«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության հիմնադիր և գործարար Գագիկ Ծառուկյանը Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցի իր ուղերձում նշել է, որ Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցը դիմավորում ենք նոր կորուստների, նոր մարտահրավերների և աշխարհում նոր հարաբերությունների ձևավորման պատմական փուլում՝ հավելելով, որ այսօր, առավել քան երբևէ, կարիք ունենք ներքին հաշտության։
Նա նշել է, որ ոչինչ չի կարող ստիպել հայ ժողովրդին՝ մոռանալ իր պատմությունը, ուրանալ անմեղ զոհերի հիշատակը։
«Այսօր ամբողջ աշխարհում հիշատակի այս սրբազան օրվան իրենց խոնարհումն են բերում Ցեղասպանության հետևանքով աշխարհասփյուռ դարձած մեր ազգի ներկայացուցիչները և մեր ժողովրդի բարեկամները։
Ոչինչ չի կարող կոտրել մեր բազմաթիվ սերունդների երազանքն ու վճռականությունը՝ ունենալու խաղաղ ու զարգացած պետություն, պահպանելու աշխարհի բոլոր հայերի՝ դարերով երազած հայրենիքը։
Արցախում տեղի ունեցած էթնիկ զտումից և հայրենազրկումից հետո մենք նորովի ենք գնահատում մեր հայրենիքն ու մեր ազգային միասնականությունը՝ հանուն մեր սերունդների այդ հայրենիքն ամուր պաշտպանելու հարցում։ Նորովի ենք գնահատում մեր միասնականության ազգային ինստիտուտները՝ մեր լեզուն, մեր մշակույթը, եկեղեցին։
Ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին ես կառուցեցի Սրբոց Նահատակաց եկեղեցին՝ որպես հիշատակի ու խոնարհման խորհրդանիշ։ Այս տարի մեզնից պահանջվում է ոչ միայն հիշել ու խոնարհվել մեր զոհերի հիշատակին, այլև իրար նեցուկ լինել՝ մեր բազմապատիկ դժվարացած ճանապարհին։
Այսօր, առավել քան երբևէ, մենք կարիք ունենք ներքին հաշտության, հայկական աշխարհի միասնականության, պետության վերականգնման և ազգային վերածննդի»,- ասվում է ուղերձում։

Founder of the Prosperous Armenia Party and businessman Gagik Tsarukyan, in his message marking the 110th anniversary of the Armenian Genocide, said that this year’s commemoration comes amid new losses, emerging challenges, and a historical phase of shifting global relations. He emphasized that today, more than ever, there is a pressing need for internal reconciliation.
Tsarukyan stressed that nothing can force the Armenian people to forget their history or deny the memory of innocent victims.
“On this sacred day of remembrance, Armenians from around the world, dispersed by the Genocide, and friends of our people bow in reverence.
Nothing can break the dreams and determination of countless generations to build a peaceful and prosperous country and to preserve the homeland dreamt of for centuries by all Armenians.
Following the ethnic cleansing and displacement in Artsakh, we have come to value our homeland and national unity in a new light, as we strive to protect it for future generations. We also now reassess our national institutions of unity—our language, culture, and church.
On the 100th anniversary of the Genocide, I built the Holy Martyrs Church as a symbol of memory and reverence. This year, we are called not only to remember and honor our victims but also to support one another through increasingly difficult times.
Today, more than ever, we need internal reconciliation, unity within the Armenian world, national revival, and state restoration,” the message concludes.