Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախկին նախարար Դավիթ Բաբայանը Բաքվի բանտից ընտանիքի միջոցով հեռախոսային ձայնագրություն է փոխանցել` նշելով, որ դատարանում ասել է, որ Իվանյանի (Խոջալուի) դեպքերի պատասխանատուն հենց ադրբեջանական կողմն է, հայտնում է 168․am-ը։
«Լավ եղեք, պինդ եղեք, մեր մասին մի՛ մտածեք»,– ասել է Դավիթ Բաբայանը։
Նա նաև նշել է, որ ապրիլի 24–ին հոգով-մտքով լինելու է Ծիծեռնակաբերդում:
«Սիրելի՛ բարեկամներ, ժողովո՛ւրդ: Ես ուզում եմ դիմել ձեզ բոլորիդ ու ասել՝ մի՛ անհանգստացեք, ամեն ինչ նորմալ է մեզ հետ: Նոր այստեղի լրատվամիջոցներով տեղեկություն է դուրս եկել 1992թ. Իվանյանի դեպքերի մասին իմ ասածի լրիվ հակառակի մասին: Նրանք մեկնաբանել են մի ձև, ես ասել եմ լրիվ հակառակ բան:
Ես ասել եմ, որ այդ դեպքերի պատասխանատուն հենց այս՝ ադրբեջանական կողմն է, և դա եղել է ներիշխանական պայքարի արդյունք:
Բացի դրանից, ես երբեք չեմ ասել, որ գոյություն ունի Իվանյանի ազատագրման համար պարգև: Դա նույնպես սխալ է ձևակերպված: Վաղը ես դատական նիստի ժամանակ դրա մասին բարձրաձայնելու եմ:
Ընդհանուր առմամբ նորմալ ենք: Շատ լավ են վերաբերվում, հատկապես՝ մեկուսարանում: Որևէ խնդիր չունենք: Մի անգամ նույնիսկ վատ խոսք չեն ասել, սուր հայացք չեն նետել մեր ուղղությամբ:
Ամեն ինչ նորմալ է նաև դատարանում: Ավելին, եթե նոմալ չլիներ, այսպիսի քննարկումներ չէինք անի: Շատ թեժ է երբեմն անցնում, բայց միշտ քաղաքակրթության սահմաններում: Մնացածը ամեն ինչ նորմալ է: Իհարկե, շատ ենք կարոտում մեր ընտանիքներին: Իհարկե, շատ ենք մտահոգված մեր հայ ազգի ճակատագրի մասին, գիշեր-ցերեկ մտածում ենք, բայց ամեն ինչ նորմալ պիտի լինի:
Վաղը Հայոց մեծ եղեռնի 110-րդ տարելիցն է: Հոգով-մտքով ձեզ հետ ենք: Հոգով-մտքով ես լինելու եմ նաև Ծիծեռնակաբերդում: Լավ եղեք, պինդ եղեք, մեր մասին մի՛ մտածեք»,– ասել է Դավիթ Բաբայանը:
Ապրիլի 22-ին ադրբեջանական լրատվականների միջոցով տարածվել են խեղաթյուրված տեղեկատվություն՝ վերաբերող Բաբայանի հարցաքննությանը նախորդ օրը կայացած դատական նիստի ընթացքում։ Տարածված նյութերը վերաբերել են Բաբայանի խոսքերին, կապված՝ այսպես կոչված «Խոջալուի ցեղասպանության» հետ։
Ադրբեջանական պաշտոնական քարոզչությունը փորձում է հայերին մեղադրել Խոջալուի խաղաղ բնակչության կոտորածի մեջ, սակայն անգամ ԱՀ նախագահ Ա. Մութալիբովը 1992-ի մարտին խոստովանել է, թե «միջանցքը, որով մարդիկ կարող էին հեռանալ, հայերը, այնուամենայնիվ, թողել էին», իսկ «Աղդամի մոտ այդ ժամանակ բավարար ուժեր կային մարդկանց օգնության հասնելու համար»։ Խոջալուի այն բնակիչները, ովքեր այս կամ այն պատճառով չէին հեռացել գյուղից, իրենց ցանկությամբ, առանց որևէ նախապայմանի հանձնվել են հայկական կողմին։

David Babayan, former Foreign Minister of the Republic of Artsakh, has sent an audio message from a Baku prison to 168.am via his family, stating that during his court appearance, he clearly said the Azerbaijani side is responsible for the events in Ivanian (Khojaly).
“Be well, stay strong, and don’t worry about us,” said Babayan.
He added that on April 24, in spirit and thought, he will be at Tsitsernakaberd.
“Dear friends, people: I want to tell you all—don’t worry, we are doing fine. Recently, local media here released distorted information about what I said regarding the 1992 Ivanian events. They interpreted it one way, but I said something entirely different.
I clearly stated that the Azerbaijani side is responsible for those events, which were the result of internal power struggles.
Also, I have never said that there was any reward for the liberation of Ivanian. That was misrepresented. I will clarify this at tomorrow’s court session.
Overall, we’re doing well. The treatment is very good, especially in isolation. We have had no problems—no harsh words, no hostile looks.
Everything is going smoothly in court as well. If it weren’t, such discussions wouldn’t even happen. Sometimes it gets intense, but it always stays within civilized bounds. Everything else is normal. Of course, we miss our families greatly. We’re deeply concerned for the fate of our Armenian nation and think about it day and night, but things will turn out fine.
Tomorrow marks the 110th anniversary of the Armenian Genocide. I will be with you in spirit and thought. Stay well, stay strong, and don’t worry about us,” Babayan said.
On April 22, Azerbaijani media outlets circulated distorted information about Babayan’s statements during a court session the day before, falsely portraying his comments on the so-called “Khojaly genocide.”
Azerbaijan’s official propaganda continues to blame Armenians for the killing of Khojaly civilians. However, even then-Azerbaijani President Ayaz Mutalibov admitted in March 1992 that Armenians had left an escape corridor and that Azerbaijani forces near Aghdam were sufficient to assist civilians. Those Khojaly residents who didn’t leave the village surrendered voluntarily to the Armenian side without any preconditions.