Մարդու իրավունքների պաշտպան Անահիտ Մանասյանը Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցի կապակցությամբ իր ուղերձում ընդգծել է, որ ցեղասպանության հանցագործությունը չունի և չի կարող ունենալ որևէ արդարացում:
Նա նշել է, որ իրավական ու բարոյական պատասխանատվությունն ընդհանուր է մարդկության համար:
«Այսօր քաղաքակիրթ աշխարհը ոգեկոչում է 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանության՝ Մեծ Եղեռնի սուրբ նահատակների հիշատակը:
Անցյալ դարասկզբին Օսմանյան Թուրքիայում ապրող հայերը ենթարկվեցին կազմակերպված զանգվածային ոճրագործությունների՝ դաժան սպանությունների, բռնի տեղահանության ու անմարդկային տանջանքների։ Չնայած մարդու իրավունքների պաշտպանության` շարունակաբար կատարելագործվող կառուցակարգերին՝ մինչ օրս չեն վերականգնվել իրենց հայրենի տնից բռնի տեղահանված և անմարդկային տանջանքների ենթարկված անձանց իրավունքները։
Պետք է նկատի ունենալ, որ այսպիսի արարքների անպատժելիությունը ցավալիորեն ծնում է նոր հանցագործություններ։ Այդ փաստը հաստատող օրինակներն աշխարհում բազմաթիվ են: 2023 թվականին էլ ականատես եղանք Լեռնային Ղարաբաղի ամբողջ հայ բնակչության բռնի տեղահանմանն ու նրանց նկատմամբ հանցանքների, դաժանությունների և վատ վերաբերմունքի բազմապիսի դրսևորումների:
Ցավոք, այսօրվա աշխարհում էլ իրականություն է ցեղասպանության և մարդկության դեմ ուղղված հանցագործությունների համար պարարտ հիմք ձևավորող էթնիկ հիմքով ատելությունը, այդ թվում հայատյացության քաղաքականությունը:
Ընդգծում եմ, որ անհրաժեշտ է մեկտեղել բոլոր ջանքերը՝ ժամանակակից քաղաքակիրթ աշխարհում համանման հանցագործությունները կանխելու և այդ ուղղությամբ պատշաճ քաղաքականություն իրականացնելու հարցում։ Նման ոճրագործությունների դեմ պայքարի արդյունավետ կառուցակարգերի գործարկումը պետք է լինի օրակարգային յուրաքանչյուրիս համար։
Ցեղասպանության հանցագործությունը չունի և չի կարող ունենալ որևէ արդարացում: Այն անդառնալի հետևանքներ է ունենում ամբողջ մարդկության ու մարդու իրավունքների պաշտպանության ամբողջ համակարգի վրա:
Այսօր մենք գլուխ ենք խոնարհում Հայոց ցեղասպանության սուրբ նահատակների հիշատակի առջև և վերահաստատում մեր հանձնառությունը՝ հանցագործության դատապարտման, արդարության վերականգնման և համանման արարքների կանխարգելման գործում»,-ասվում է ուղերձում:

24 Апрель 2025 - 09:22 AMT
В своём заявлении по случаю 110-й годовщины Геноцида армян Защитник прав человека Армении Анаит Манасян подчеркнула, что преступление геноцида не имеет и не может иметь оправдания.
Она отметила, что правовая и моральная ответственность за такие преступления является общей для всего человечества.
«Сегодня цивилизованный мир чтит память святых мучеников первого геноцида XX века — Геноцида армян.
В начале прошлого века армяне, проживавшие в Османской Турции, подверглись организованным массовым преступлениям — жестоким убийствам, насильственным депортациям и бесчеловечным страданиям. Несмотря на постоянное совершенствование механизмов защиты прав человека, права людей, насильственно изгнанных из родных домов и подвергшихся пыткам, до сих пор не восстановлены.
Безнаказанность подобных деяний, увы, порождает новые преступления. Примеры этого можно найти по всему миру. В 2023 году мы вновь стали свидетелями насильственного изгнания всего армянского населения Нагорного Карабаха и многочисленных проявлений преступлений, жестокости и плохого обращения с ними.
К сожалению, в современном мире реальностью остаётся этническая ненависть, создающая почву для геноцида и преступлений против человечности, включая проводимую государствами политику армяноненавистничества.
Отмечаю необходимость объединения всех усилий по предотвращению подобных преступлений и проведению соответствующей политики. Эффективные механизмы противодействия подобным преступлениям должны стать приоритетом для каждого из нас.
Геноцид — это преступление, не имеющее и не могущего иметь оправдания. Оно влечёт за собой необратимые последствия как для всего человечества, так и для всей системы защиты прав человека.
Сегодня мы склоняем головы перед памятью святых мучеников Геноцида армян и подтверждаем нашу приверженность делу осуждения преступления, восстановления справедливости и предотвращения подобных деяний», — говорится в заявлении.