Գյումրեցի 90-ամյա Արաքսի Դեմիրճյանը պահանջում է՝ պետք է վերականգնվի արդարությունը, պետք է վերադարձնի մոր՝ Մարիամ Խաչիկյան-Դեմիրճյանի կտակում նշված ունեցվածքը, որն իրենց ընտանիքը կորցրել է Հայոց ցեղասպանության տարիներին։ Նա նաև հույս ունի, որ ոչ միայն մոր կտակի արդարությունն ի վերջո կհաստատվի, այլև Հայոց ցեղասպանությունը կստանա համընդհանուր ճանաչում։
«Թող աշխարհն իմանա՝ ինչ ենք մենք կորցրել ու ինչ արդարություն ենք փնտրում այսքան տարի»,-ասել է նա, հայտնում է Արմենպրեսը։
Արաքսիի տատը ծնվել է Սիրիայում՝ այն ընտանիքում, որի արմատներն առնչվում են Խարբերդին։ Ցեղասպանության տարիներին Մարթա Քաչիկյանը՝ Արաքսի Դեմիրճյանի տատը, կորցնելով ամուսնուն, երեք դուստրերի հետ ապաստան է գտել Հալեպ քաղաքում։ 1929 թվականին նա դիմել է Հալեպի վիլայեթի բարձրագույն հանձնախմբին՝ իրենց՝ Թուրքիայում թողած անշարժ գույքի հանդեպ իրավունքները վերականգնելու պահանջով։ Թեև ներկայացրել է համապատասխան փաստաթղթեր, սակայն հարցը երբեք լուծում չի ստացել։
1946 թվականին Դեմիրճյանների ընտանիքը Սիրիայից տեղափոխվել է Հայաստան։
«Ինը տարեկան էի, երբ եկանք Հայաստան։ Սիրով եկանք, գիտեինք՝ սա մեր տունն է, մեր օջախը։ Միշտ ասել են՝ հայը պետք է ապրի իր հողում»,-պատմել է տիկին Արաքսին՝ ընդգծելով, որ իրենց ընտանիքը երբեք չի զղջացել հայրենադարձության որոշման համար։
Տիկին Արաքսին հայտնել է, որ մոր՝ Մարիամ Խաչիկյան-Դեմիրճյանի կտակը՝ հայերեն թարգմանված փաստաթղթերով, այսօր պահվում է Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում։ Իսկ բնօրինակները նա պահում է տանը՝ փոքրիկ կանաչ տուփի մեջ։ Այդ փաստաթղթերն ապացուցում են Խարբերդում գտնվող տների, կալվածքների, արոտավայրերի և այլ գույքի գոյությունը, որոնց ընդհանուր արժեքը կազմել է 18,000 թուրքական լիրա՝ 1929 թվականի տվյալներով։
«Այս տուփի մեջ իմ ընտանիքի ambողջ անցյալն է։ Տուփը գտա մորս մահից հետո՝ նրա հագուստները դասավորելիս։ Երբ փաստաթղթերը թարգմանեցին՝ հասկացա, թե ինչ ահռելի ունեցվածք ենք կորցրել»,-պատմել է տիկին Արաքսին։
Նա տարիների ընթացքում դիմել է մի շարք կառույցների՝ թե՛ Հայաստանում, թե՛ արտերկրում, նույնիսկ մեկնել է Թուրքիա, հանդիպումներ ունեցել իրավաբանների հետ, սակայն իր խոսքով՝ գործնական քայլեր չեն արվել։
«Ես նամակ եմ ուղարկել Հայ դատի գրասենյակ։ Աստծու հետ պայման ունեմ՝ չմեռնեմ, մինչև այդ գումարները հետ չվերադարձնեմ։ Հենց հետ բերեմ այդ ունեցվածքը, կտամ մանկատներին ու ծերանոցներին։ Իմ պարտքն եմ համարում։ Արդեն մեծ եմ, չհասցնեմ՝ իմ ունեցվածքը թուրքին կմնա»,-եզրափակել է Արաքսի Դեմիրճյանը։

24 Апрель 2025 - 10:17 AMT
Жительница Гюмри, 90-летняя Аракси Демирчян, требует восстановления справедливости и возвращения имущества, указанного в завещании её матери Мариам Хачикян-Демирчян. Это имущество семья утратила в годы Геноцида армян. Она также выражает надежду, что будет признана не только справедливость завещания, но и сам Геноцид получит всеобщее признание.
«Пусть весь мир знает, что мы потеряли и какой справедливости мы добиваемся столько лет», — заявила она, сообщает «Арменпресс».
Бабушка Аракси, Марта Хачикян, родилась в Сирии в семье, корни которой уходят в Харберд. Во времена Геноцида, потеряв мужа, она с тремя дочерьми укрылась в Алеппо. В 1929 году она обратилась в высшую комиссию вилайета Алеппо с требованием восстановить права на недвижимость, оставшуюся в Турции. Несмотря на представленные документы, дело так и не было решено.
В 1946 году семья Демирчян переехала из Сирии в Армению.
«Мне было девять лет, когда мы приехали. Мы приехали с любовью, зная, что это наш дом, наш очаг. Всегда говорили: армянин должен жить на своей земле», — рассказала тётя Аракси, подчеркнув, что семья никогда не жалела о решении вернуться на родину.
По её словам, завещание матери — с переводами на армянский язык — сегодня хранится в Музее-институте Геноцида армян, а оригиналы находятся у неё дома в маленькой зелёной коробке. Эти документы доказывают наличие домов, земель, пастбищ и другой недвижимости в Харберде, общая стоимость которой в 1929 году составляла 18 000 турецких лир.
«В этой коробке — всё прошлое моей семьи. Я нашла её после смерти матери, разбирая её вещи. Когда документы перевели, я осознала, какое огромное имущество мы потеряли», — рассказала она.
На протяжении многих лет Аракси обращалась в различные организации как в Армении, так и за рубежом, ездила в Турцию, встречалась с юристами, но, по её словам, конкретных результатов добиться не удалось.
«Я направила письмо в офис Ай Дат. С Богом у меня договор — не умирать, пока не верну эти деньги. Когда верну имущество, передам его детским домам и домам престарелых. Это мой долг. Я уже старая — если не успею, моё имущество останется туркам», — завершила Аракси Демирчян.