ՀՀ կառավարությունը որոշում է կայացրել, որի համաձայն ՀՀ–ում օրինական բնակվող օտարերկրացիները կարող են դիմել և ստանալ Mobile ID։
Գործող իրավակարգավորումների համաձայն՝ Mobile ID-ի դիմելու և ստանալու իրավունք ունեն միայն ՀՀ քաղաքացիություն ունեցող անձինք, ովքեր ունեն նույնականացման քարտ։ Սակայն, հաշվի առնելով պետական թվային ծառայությունների ավելացումը, առաջացել է անհրաժեշտություն՝ դրանք հասանելի դարձնել նաև ՀՀ-ում օրինական բնակվող օտարերկրացիների համար, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
Օտարերկրացիները կարող են ինչպես անձամբ, այնպես էլ լիազորված անձի միջոցով ներկայացնել կացության կարգավիճակ ստանալու դիմում և ստանալ համապատասխան կացության քարտ։ Նույն կերպ՝ լիազորված անձի միջոցով օրինական բնակվող օտարերկրացին կարող է ստանալ նաև հանրային ծառայությունների համարանիշ։
Քանի որ պետական առցանց ծառայությունների մատուցումն ապահովվում է խիստ նույնականացման մեխանիզմներով, նախագծով սահմանվել է, որ օտարերկրացիները կարող են դիմել և ստանալ Mobile ID այն բանից հետո, երբ ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությունը կատարի համապատասխան նշում՝ նույնականացման մասին օտարերկրացիների հաշվառման համակարգում։ Այդ նպատակով օտարերկրացին նախապես պետք է ներկայանա նշված ծառայություն։
Այս միջոցառումը իրավական միատեսակ մոտեցում ապահովելու համար տարածվում է նաև այն օտարերկրացիների վրա, ովքեր մինչև սույն կարգավորումների ուժի մեջ մտնելը արդեն իսկ ստացել են կացության կարգավիճակ, համապատասխան վավերական փաստաթղթեր կամ օրինական բնակության մասին վկայող տեղեկանք։

Правительство Армении утвердило решение, согласно которому иностранные граждане, легально находящиеся на территории страны, смогут подавать заявку и получать Mobile ID. Об этом сообщает «Пастинфо».
Ранее право на получение Mobile ID имели только граждане Армении при наличии карты идентификации. Однако с учётом увеличения числа цифровых государственных сервисов возникла необходимость сделать их доступными и для иностранных граждан, имеющих законное основание для проживания в Армении.
Иностранцы могут подать заявление на получение статуса проживания как лично, так и через уполномоченное лицо, после чего им выдается карта проживания. Аналогично они могут получить номер публичных услуг (ПСН) через доверенное лицо.
Поскольку доступ к онлайн-услугам требует строгой идентификации, новым постановлением предусмотрено, что иностранные граждане смогут получить Mobile ID только после того, как Служба миграции и гражданства МВД внесет в систему учёта иностранцев отметку об идентификации. Для этого заявитель должен предварительно явиться в соответствующий орган.
Это правило распространяется также на иностранных граждан, которые до вступления изменений в силу уже получили статус проживания, действительные документы или справки, подтверждающие их законное проживание.