Շվեդիայի խորհրդարանի անդամ Էրիկ Հելսբորնը Հայոց ցեղասպանության 110-ամյա տարելիցի առթիվ իր տեսաուղերձոում մաղթել է հայերին հիշել անցյալը և նայել դեպի պայծառ ապագա։
Նա նշել է, որ Շվեդիայի խորհրդարանը քվեարկել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու օգտին դեռևս 2010 թվականին, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Բարև Հայաստան, ողջույններ Շվեդիայից։ Ես Շվեդիայի խորհրդարանի անդամ Էրիկ Հելսբորնն եմ։ Այսօր Հայոց ցեղասպանության հիշատակի 110-րդ տարելիցի օրն է։ Շվեդիայի խորհրդարանը քվեարկել է Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու օգտին դեռևս 2010 թվականին, և Ստոկհոլմում Հայաստանի դեսպանատան հետ միասին այժմ ամեն տարի անցկացնում ենք Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի արարողություն։ Այս տարի արարողությանը կայցելի «Հայաստանի երազանքը, հայերը և շվեդները հազար տարիների ընթացքում» գրքի հեղինակ տիկին Անն Գրյոնհամարը: Ես դեռ չեմ կարդացել այդ գիրքը, բայց անհամբեր սպասում եմ, որ կարդամ այն:
Այս շաբաթ Ստոկհոլմում անցկացվում է հայ-շվեդական բիզնես սեմինար, որտեղ մենք կքննարկենք շվեդական ներդրումները Հայաստանում և առևտուրը մեր երկու երկրների միջև: Վստահ եմ, որ դա ձեռնտու կլինի երկու երկրներին և մեզ կդարձնի ավելի հարուստ և ուժեղ։ Նաև հուսով եմ, որ դա կօգնի նաև ավելի ամուր կապեր կառուցել Հայաստանի և Շվեդիայի, ինչպես նաև մնացած Եվրոպայի միջև:
Իմ հայ բարեկամներ, քրիստոնյա եղբայրներ և քույրեր, մաղթում եմ բոլորիդ արժանապատիվ հիշատակի օր ձեր ընտանիքների և սիրելիների հետ միասին: Հիշե՛ք անցյալը և նայեք դեպի պայծառ ապագա: Աստված օրհնի»,-իր տեսաուղերձում նշել է Էրիկ Հելսբորնը։

24 Апрель 2025 - 10:02 AMT
Депутат парламента Швеции Эрик Хельмсборн в своём видеообращении по случаю 110-й годовщины Геноцида армян призвал армян «помнить прошлое и смотреть в светлое будущее».
Как передаёт «Арменпресс», он напомнил, что шведский парламент признал Геноцид армян ещё в 2010 году. «Каждый год мы вместе с посольством Армении в Стокгольме проводим памятную церемонию. В этом году в ней примет участие автор книги Мечта Армении, армяне и шведы сквозь тысячелетие Анн Грёнхаммар. Я ещё не читал эту книгу, но с нетерпением жду возможности прочесть», — отметил он.
Хельмсборн также подчеркнул значимость проходящего в Стокгольме армяно-шведского бизнес-семинара, на котором обсуждаются шведские инвестиции в Армению и двусторонняя торговля: «Я уверен, что это принесёт выгоду обеим странам и сделает нас сильнее и богаче. Надеюсь, это также укрепит связи между Арменией, Швецией и остальной Европой».
«Мои армянские друзья, христианские братья и сёстры, желаю вам достойного дня памяти вместе с вашими семьями и близкими. Помните прошлое и смотрите в светлое будущее. Да благословит вас Бог», — заключил Хельмсборн.