Մարսելում Հայոց ցեղասպանության 110–րդ տարելիցի միջոցառումները մեկնարկել են ապրիլի 22–ին՝ քաղաքապետարանի շենքը լուսավորվել է ՀՀ դրոշի գույներով։
Արարողության ժամանակ, դիմելով միջոցառման մասնակիցներին, քաղաքապետ Բնուա Պայլանը խոսել է նաև Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների մասին՝ ընդգծելով իր լիակատար համերաշխությունը նրանց հետ, հայտնում է Aravot.am-ը։
Նա նշել է․ «Այսօր Արկադի Ղուկասյանը, Բակո Սահակյանը, Արայիկ Հարադունյանը, Ռուբեն Վարդանյանը, Դավիթ Իշխանյանը, Լևոն Մնացականյանը, Դավիթ Մանուկյանը և Դավիթ Բաբայանը թեև հայ են, արցախցի, բայց «այսօր նրանք ֆրանսիացի են, մարսելցի, եվրոպացի»։
Նա խոսել է Մարսելի և Երևանի հետ կապված առաջիկա նախագծի մասին։
«Այսպիսով, այս կապը կնքելու համար մենք կկանգնեցնենք երկու երկվորյակ հուշարձան՝ մեկը Մարսելում, J4 էսպլանադում, պողպատից պատրաստված մի լուսեղեն կողմնացույց, որը ցույց կտա Երևանի ուղղությունը, և Երևանում կլինի նրա երկվորյակը՝ պողպատե մեկ այլ լուսեղեն կողմնացույց, որը ցույց կտա Մարսելի ուղղությունը։ Երկու կողմնացույց, երկու բաբախող սիրտ՝ ամեն պահ հիշեցնելու համար, որ ծովից այն կողմ, լեռներից այն կողմ, մեր միջև կա պատմություն, կան կամուրջներ, կա անթերի հավատարմություն, միասնականություն և հույսի խոստում։ Եվ կողմնացույցները դրա համար են, որ մոտ ապագայում մենք այնտեղ լինենք»,–ասել է Մարսելի քաղաքապետը։

Мероприятия в Марселе, посвящённые 110-й годовщине Геноцида армян, стартовали 22 апреля с торжественного освещения здания мэрии цветами армянского флага.
Во время церемонии мэр Марселя Бенуа Пайан обратился к участникам мероприятия и выразил полную солидарность с армянскими военнопленными, находящимися в Азербайджане, сообщает Aravot.am .
Он заявил: «Сегодня Аркади Гукасян, Бако Саакян, Араик Арутюнян, Рубен Варданян, Давид Ишханян, Левон Мнацаканян, Давид Манукян и Давид Бабаян — хотя они армяне, арцахцы, но теперь они также французы, марсельцы и европейцы».
Мэр также рассказал о предстоящем проекте, направленном на укрепление связей с Ереваном.
«Для того чтобы закрепить эту связь, мы установим два памятника-близнеца — один в Марселе, на Эспланаде J4: светящийся компас из стали, указывающий в сторону Еревана. А второй — его двойник — будет установлен в Ереване и будет указывать в сторону Марселя. Два компаса, два бьющихся сердца, чтобы напоминать нам: за морем, за горами — есть история, есть мосты, есть абсолютная верность, единство и обещание надежды. И именно ради этого указывают путь компасы», — заявил Пайан.
В сентябре 2023 года, после девятимесячной блокады Арцаха и этнической чистки его армянского населения, Азербайджан захватил бывших президентов Арцаха Аркадия Гукасяна, Бако Саакяна, Араика Арутюняна, а также экс-госсекретаря Рубена Варданяна, министра иностранных дел Давида Бабаяна и других бывших руководителей. Им предъявлены ложные обвинения, которые могут повлечь пожизненные сроки. 17 января в Баку начался фиктивный судебный процесс по их делу.