Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցի կապակցությամբ հղած ուղերձում ընդգծել է, որ սահմանազատված և սահմանագծված սահմաններով ՀՀ–ն է Մեծ Եղեռնի ողբերգությունը վերապրելու միջոցը:
Նա նշել է, որ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը պետք է վառ պահել պետականություն կառուցելով ու խաղաղ հարևանությամբ։
«Այսօր մենք ոգեկոչում ենք Մեծ Եղեռնի՝ Հայոց ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակը, ովքեր զոհ գնացին 1915 թվականից ահագնացած կոտորածներին եւ զանգվածային տեղահանություններին։
Օսմանյան Կայսրության գոյության վերջին շրջանում տեղի ունեցած այդ իրադարձությունները խորը հետք են թողել յուրաքանչյուր հայի հոգու եւ գիտակցության մեջ, Հայաստանի շատ քաղաքացիների համար ցեղասպանությունը ոչ միայն ազգային, այլեւ ընտանեկան, անձնական ողբերգություն է։
Այս ողբերգությունը վերապրելը վերջին ավելի քան մեկդարյա մեր ազգային օրակարգի առանցքային հարցերից է, անկախ նրանից, թե որքանով է ձեւակերպված եղել որպես այդպիսին։
Այս օրակարգի շուրջ Կառավարության եւ անձամբ իմ մտորումներն ու մտածումները հանգում են հետեւյալին․ զարգացած, ինքնիշխան, անվտանգ, այսինքն՝ սահմանազատված եւ սահմանագծված սահմաններով Հայաստանի Հանրապետությունն է Մեծ Եղեռնի ողբերգությունը վերապրելու միջոցը, մեր ժողովրդի բոլոր զոհողություններին եւ զոհերին մեր հավատարմության առհավատչյան։
Պետություն եւ պետական շահեր, Հայաստանի Հանրապետություն՝ միջազգայնորեն ճանաչված տարածքով, հարեւանների հետ կարգավորված հարաբերություններով, բաց սահմաններով, խաղաղություն, աշխատանք, բարեկեցություն, ազատ եւ պաշտպանված քաղաքացի․ ահա թե ինչը, ովքեր եւ ինչպես պիտի վառ պահեն Մեծ Եղեռնի զոհերի հիշատակը, ահա թե ինչպես պետք է վերապրենք Մեծ Եղեռնի ողբերգությունը։
Սիրելի՛ ժողովուրդ, Հայաստանի Հանրապետության սիրելի՛ քաղաքացիներ,
Մենք գնում ենք այս ճանապարհով, որովհետեւ այսպես ենք վերծանում այն ուղերձը, որ մեզ հղում է պատմությունը, այսպես ենք վերծանում Ձեզնից յուրաքանչյուրի, ՀՀ յուրաքանչյուր քաղաքացու սրտի տրոփյունը, որ չի հեռարձակվում ոչ մի հեռուստատեսությամբ, չի արտահայտվում ոչ մի սոցիալական ցանցում, բայց լսելի է Ձեր քվեով Հայաստանի Հանրապետությունում ձեւավորված կառավարող մեծամասնությանը, լսելի է անձամբ ինձ։
Այս ճանապարհով գնալը լավատեսության կամ հոռետեսության հարց չէ, այլ առաքելության, ապահովելու Հայաստանի Հանրապետության, մեր հայրենիք–պետության հարատեւությունը, եւ անցնելով դաժան փորձությունների ու ողբերգությունների միջով՝ մենք վաստակել ենք այդ հնարավորությունը եւ այդ հնարավորությունը բաց պիտի չթողնվի։ Ու համոզված եմ, մենք՝ ժողովուրդն ու նրա ընտրած կառավարող թիմը, բաց չենք թողնի այս հնարավորությունը հանուն մեր նահատակների եւ հանուն մեր սերունդների։

In his message marking the 110th anniversary of the Armenian Genocide, Prime Minister Nikol Pashinyan emphasized that a sovereign Armenia with clearly defined and demarcated borders is the path to truly overcoming the tragedy of the Genocide.
He stated that honoring the victims of the Armenian Genocide must come “through state-building and peaceful coexistence with neighbors.”
“Today, we commemorate the innocent victims of the Armenian Genocide—those who perished in the massacres and mass deportations that escalated in 1915. The events during the final years of the Ottoman Empire left a deep scar on the soul and consciousness of every Armenian. For many citizens of Armenia, the genocide is not only a national tragedy but also a personal and familial one.”
According to Pashinyan, overcoming this tragedy has been a core issue in Armenia’s national agenda for over a century. His government believes that “a developed, sovereign, and secure Republic of Armenia—with demarcated borders and peaceful relations with neighbors—is the best way to stay faithful to the victims and sacrifices of the Armenian people.”
“A state with recognized borders, peace, labor, prosperity, and free and protected citizens—that is how we must keep the memory of the genocide victims alive and how we must overcome the tragedy of the genocide,” the Prime Minister said.
He addressed the citizens of Armenia directly, stating that this approach reflects the historical message and the unspoken will of every Armenian citizen, as understood by the democratically elected government.
Pashinyan concluded that this path is not about optimism or pessimism, but a mission to ensure the Republic of Armenia’s continuity. He asserted that having endured immense trials, the Armenian people have earned this opportunity, and the government, together with the people, will not squander it.