Ապրիլի 23-ին Երևանում տեղի է ունեցել ավանդական ջահերով երթը, որն այս տարի անցել է «Մի՛ ուրացիր» կարգախոսով։ Այն սկսվել է Հանրապետության հրապարակից և ավարտվել Ծիծեռնակաբերդի բարձունքում։ Երթը 1999 թվականից ի վեր կազմակերպում է ՀՅԴ Հայաստանի երիտասարդական միությունը։
Մինչև երթի մեկնարկը մասնակիցները այրել են Թուրքիայի և Ադրբեջանի պետական դրոշները՝ որպես բողոքի գործողություն ժխտողական քաղաքականության դեմ։
ՀՅԴ ԳՄ անդամ, «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը երթից առաջ հայտարարել է. «Թուրքիան պետք է ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը որպես պատմական փաստ, որպես մարդկության դեմ հանցագործություն ու որպես նախադեպ, որ չի կրկնվի այն։ Քանի դեռ հերքում ես ցեղասպանությունը, մեղսակից ես դրան», հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Գեղամ Մանուկյանը նշել է, որ երբ այսօր պետությունը պետք է հանդես գա որպես ամենաողջամիտ ձայնը ցեղասպանության ճանաչման հարցում, «մենք տեսնում ենք անպատասխանատու զիջումներ և ուրացում», մինչդեռ այս երթը վկայում է արդարության աննահանջ պահանջի մասին։
Երթի մասնակիցները, ջահերից բացի, իրենց հետ կրել են նաև ցուցանակներ՝ Լեռնային Ղարաբաղի բնակավայրերի անուններով։

A traditional torchlight march took place in Yerevan on April 23 under the slogan Never Deny. The event began at Republic Square and concluded at the Tsitsernakaberd memorial complex. Organized annually since 1999 by the Armenian Youth Federation of the Armenian Revolutionary Federation (ARF), the march commemorates the Armenian Genocide.
Before the march began, participants set fire to the national flags of Turkey and Azerbaijan in protest against their denialist policies.
Gegham Manukyan, a member of the ARF Supreme Body and a lawmaker from the Armenia parliamentary faction, stated before the march: “Turkey must recognize the Armenian Genocide as a historical fact, a crime against humanity, and a precedent that must not be repeated. As long as one denies genocide, they are complicit in it.”
Manukyan added that at a time when the state should be the clearest voice for genocide recognition, “we are witnessing irresponsible concessions and denial,” while the march itself reflects an unwavering demand for justice, as reported by Sputnik Armenia.
In addition to torches, march participants carried signs bearing the names of towns and villages in Nagorno-Karabakh.