Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը փաստաբանների միջազգային համաժողովի մասնակիցների հետ անդրադարձել է արցախցիների իրավունքների պաշտպանությանը, գերիների վերադարձին և հոգևոր ժառանգության պահպանմանը։
ՀՀ փաստաբանական ակադեմիայի ռեկտոր Արա Զոհրաբյանը ներկայացրել է պատվիրակներին։ Վերջիններիս այցի նպատակն է եղել ծանոթանալ Հայ Առաքելական Եկեղեցու դերին՝ ազգային և հասարակական կյանքի մեջ։
Ողջունելով այցելուներին Մայր Աթոռում՝ Գարեգին Երկրորդը շեշտել է Սուրբ Էջմիածնի դերն ինչպես պատմության ընթացքում, այնպես էլ ներկա պայմաններում՝ որպես հայ ժողովրդի հոգևոր կենտրոն։ Նա ընդգծել է, որ քրիստոնեությունը դարերի ընթացքում եղել է ազգային ինքնության, հոգևոր և մշակութային արժեքների առանցքը։
Այնուհետև Նորին Սրբությունը խոսել է Հայոց ցեղասպանության մասին՝ ընդգծելով, որ 20-րդ դարի սկզբին Օսմանյան կայսրության կողմից իրագործված հանցագործությունները շարունակություն են գտել վերջին տարիներին՝ Ադրբեջանի կողմից իրականացված ցեղասպան բնույթի գործողությունների տեսքով Արցախի հայության հանդեպ։
Հանդիպման ընթացքում Վեհափառ Հայրապետը քննարկել է Հայաստանի առջև ծառացած անվտանգային մարտահրավերները, արցախահայության իրավունքների պաշտպանությունը, Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների վերադարձի խնդիրը, ինչպես նաև Արցախի հոգևոր և մշակութային ժառանգության պահպանման անհրաժեշտությունը։ Նա ընդգծել է միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունների դերը նման ոճրագործությունների կանխման և դատապարտման հարցում։
Հանդիպման ավարտին Ամենայն Հայոց կաթողիկոսը շնորհակալություն է հայտնել փաստաբաններին՝ միջազգային հարթակներում մարդու իրավունքների պաշտպանության և արդարության հաստատման ուղղությամբ իրենց ներդրած ջանքերի համար։

Catholicos of All Armenians Karekin II met with participants of an international legal forum to discuss the protection of the rights of Artsakh Armenians, the return of prisoners of war, and the safeguarding of spiritual heritage.
Rector of Armenia’s Academy of Advocates, Ara Zohrabyan, introduced the delegates, who aimed to learn about the role of the Armenian Apostolic Church in national and civic life.
Welcoming them at the Mother See of Holy Etchmiadzin, the Catholicos highlighted the Church’s historical and present role as the spiritual center of the Armenian people, emphasizing Christianity’s central place in shaping national identity and cultural values over the centuries.
He also addressed the Armenian Genocide, stating that the crimes committed by the Ottoman Empire in the early 20th century have continued in recent years through acts of genocidal nature by Azerbaijan against the Armenian population of Artsakh.
During the meeting, Karekin II spoke about Armenia’s current security challenges, the defense of Artsakh Armenians’ rights, the issue of Armenian prisoners held in Azerbaijan, and the urgent need to preserve Artsakh’s spiritual and cultural heritage. He stressed the role of international human rights organizations in preventing and condemning such atrocities.
The Catholicos concluded the meeting by thanking the lawyers for their efforts to uphold human rights and justice on the international stage.
In September 2023, following a nine-month blockade and the ethnic cleansing of the Armenian population in Artsakh, Azerbaijan captured former Artsakh Presidents Arkadi Ghukasyan, Bako Sahakyan, and Arayik Harutyunyan, as well as former State Minister Ruben Vardanyan, Foreign Minister Davit Babayan, and other former leaders. They face fabricated charges that could lead to life sentences. A sham trial began in Baku on January 17.