – добавила она.