Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հյուրընկալել է Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Թեոդորոս Ռուսոպուլոսի գլխավորած պատվիրակությանը։ Փաշինյանը ներկայացրել է Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները՝ շեշտելով, որ Հայաստանը մնում է խաղաղության օրակարգին հավատարիմ և պատրաստ է ստորագրել փաստաթուղթը։
Փաշինյանն ընդգծել է ԵԽԽՎ գործունեության կարևորությունն ու քննարկումների մակարդակը։ Իր հերթին, ԵԽԽՎ նախագահը բարձր է գնահատել համագործակցությունը Հայաստանի խորհրդարանականների հետ և հույս հայտնել, որ այդ կապը կշարունակի զարգանալ արդյունավետ կերպով։
Հանդիպման ընթացքում զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումների ընթացքը, մարդու իրավունքների պաշտպանության համակարգերի կատարելագործման ուղղությամբ կառավարության ձեռնարկած քայլերը։ Ռուսոպուլոսը բարձր է գնահատել այս ուղղությամբ իրականացվող քայլերը և վերահաստատել ԵԽԽՎ պատրաստակամությունը՝ շարունակելու աջակցությունն ու համագործակցությունը։
Հանդիպման ավարտին ընդգծվել է երկխոսության խորացման ու բազմակողմ համագործակցության զարգացման անհրաժեշտությունը՝ որպես կայունության և խաղաղության ապահովման միջոց։

24 Апрель 2025 - 07:37 AMT
Премьер-министр Никол Пашинян принял делегацию во главе с председателем Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) Теодоросом Русопулосом. Пашинян представил достигнутые договорённости по мирному соглашению с Азербайджаном, подчеркнув, что Армения остается приверженной повестке мира и готова подписать документ.
Он отметил важность деятельности ПАСЕ и уровень проводимых обсуждений. В свою очередь, Русопулос высоко оценил сотрудничество с армянскими парламентариями и выразил надежду на его дальнейшее продуктивное развитие.
Стороны обсудили ход демократических реформ в Армении, а также шаги правительства по совершенствованию системы защиты прав человека. Русопулос положительно оценил эти усилия и подтвердил готовность ПАСЕ продолжать поддержку и сотрудничество.
В завершение встречи было подчеркнуто значение углубления диалога и развития многостороннего взаимодействия как способа обеспечения стабильности и мира.
Пашинян неоднократно заявлял, что проект мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном согласован и готов к окончательному подписанию. Он предложил президенту Азербайджана начать консультации по его подписанию. 13 марта МИД Армении сообщил, что принял предложения азербайджанской стороны по двум несогласованным статьям и подтвердил готовность к подписанию. Однако Баку выдвинул новые предварительные условия и заявил, что говорить о сроках встречи преждевременно.