Մարսելում Հայոց ցեղասպանության 110–րդ տարելիցի միջոցառումները մեկնարկել են ապրիլի 22–ին՝ քաղաքապետարանի շենքը լուսավորվել է ՀՀ դրոշի գույներով։
Արարողության ժամանակ, դիմելով միջոցառման մասնակիցներին, քաղաքապետ Բնուա Պայլանը խոսել է նաև Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների մասին՝ ընդգծելով իր լիակատար համերաշխությունը նրանց հետ, հայտնում է Aravot.am-ը։
Նա նշել է․ «Այսօր Արկադի Ղուկասյանը, Բակո Սահակյանը, Արայիկ Հարադունյանը, Ռուբեն Վարդանյանը, Դավիթ Իշխանյանը, Լևոն Մնացականյանը, Դավիթ Մանուկյանը և Դավիթ Բաբայանը թեև հայ են, արցախցի, բայց «այսօր նրանք ֆրանսիացի են, մարսելցի, եվրոպացի»։
Նա խոսել է Մարսելի և Երևանի հետ կապված առաջիկա նախագծի մասին։
«Այսպիսով, այս կապը կնքելու համար մենք կկանգնեցնենք երկու երկվորյակ հուշարձան՝ մեկը Մարսելում, J4 էսպլանադում, պողպատից պատրաստված մի լուսեղեն կողմնացույց, որը ցույց կտա Երևանի ուղղությունը, և Երևանում կլինի նրա երկվորյակը՝ պողպատե մեկ այլ լուսեղեն կողմնացույց, որը ցույց կտա Մարսելի ուղղությունը։ Երկու կողմնացույց, երկու բաբախող սիրտ՝ ամեն պահ հիշեցնելու համար, որ ծովից այն կողմ, լեռներից այն կողմ, մեր միջև կա պատմություն, կան կամուրջներ, կա անթերի հավատարմություն, միասնականություն և հույսի խոստում։ Եվ կողմնացույցները դրա համար են, որ մոտ ապագայում մենք այնտեղ լինենք»,–ասել է Մարսելի քաղաքապետը։

Events commemorating the 110th anniversary of the Armenian Genocide began in Marseille on April 22, with the city hall illuminated in Armenia’s national colors.
During the opening ceremony, Marseille Mayor Benoît Payan addressed participants and expressed full solidarity with Armenian prisoners of war held in Azerbaijan, according to Aravot.am .
He declared, “Today, Arkadi Ghukasyan, Bako Sahakyan, Arayik Harutyunyan, Ruben Vardanyan, Davit Ishkhanyan, Levon Mnatsakanyan, Davit Manukyan, and Davit Babayan, though Armenian and from Artsakh, are also French, Marseillais, and European.”
The mayor also spoke about an upcoming project to strengthen ties with Yerevan.
“To seal this connection, we will erect two twin memorials—one in Marseille, on the J4 Esplanade, a luminous steel compass pointing toward Yerevan, and its twin in Yerevan pointing toward Marseille. Two compasses, two beating hearts, constantly reminding us that beyond the sea, beyond the mountains, we share a history, we have built bridges, and we uphold unwavering loyalty, unity, and a promise of hope. These compasses will guide us toward that future,” Payan said.
In September 2023, following a nine-month blockade in Artsakh and the ethnic cleansing of its Armenian population, Azerbaijan captured former Artsakh presidents Arkadi Ghukasyan, Bako Sahakyan, Arayik Harutyunyan, former State Minister Ruben Vardanyan, Foreign Minister Davit Babayan, and several other ex-officials. The false charges against them may result in life sentences. A fabricated trial began in Baku on January 17.