Մարսելում մեկնարկած Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցի միջոցառումների շարքը սկսվել է ՀՀ դրոշի գույներով քաղաքապետարանի շենքի լուսավորման խորհրդանշական արարողությամբ՝ ընդգծելով հայկական համայնքի ներկայությունն ու հիշողության պահպանման պատրաստակամությունը։
Ապրիլի 22-ին Մարսելի քաղաքապետարանի Ֆարո պալատի ճակատային հատվածը լուսավորվել է հայկական եռագույնով Մարսելի քաղաքապետ Բնուա Պայլանի և Ֆրանսիայի հարավում գործող հայկական կազմակերպությունների կոորդինացնող խորհրդի՝ CCAF Sud-ի նախաձեռնությամբ, գրում է Aravot.am-ը։
ՀՅԴ Նոր Սերնդի կազմակերպած ջահերով երթն անցկացվել է ապրիլի 23-ի երեկոյան, իսկ հաջորդ օրը՝ ապրիլի 24-ի առավոտյան, նախատեսված է պատարագ Բոմոնի եկեղեցում։ Այնուհետև կկայանա երթ դեպի Ցեղասպանության հուշահամալիր, որտեղ կանցկացվի պաշտոնական արարողություն։ Օրվա երկրորդ կեսին մասնակիցները կշարժվեն Թուրքիայի հյուպատոսության ուղղությամբ, որի առջև կկազմակերպվի հանրահավաք։
Մարսելում այս տարվա հիշատակի օրերն առանձնահատուկ նշանակություն են ստացել՝ Երևանի հետ քույր քաղաքներ դառնալու գործընթացի մեկնարկի շնորհիվ։ Այս կապակցությամբ քաղաքապետ Բնուա Պայլանը ծրագրում է առաջիկայում այցելել Հայաստանի մայրաքաղաք՝ այս համագործակցությունն պաշտոնապես հաստատելու նպատակով։
Միաժամանակ, Ֆրանսիայի հարավի հայկական կազմակերպությունների կոորդինացնող խորհրդի երեք համանախագահներ՝ Ազատ Բալալաս-Կազանջյանը, Օրոր Բրունան և Ժուլիեն Հարությունյանը, կոչ են արել միջոցառումներին մասնակցող երեխաներին ներկայանալ սպիտակ հագուստով՝ ի հիշատակ անմեղ զոհերի և խաղաղության խորհրդանիշ։

Commemorations marking the 110th anniversary of the Armenian Genocide began in Marseille with a symbolic lighting of the city hall in the colors of Armenia’s flag, emphasizing the Armenian community’s enduring presence and commitment to remembrance.
On April 22, the facade of Marseille’s Palais du Pharo was illuminated in Armenia’s tricolor, an initiative led by Mayor Benoît Payan in cooperation with the Coordinating Council of Armenian Organizations of Southern France (CCAF Sud), according to Aravot.am.
A torchlight march organized by the Armenian Revolutionary Federation's youth branch took place on the evening of April 23. The following morning, April 24, a liturgy is scheduled at the Beaumont Church, followed by a march to the Genocide Memorial for an official ceremony. Later that day, participants will gather in front of the Turkish Consulate for a rally.
This year’s remembrance holds special significance in Marseille due to the initiation of a sister-city partnership with Yerevan. Mayor Payan is expected to visit Armenia’s capital soon to formalize the relationship.
In parallel, the three co-presidents of CCAF Sud—Azad Balalas-Kazandjian, Aurore Brunand, and Julien Haroutiounian—have called on children participating in the events to wear white as a symbol of peace and in honor of the innocent victims.