Բելգիայի Լյուվենի կաթոլիկ համալսարանի Հայագիտության ֆակուլտետի նախկին դեկան, հայագետ Բերնար Քուլին կարծում է, որ 20-րդ դարի սկզբին Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացված Հայոց ցեղասպանությունը շղթայի մի օղակ է, որը դեռ ավարտված չէ։
Նա նշել է, որ ապրիլի 24-ը կարևոր է ոչ միայն հայերի, այլև արդարության բոլոր կողմնակիցների համար, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Այն, ինչ պատահեց հայերին 20-րդ դարի սկզբին, շղթայի մի օղակ է, որը, ցավոք, դեռ ավարտված չէ։ Մի շարք երկրների, այդ թվում՝ Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը չճանաչելը, Թուրքիայի տարածքում հայկական հուշարձանների վիճակը, Արցախից հայկական ներկայության վերացումը, հայերի տեղահանումը և նրանց նախնիների հողերում իրենց ներկայության հետքերի ջնջումը նույն տրամաբանության շարունակությունն են, ինչ եղել է 1915-1916 թվականներին: Ահա թե ինչու ապրիլի 24-ը այդքան կարևոր է ոչ միայն հայերի, այլև բոլոր նրան համար, որոնք արդարության կողմնակից են։»

24 Апрель 2025 - 09:50 AMT
Бывший декан факультета арменоведения Католического университета Левена в Бельгии Бернар Кули уверен, что Геноцид армян, совершённый Османской империей в начале XX века, является лишь одним звеном в цепи насилия, которая до сих пор не разорвана.
Как сообщает «Арменпресс», он отметил, что дата 24 апреля важна не только для армян, но и для всех сторонников справедливости.
«То, что произошло с армянами в начале XX века, — это часть цепи, которая, к сожалению, не завершена. Отказ ряда стран, включая Турцию, признать Геноцид армян, состояние армянских памятников на территории Турции, исчезновение армянского присутствия в Арцахе, выселение армян и уничтожение следов их присутствия на земле предков — всё это логичное продолжение того, что происходило в 1915–1916 годах. Именно поэтому 24 апреля имеет значение не только для армян, но и для всех, кто стоит на стороне справедливости», — заявил он.