Շվեդիայի խորհրդարանի անդամ Էրիկ Հելսբորնը Հայոց ցեղասպանության 110-ամյա տարելիցի առթիվ իր տեսաուղերձոում մաղթել է հայերին հիշել անցյալը և նայել դեպի պայծառ ապագա։
Նա նշել է, որ Շվեդիայի խորհրդարանը քվեարկել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու օգտին դեռևս 2010 թվականին, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Բարև Հայաստան, ողջույններ Շվեդիայից։ Ես Շվեդիայի խորհրդարանի անդամ Էրիկ Հելսբորնն եմ։ Այսօր Հայոց ցեղասպանության հիշատակի 110-րդ տարելիցի օրն է։ Շվեդիայի խորհրդարանը քվեարկել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու օգտին դեռևս 2010 թվականին, և Ստոկհոլմում Հայաստանի դեսպանատան հետ միասին այժմ ամեն տարի անցկացնում ենք Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի արարողություն։ Այս տարի արարողությանը կայցելի «Հայաստանի երազանքը, հայերը և շվեդները հազար տարիների ընթացքում» գրքի հեղինակ տիկին Անն Գրյոնհամարը: Ես դեռ չեմ կարդացել այդ գիրքը, բայց անհամբեր սպասում եմ, որ կարդամ այն:
Այս շաբաթ Ստոկհոլմում անցկացվում է հայ-շվեդական բիզնես սեմինար, որտեղ մենք կքննարկենք շվեդական ներդրումները Հայաստանում և առևտուրը մեր երկու երկրների միջև: Վստահ եմ, որ դա ձեռնտու կլինի երկու երկրներին և մեզ կդարձնի ավելի հարուստ և ուժեղ։ Նաև հուսով եմ, որ դա կօգնի նաև ավելի ամուր կապեր կառուցել Հայաստանի և Շվեդիայի, ինչպես նաև մնացած Եվրոպայի միջև:
Իմ հայ բարեկամներ, քրիստոնյա եղբայրներ և քույրեր, մաղթում եմ բոլորիդ արժանապատիվ հիշատակի օր ձեր ընտանիքների և սիրելիների հետ միասին: Հիշե՛ք անցյալը և նայեք դեպի պայծառ ապագա: Աստված օրհնի»,-իր տեսաուղերձում նշել է Էրիկ Հելսբորնը։

Erik Helmsborn, member of the Swedish Parliament, delivered a video message on the 110th anniversary of the Armenian Genocide, urging Armenians to “remember the past and look to a bright future.”
As reported by Armenpress, Helmsborn recalled that the Swedish Parliament voted to recognize the Armenian Genocide back in 2010. “Every year, together with the Armenian Embassy in Stockholm, we commemorate the genocide victims. This year, the ceremony will feature Anne Grönhammar, author of the book Armenia’s Dream, Armenians and Swedes Through a Thousand Years. I haven’t read it yet, but I look forward to doing so,” he said.
He also highlighted the ongoing Armenian-Swedish business seminar in Stockholm, where bilateral trade and Swedish investment in Armenia are being discussed: “I believe this will benefit both countries and help us grow stronger and more prosperous. It will also build closer ties between Armenia, Sweden, and the rest of Europe.”
“Dear Armenian friends, Christian brothers and sisters, I wish you a day of dignified remembrance with your families and loved ones. Remember the past and look to a bright future. God bless you,” Helmsborn concluded.