Եվրոպական խորհրդարանի և մի շարք եվրոպական երկրների ազգային խորհրդարանների պատգամավորներ քննադատել են Եվրոպական միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասի ապրիլի 25-ին նախատեսված այցը Ադրբեջան։ Նրանք իրենց մտահոգությունը հայտնել են X սոցիալական հարթակում հրապարակած գրառումներով։
Եվրախորհրդարանի Կիպրոսը ներկայացնող պատգամավոր Լուկաս Ֆորլասն իր միկրոբլոգում գրել է․ «Կայա Կալասի` ապրիլի 25-ի Ադրբեջան կատարելիք այցը լուրջ մտահոգություններ է առաջացնում։ Այս այցը տեղի է ունենում Ադրբեջանի շարունակական անդրսահմանային բռնության, հայ խաղաղ քաղաքացիների անօրինական կալանավորման և Հայաստանում ԵՄ դիտորդական առաքելության դեմ ուղղված բացահայտ սպառնալիքների ֆոնին», հայտնում է Արմենպրեսը։
Ֆրանսիայի Ազգային ժողովի պատգամավոր Իզաբել Սանտյագոն ընդգծել է՝ սկանդալային է, որ Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցի օրը Եվրոպական միության բարձրաստիճան պաշտոնյան նման այց է կատարում, հատկապես, երբ բազմաթիվ հայեր դեռ պահվում են Բաքվի բանտերում։
Իսպանիայի խորհրդարանի պատգամավոր Ֆրանսեսկ Մարկ Ալվարոն իր գրառման մեջ ընդգծել է, որ Կայա Կալասի այցը Բաքու ապրիլի 25-ին խորը մտահոգություն է առաջացրել։
«Ադրբեջանում մարդու իրավունքների վիճակը վատ է, և այս այցը կարող է վնասել ԵՄ-ի և Հայաստանի միջև հարաբերություններին՝ առանցքային գործընկերոջ, որն ամուր նվիրվածություն ունի խաղաղությանը»,–գրել է նա։
Իսպանացի մեկ այլ պատգամավոր՝ Ջոն Ինյարիտուն, հավելել է․ «Մինչ Ադրբեջանը խախտում է մարդու իրավունքները և միջազգային իրավունքը, Կայա Կալասը պաշտոնական այցով մեկնում է Բաքու։ Կովկասի մյուս երկրները նպաստում են ժողովրդավարությանը և խաղաղությանը, սակայն ԵՄ-ն առաջնահերթություն է տալիս ավտորիտար և ագրեսիվ բռնապետությանը»։
Գերմանիայի Բունդեսթագի նախկին պատգամավոր Միքայել Ռոթը իր գրառման մեջ ուղղակիորեն դիմել է Կալասին՝ հարց բարձրացնելով՝ «Դուք այցելում եք Բաքվի ավտորիտար ռեժիմ՝ խուսափելով Երևանի ժողովրդավարությունից: Մինչդեռ Ադրբեջանը մերժում է մեր արժեքները, Հայաստանը մոտենում է Եվրոպական միությանը: Ինչպե՞ս է ռազմավարական մտածողության վիճակը Բրյուսելում»։
Ավելի վաղ հաղորդվել է, որ Եվրոպական միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Կայա Կալասը ապրիլի 25-ին պաշտոնական այցով կմեկնի Ադրբեջան։ Այցի ընթացքում նախատեսված են հանդիպումներ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովի հետ։ Արտաքին գործերի նախարարի հետ հանդիպումից հետո նախատեսվում է մամուլի համար հայտարարություններ անել։

Members of the European Parliament and national parliaments across Europe have criticized the upcoming April 25 visit of Kaja Kallas, the European Union’s High Representative for Foreign Affairs and Security Policy, to Azerbaijan. Their concerns were voiced in posts shared on X.
Lucas Fourlas, a Member of the European Parliament from Cyprus, wrote: “Kaja Kallas’s visit to Azerbaijan on April 25 is deeply concerning. It comes amid ongoing cross-border violence by Azerbaijan, the illegal detention of Armenian civilians, and direct threats against the EU monitoring mission in Armenia.”
French National Assembly member Isabelle Santiago labeled the visit “scandalous,” particularly as it coincides with the 110th anniversary of the Armenian Genocide. She emphasized that many Armenians remain imprisoned in Baku, Armenpress reported.
Spanish MP Francesc Marc Álvaro echoed the alarm, stating: “This trip to Baku on April 25 raises serious concerns. Azerbaijan’s human rights record is dire, and the visit could harm relations between the EU and Armenia, a key partner committed to peace.”
Another Spanish parliamentarian, Jon Iñarritu, added: “As Azerbaijan violates human rights and international law, Kaja Kallas heads to Baku. Other South Caucasus nations support democracy and peace, yet the EU prioritizes authoritarianism.”
Former German Bundestag member Michael Roth directly addressed Kallas, questioning: “You visit Baku’s authoritarian regime while avoiding democratic Yerevan. Azerbaijan rejects our values; Armenia moves closer to the EU. What is the state of strategic thinking in Brussels?”
Previously, it was announced that Kaja Kallas would travel to Azerbaijan on April 25 for meetings with President Ilham Aliyev and Foreign Minister Jeyhun Bayramov. A press statement is scheduled following her meeting with Bayramov.