ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանն ապրիլի 23-ին Երևանում գտնվող Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի նախագահ Թեոդորոս Ռուսոպուլոսի հետ հանդիպմանը քննարկել է ՀՀ-Եվրոպայի խորհուրդ փոխգործակցությանն առնչվող հարցեր։
Երկուստեք գոհունակությամբ արձանագրվել է, որ Հայաստանի իրականացրած ժողովրդավարական բարեփոխումներն արդեն հանգեցրել են շոշափելի առաջընթացի։
Արարատ Միրզոյանն ու Թեոդորոս Ռուսոպուլոսը շեշտել են ժողովրդավարական սկզբունքների պահպանման կարևորությունը՝ մասնավորապես ժամանակակից գլոբալ մարտահրավերների ֆոնին։ Նախարար Միրզոյանը բարձր գնահատական է տվել Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովի և կառույցի այլ մարմինների՝ Հայաստանի վերաբերյալ ցուցաբերած սկզբունքային դիրքորոշմանը։
Կողմերը կարծիքներ են փոխանակել նաև տարածաշրջանային ու միջազգային զարգացումների շուրջ։ Միրզոյանը ներկայացրել է վերջին իրադարձությունները, որոնք առնչվում են Հայաստան–Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորմանը։ Նա նշել է, որ երկու պետությունների միջև խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումը կարող է նշանակալից քայլ դառնալ տարածաշրջանում խաղաղության հաստատման տեսանկյունից։

On April 23, Armenia’s Foreign Minister Ararat Mirzoyan met with Theodoros Roussopoulos, President of the Parliamentary Assembly of the Council of Europe, who is currently in Yerevan. The two discussed issues related to Armenia–Council of Europe cooperation.
Both sides expressed satisfaction that Armenia’s democratic reforms have already led to tangible progress.
Mirzoyan and Roussopoulos emphasized the importance of upholding democratic principles, especially against the backdrop of current global challenges. The Minister praised the principled stance the Council of Europe and its bodies have taken on matters concerning Armenia.
They also exchanged views on regional and international developments. Mirzoyan presented recent updates on Armenia–Azerbaijan relations and stated that signing a peace treaty between the two countries could be a significant step toward establishing lasting peace in the region.