Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը փաստաբանների միջազգային համաժողովի մասնակիցների հետ անդրադարձել է արցախցիների իրավունքների պաշտպանությանը, գերիների վերադարձին և հոգևոր ժառանգության պահպանմանը։
ՀՀ փաստաբանական ակադեմիայի ռեկտոր Արա Զոհրաբյանը ներկայացրել է պատվիրակներին։ Վերջիններիս այցի նպատակն է եղել ծանոթանալ Հայ Առաքելական Եկեղեցու դերին՝ ազգային և հասարակական կյանքի մեջ։
Ողջունելով այցելուներին Մայր Աթոռում՝ Գարեգին Երկրորդը շեշտել է Սուրբ Էջմիածնի դերն ինչպես պատմության ընթացքում, այնպես էլ ներկա պայմաններում՝ որպես հայ ժողովրդի հոգևոր կենտրոն։ Նա ընդգծել է, որ քրիստոնեությունը դարերի ընթացքում եղել է ազգային ինքնության, հոգևոր և մշակութային արժեքների առանցքը։
Այնուհետև Նորին Սրբությունը խոսել է Հայոց ցեղասպանության մասին՝ ընդգծելով, որ 20-րդ դարի սկզբին Օսմանյան կայսրության կողմից իրագործված հանցագործությունները շարունակություն են գտել վերջին տարիներին՝ Ադրբեջանի կողմից իրականացված ցեղասպան բնույթի գործողությունների տեսքով Արցախի հայության հանդեպ։
Հանդիպման ընթացքում Վեհափառ Հայրապետը քննարկել է Հայաստանի առջև ծառացած անվտանգային մարտահրավերները, արցախահայության իրավունքների պաշտպանությունը, Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների վերադարձի խնդիրը, ինչպես նաև Արցախի հոգևոր և մշակութային ժառանգության պահպանման անհրաժեշտությունը։ Նա ընդգծել է միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունների դերը նման ոճրագործությունների կանխման և դատապարտման հարցում։
Հանդիպման ավարտին Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը շնորհակալություն է հայտնել փաստաբաններին՝ միջազգային հարթակներում մարդու իրավունքների պաշտպանության և արդարության հաստատման ուղղությամբ իրենց ներդրած ջանքերի համար։

Католикос всех армян Гарегин II встретился с участниками международной юридической конференции, чтобы обсудить защиту прав армян Арцаха, возвращение военнопленных и сохранение духовного наследия.
Ректор Академии адвокатов Армении Ара Зограбян представил делегацию, целью визита которой было знакомство с ролью Армянской Апостольской Церкви в национальной и общественной жизни.
Приветствуя гостей в Первопрестольном Эчмиадзине, Католикос подчеркнул значение Церкви как духовного центра армянского народа на протяжении всей истории и в настоящее время. Он отметил, что христианство всегда было основой национальной идентичности, духовных и культурных ценностей.
Затем Его Святейшество коснулся темы Геноцида армян, подчеркнув, что преступления, совершённые Османской империей в начале XX века, получили продолжение в последние годы в виде геноцидальных действий Азербайджана против армян Арцаха.
В ходе встречи Католикос обсудил текущие угрозы безопасности Армении, защиту прав арцахских армян, вопрос возвращения армянских пленных из Азербайджана, а также необходимость сохранения духовного и культурного наследия Арцаха. Он особо отметил важность роли международных правозащитных организаций в предотвращении и осуждении подобных преступлений.
В завершение встречи Католикос выразил благодарность юристам за их усилия по защите прав человека и утверждению справедливости на международной арене.
В сентябре 2023 года, после девятимесячной блокады Арцаха и этнической чистки его армянского населения, Азербайджан захватил бывших президентов Арцаха Аркади Гукасяна, Бако Саакяна, Араика Арутюняна, а также экс-госсекретаря Рубена Варданяна, министра иностранных дел Давида Бабаяна и других бывших руководителей. Им предъявлены ложные обвинения, которые могут повлечь пожизненные сроки. 17 января в Баку начался фиктивный судебный процесс по их делу.