Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախկին նախարար Դավիթ Բաբայանը Բաքվի բանտից ընտանիքի միջոցով հեռախոսային ձայնագրություն է փոխանցել` նշելով, որ դատարանում ասել է, որ Իվանյանի (Խոջալուի) դեպքերի պատասխանատուն հենց ադրբեջանական կողմն է, հայտնում է 168․am-ը։
«Լավ եղեք, պինդ եղեք, մեր մասին մի՛ մտածեք»,– ասել է Դավիթ Բաբայանը։
Նա նաև նշել է, որ ապրիլի 24–ին հոգով-մտքով լինելու է Ծիծեռնակաբերդում:
«Սիրելի՛ բարեկամներ, ժողովո՛ւրդ: Ես ուզում եմ դիմել ձեզ բոլորիդ ու ասել՝ մի՛ անհանգստացեք, ամեն ինչ նորմալ է մեզ հետ: Նոր այստեղի լրատվամիջոցներով տեղեկություն է դուրս եկել 1992թ. Իվանյանի դեպքերի մասին իմ ասածի լրիվ հակառակի մասին: Նրանք մեկնաբանել են մի ձև, ես ասել եմ լրիվ հակառակ բան:
Ես ասել եմ, որ այդ դեպքերի պատասխանատուն հենց այս՝ ադրբեջանական կողմն է, և դա եղել է ներիշխանական պայքարի արդյունք:
Բացի դրանից, ես երբեք չեմ ասել, որ գոյություն ունի Իվանյանի ազատագրման համար պարգև: Դա նույնպես սխալ է ձևակերպված: Վաղը ես դատական նիստի ժամանակ դրա մասին բարձրաձայնելու եմ:
Ընդհանուր առմամբ նորմալ ենք: Շատ լավ են վերաբերվում, հատկապես՝ մեկուսարանում: Որևէ խնդիր չունենք: Մի անգամ նույնիսկ վատ խոսք չեն ասել, սուր հայացք չեն նետել մեր ուղղությամբ:
Ամեն ինչ նորմալ է նաև դատարանում: Ավելին, եթե նոմալ չլիներ, այսպիսի քննարկումներ չէինք անի: Շատ թեժ է երբեմն անցնում, բայց միշտ քաղաքակրթության սահմաններում: Մնացածը ամեն ինչ նորմալ է: Իհարկե, շատ ենք կարոտում մեր ընտանիքներին: Իհարկե, շատ ենք մտահոգված մեր հայ ազգի ճակատագրի մասին, գիշեր-ցերեկ մտածում ենք, բայց ամեն ինչ նորմալ պիտի լինի:
Վաղը Հայոց մեծ եղեռնի 110-րդ տարելիցն է: Հոգով-մտքով ձեզ հետ ենք: Հոգով-մտքով ես լինելու եմ նաև Ծիծեռնակաբերդում: Լավ եղեք, պինդ եղեք, մեր մասին մի՛ մտածեք»,– ասել է Դավիթ Բաբայանը:
Ապրիլի 22-ին ադրբեջանական լրատվականների միջոցով տարածվել են խեղաթյուրված տեղեկատվություն՝ վերաբերող Բաբայանի հարցաքննությանը նախորդ օրը կայացած դատական նիստի ընթացքում։ Տարածված նյութերը վերաբերել են Բաբայանի խոսքերին, կապված՝ այսպես կոչված «Խոջալուի ցեղասպանության» հետ։
Ադրբեջանական պաշտոնական քարոզչությունը փորձում է հայերին մեղադրել Խոջալուի խաղաղ բնակչության կոտորածի մեջ, սակայն անգամ ԱՀ նախագահ Ա. Մութալիբովը 1992-ի մարտին խոստովանել է, թե «միջանցքը, որով մարդիկ կարող էին հեռանալ, հայերը, այնուամենայնիվ, թողել էին», իսկ «Աղդամի մոտ այդ ժամանակ բավարար ուժեր կային մարդկանց օգնության հասնելու համար»։ Խոջալուի այն բնակիչները, ովքեր այս կամ այն պատճառով չէին հեռացել գյուղից, իրենց ցանկությամբ, առանց որևէ նախապայմանի հանձնվել են հայկական կողմին։

Бывший министр иностранных дел Республики Арцах Давид Бабаян передал через семью аудиосообщение из бакинской тюрьмы для портала 168.am , в котором заявил, что на судебном заседании прямо сказал: за события в Иваняне (Ходжалу) отвечает азербайджанская сторона.
«Будьте здоровы, держитесь, не волнуйтесь о нас», – сказал Бабаян.
Он также отметил, что 24 апреля мысленно и душой будет находиться в Цицернакаберде.
«Дорогие друзья, народ: хочу обратиться ко всем вам и сказать – не волнуйтесь, у нас всё нормально. Недавно местные СМИ распространили информацию, полностью противоположную тому, что я на самом деле сказал о событиях 1992 года в Иваняне. Они истолковали мои слова по-своему, а я говорил совершенно другое.
Я ясно указал, что ответственность за те события несет именно азербайджанская сторона, и что они стали результатом внутриполитической борьбы.
Кроме того, я никогда не утверждал, что за освобождение Иваняна была установлена награда. Это тоже неправильно интерпретировано. Завтра на судебном заседании я об этом скажу.
В целом у нас всё в порядке. Отношение очень хорошее, особенно в изоляции. У нас нет никаких проблем – ни одного грубого слова, ни одного недоброжелательного взгляда в нашу сторону.
Суд также проходит нормально. Если бы это было не так, подобных обсуждений не было бы вовсе. Иногда бывает жарко, но всегда в рамках цивилизованных норм. В остальном – всё стабильно. Конечно, мы очень скучаем по нашим семьям. Конечно, мы обеспокоены судьбой армянского народа, думаем об этом днём и ночью, но всё должно быть хорошо.
Завтра 110-я годовщина Геноцида армян. Я буду с вами мысленно и душой. Будьте здоровы, держитесь, не думайте о нас», – сказал Давид Бабаян.
22 апреля азербайджанские СМИ распространили искажённую информацию о выступлении Бабаяна на прошедшем накануне судебном заседании, касающуюся его слов о так называемом «геноциде в Ходжалу».
Официальная пропаганда Азербайджана продолжает обвинять армян в массовом убийстве мирных жителей Ходжалу. Однако даже президент АР Аяз Муталибов в марте 1992 года признал, что армяне оставили коридор для выхода, а в районе Агдама находились достаточные силы для помощи. Жители Ходжалу, не покинувшие село, сдались армянской стороне добровольно и без всяких условий.