Գյումրեցի 90-ամյա Արաքսի Դեմիրճյանը պահանջում է՝ պետք է վերականգնվի արդարությունը, պետք է վերադարձնի մոր՝ Մարիամ Խաչիկյան-Դեմիրճյանի կտակում նշված ունեցվածքը, որն իրենց ընտանիքը կորցրել է Հայոց ցեղասպանության տարիներին։ Նա նաև հույս ունի, որ ոչ միայն մոր կտակի արդարությունն ի վերջո կհաստատվի, այլև Հայոց ցեղասպանությունը կստանա համընդհանուր ճանաչում։
«Թող աշխարհն իմանա՝ ինչ ենք մենք կորցրել ու ինչ արդարություն ենք փնտրում այսքան տարի»,-ասել է նա, հայտնում է Արմենպրեսը։
Արաքսիի տատը ծնվել է Սիրիայում՝ այն ընտանիքում, որի արմատներն առնչվում են Խարբերդին։ Ցեղասպանության տարիներին Մարթա Քաչիկյանը՝ Արաքսի Դեմիրճյանի տատը, կորցնելով ամուսնուն, երեք դուստրերի հետ ապաստան է գտել Հալեպ քաղաքում։ 1929 թվականին նա դիմել է Հալեպի վիլայեթի բարձրագույն հանձնախմբին՝ իրենց՝ Թուրքիայում թողած անշարժ գույքի հանդեպ իրավունքները վերականգնելու պահանջով։ Թեև ներկայացրել է համապատասխան փաստաթղթեր, սակայն հարցը երբեք լուծում չի ստացել։
1946 թվականին Դեմիրճյանների ընտանիքը Սիրիայից տեղափոխվել է Հայաստան։
«Ինը տարեկան էի, երբ եկանք Հայաստան։ Սիրով եկանք, գիտեինք՝ սա մեր տունն է, մեր օջախը։ Միշտ ասել են՝ հայը պետք է ապրի իր հողում»,-պատմել է տիկին Արաքսին՝ ընդգծելով, որ իրենց ընտանիքը երբեք չի զղջացել հայրենադարձության որոշման համար։
Տիկին Արաքսին հայտնել է, որ մոր՝ Մարիամ Խաչիկյան-Դեմիրճյանի կտակը՝ հայերեն թարգմանված փաստաթղթերով, այսօր պահվում է Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում։ Իսկ բնօրինակները նա պահում է տանը՝ փոքրիկ կանաչ տուփի մեջ։ Այդ փաստաթղթերն ապացուցում են Խարբերդում գտնվող տների, կալվածքների, արոտավայրերի և այլ գույքի գոյությունը, որոնց ընդհանուր արժեքը կազմել է 18,000 թուրքական լիրա՝ 1929 թվականի տվյալներով։
«Այս տուփի մեջ իմ ընտանիքի ambողջ անցյալն է։ Տուփը գտա մորս մահից հետո՝ նրա հագուստները դասավորելիս։ Երբ փաստաթղթերը թարգմանեցին՝ հասկացա, թե ինչ ահռելի ունեցվածք ենք կորցրել»,-պատմել է տիկին Արաքսին։
Նա տարիների ընթացքում դիմել է մի շարք կառույցների՝ թե՛ Հայաստանում, թե՛ արտերկրում, նույնիսկ մեկնել է Թուրքիա, հանդիպումներ ունեցել իրավաբանների հետ, սակայն իր խոսքով՝ գործնական քայլեր չեն արվել։
«Ես նամակ եմ ուղարկել Հայ դատի գրասենյակ։ Աստծու հետ պայման ունեմ՝ չմեռնեմ, մինչև այդ գումարները հետ չվերադարձնեմ։ Հենց հետ բերեմ այդ ունեցվածքը, կտամ մանկատներին ու ծերանոցներին։ Իմ պարտքն եմ համարում։ Արդեն մեծ եմ, չհասցնեմ՝ իմ ունեցվածքը թուրքին կմնա»,-եզրափակել է Արաքսի Դեմիրճյանը։

Araksi Demirchyan, a 90-year-old resident of Gyumri, is demanding justice and the restitution of property listed in her mother Mariam Khachikyan-Demirchyan’s will—assets the family lost during the Armenian Genocide. She also hopes that, beyond justice for the will, the genocide itself will gain universal recognition.
“Let the world know what we lost and the justice we’ve been seeking for so many years,” she told Armenpress.
Demirchyan’s grandmother, Martha Khachikyan, was born in Syria to a family with roots in Kharberd. During the genocide, having lost her husband, she sought refuge in Aleppo with her three daughters. In 1929, she petitioned the high commission of the Aleppo vilayet to reclaim rights to property left behind in Turkey. Despite submitting all required documents, the case was never resolved.
In 1946, the Demirchyan family repatriated from Syria to Armenia.
“I was nine when we arrived. We came with love, knowing this was our home, our hearth. We were always told that Armenians must live on their land,” Araksi recalled, emphasizing that her family never regretted their decision to return.
Araksi shared that her mother’s will—translated into Armenian—is preserved at the Armenian Genocide Museum-Institute, while the originals are kept at home in a small green box. These documents prove the existence of houses, estates, pastures, and other properties in Kharberd, valued at 18,000 Turkish liras as of 1929.
“This box contains my family’s entire past. I found it after my mother passed, while organizing her clothes. Once the documents were translated, I realized the enormous loss we had suffered,” she said.
Over the years, Araksi has appealed to numerous organizations both in Armenia and abroad, even traveling to Turkey to consult legal experts, but claims no tangible progress has been made.
“I sent a letter to the Armenian Cause office. I’ve made a pact with God—not to die until I get that money back. Once I recover the property, I’ll donate it to orphanages and nursing homes. It’s my duty. I’m old now—if I don’t succeed, my assets will remain with the Turks,” Demirchyan concluded.