Մարսելում մեկնարկած Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցի միջոցառումների շարքը սկսվել է ՀՀ դրոշի գույներով քաղաքապետարանի շենքի լուսավորման խորհրդանշական արարողությամբ՝ ընդգծելով հայկական համայնքի ներկայությունն ու հիշողության պահպանման պատրաստակամությունը։
Ապրիլի 22-ին Մարսելի քաղաքապետարանի Ֆարո պալատի ճակատային հատվածը լուսավորվել է հայկական եռագույնով Մարսելի քաղաքապետ Բնուա Պայլանի և Ֆրանսիայի հարավում գործող հայկական կազմակերպությունների կոորդինացնող խորհրդի՝ CCAF Sud-ի նախաձեռնությամբ, գրում է Aravot.am-ը։
ՀՅԴ Նոր Սերնդի կազմակերպած ջահերով երթն անցկացվել է ապրիլի 23-ի երեկոյան, իսկ հաջորդ օրը՝ ապրիլի 24-ի առավոտյան, նախատեսված է պատարագ Բոմոնի եկեղեցում։ Այնուհետև կկայանա երթ դեպի Ցեղասպանության հուշահամալիր, որտեղ կանցկացվի պաշտոնական արարողություն։ Օրվա երկրորդ կեսին մասնակիցները կշարժվեն Թուրքիայի հյուպատոսության ուղղությամբ, որի առջև կկազմակերպվի հանրահավաք։
Մարսելում այս տարվա հիշատակի օրերն առանձնահատուկ նշանակություն են ստացել՝ Երևանի հետ քույր քաղաքներ դառնալու գործընթացի մեկնարկի շնորհիվ։ Այս կապակցությամբ քաղաքապետ Բնուա Պայլանը ծրագրում է առաջիկայում այցելել Հայաստանի մայրաքաղաք՝ այս համագործակցությունն պաշտոնապես հաստատելու նպատակով։
Միաժամանակ, Ֆրանսիայի հարավի հայկական կազմակերպությունների կոորդինացնող խորհրդի երեք համանախագահներ՝ Ազատ Բալալաս-Կազանջյանը, Օրոր Բրունան և Ժուլիեն Հարությունյանը, կոչ են արել միջոցառումներին մասնակցող երեխաներին ներկայանալ սպիտակ հագուստով՝ ի հիշատակ անմեղ զոհերի և խաղաղության խորհրդանիշ։

В Марселе началась серия мероприятий, приуроченных к 110-й годовщине Геноцида армян. Первым символическим актом стало освещение здания мэрии цветами армянского флага, подчёркивающее присутствие армянской общины и её стремление к сохранению исторической памяти.
22 апреля фасад дворца Фаро — здания мэрии Марселя — был подсвечен армянским триколором по инициативе мэра Бенуа Пайана и Координационного совета армянских организаций Южной Франции (CCAF Sud), сообщает Aravot.am.
23 апреля вечером прошёл факельный марш, организованный молодёжной организацией АРФД. Утром 24 апреля состоится литургия в церкви Бомон, после которой начнётся шествие к Мемориалу Геноцида, где пройдёт официальная церемония. Во второй половине дня участники направятся к Генконсульству Турции, где состоится митинг.
Памятные дни этого года в Марселе приобрели особое значение благодаря старту процесса установления побратимских отношений с Ереваном. В этой связи мэр Пайан намерен вскоре посетить столицу Армении для официального оформления партнёрства.
Тем временем трое сопредседателей CCAF Sud — Азат Балалас-Казанджян, Орор Брюнан и Жюльен Арутюнян — призвали детей, принимающих участие в мероприятиях, прийти в белой одежде как символ мира и в память о невинных жертвах.