Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցի կապակցությամբ հղած ուղերձում նշել է, որ բոլոր ջանքերն ուղղված են նրան, որ «այլևս երբեքը» կարգախոսից վերածվի իրականության։
Նշվում է, որ ՀՀ–ն այսօր հիշում է անցյալը և նայում ապագային՝ ձգտելով գալիք սերունդների համար կառուցել խտրականությունից և բռնությունից զերծ, հանդուրժողականության, հարգանքի, մարդու իրավունքների պաշտպանության և խաղաղության արժեքների վրա հիմնված միջավայր
«Այսօր՝ Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցին, հարգանքի տուրք ենք մատուցում և ոգեկոչում ցեղասպանության հետևանքով նահատակված 1․5 միլիոն հայերի հիշատակը: Օսմանյան կայսրության գոյության վերջին շրջանում հայ ժողովրդի մի զգալի հատված, որոնց թվում՝ երեխաներ, կանայք, տարեց մարդիկ, բնաջնջվեցին իրենց ազգային պատկանելության հիմքով, յուրացվեց նրանց նյութական սեփականությունը, ոչնչացվեց հազարամյակների տարեգրություն ունեցող պատմամշակութային հարուստ ժառանգության մի զգալի մասը:
Հայոց ցեղասպանության նման ոճրագործությունները կանխելու հրամայականի գիտակցումն էր նաև, որ հանգեցրեց Ցեղասպանության հանցագործությունն իրավաբանորեն սահմանելու անհրաժեշտությանը, որը դրսևորվեց «Ցեղասպանության հանցագործությունը կանխարգելելու և պատժելու մասին» 1948 թվականի ՄԱԿ կոնվենցիայի ընդունմամբ:
Այդուհանդերձ, Մեծ Եղեռնը ցավալիորեն ոչ միայն չմնաց 20-րդ դարի՝ մարդկության դեմ ուղղված վերջին ոճրագործությունն, այլև ատելության, ռասայական և էթնիկ անհանդուրժողականության հիմքով նոր զանգվածային հանցագործությունների շարունակում ենք ականատես լինել նաև 21-րդ դարում:
Հայաստանը շարունակում է ակտիվորեն ներգրավված լինել այն նախաձեռնություններում, որոնք միտված են նման հանցագործությունների միտումները վաղ շրջանում հայտնաբերելուն, դրանց արագ արձագանքելուն, կանխարգելելուն և այդ հանցագործությունները բացառելուն:
2015 թվականին Հայաստանի ջանքերով ՄԱԿ-ի միջազգային օրերի ցանկում դեկտեմբերի 9-ն ամրագրվել է որպես Ցեղասպանության հանցագործության զոհերի հիշատակի ու արժանապատվության և այդ հանցագործության կանխարգելման միջազգային օր:
Ի շարունակություն նախորդ տարիներին ընդունված բանաձևերի՝ 2024 թ. ապրիլին ևս ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհրդի 55-րդ նստաշրջանում կոնսենսուսով ընդունվել է Հայաստանի ներկայացրած «Ցեղասպանության կանխարգելում» բանաձևը: Այս բոլոր ջանքերն ուղղված են նրան, որ «այլևս երբեք»-ը կարգախոսից վերածվի իրականության», ասվում է ԱԳՆ հայտարարության մեջ։

Министерство иностранных дел Армении в заявлении по случаю 110-летия Геноцида армян отметило, что все усилия направлены на то, чтобы лозунг «никогда больше» стал реальностью.
В заявлении подчеркивается, что Республика Армения сегодня помнит прошлое и смотрит в будущее, стремясь создать для следующих поколений среду, свободную от дискриминации и насилия, основанную на ценностях терпимости, уважения, защиты прав человека и мира.
«Сегодня, в 110-ю годовщину Геноцида армян, мы воздаем дань уважения и чтим память 1,5 миллиона армян, погибших в результате геноцида. В последние годы существования Османской империи значительная часть армянского народа — включая детей, женщин и пожилых — была уничтожена на основе их национальной принадлежности. Их имущество было конфисковано, а значительная часть историко-культурного наследия, формировавшегося тысячелетиями, была разрушена», — говорится в сообщении.
Осознание необходимости предотвращения таких преступлений, как Геноцид армян, привело к юридическому определению геноцида и принятию в 1948 году Конвенции ООН о предотвращении преступления геноцида и наказании за него.
«К сожалению, Геноцид стал не последним преступлением против человечности в XX веке. И в XXI веке мы продолжаем становиться свидетелями массовых преступлений, совершенных на почве ненависти, расовой и этнической нетерпимости», — заявляет МИД.
Армения продолжает активно участвовать в инициативах, направленных на выявление подобных тенденций на раннем этапе, обеспечение быстрой реакции, предотвращение и исключение этих преступлений.
В 2015 году по инициативе Армении в календаре ООН 9 декабря был учрежден Международный день памяти жертв преступления геноцида, их достоинства и предотвращения этого преступления.
В апреле 2024 года в продолжение ранее принятых резолюций, на 55-й сессии Совета ООН по правам человека была единогласно принята новая резолюция Армении о «предотвращении геноцида». «Все эти усилия направлены на то, чтобы „никогда больше“ перестало быть просто лозунгом», — говорится в заявлении МИД.