«Հայաքվե» նախաձեռնության համահիմնադիր Ավետիք Չալաբյանը Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում լրագրողների հետ զրույցում նշել է, որ Թուրքիան շարունակում է մնալ նույն ցեղասպան պետությունը և նրան սիրաշահելու ցանկացած փորձ բերելու է միայն մեր բանակցային դիրքերի թուլացմանը։
Նա նաև ընդգծել է, որ ներկայիս իշխանությունների վարած քաղաքականության նպատակը, ըստ իրեն, Հայաստանի ենթարկումն է Թուրքիայի գերիշխանությանը, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Դա ակնհայտ է»,–ասել է նա։
Չալաբյանը հավելել է, որ, ցեղասպան պետությանը սիրաշահելով, անվտանգություն ձեռք չես բերի։
«Մենք այստեղ ենք վերահաստատելու մեր վճռականություն, որ պայքարը շարունակվում է։ Թուրքիան շարունակում է մնալ նույն ցեղասպան, ագրեսոր պետությունը և նրան սիրաշահելու ցանկացած փորձ բերելու է միայն մեր բանակցային դիրքերի թուլացմանը։ Թուրքիայի այսօրվա վարքագիծը հավաստում է, որ իր հետ չի կարելի փորձել միակողմանի հարաբերություն բարելավել։ Այդ գործընթացը պետք է լինի երկկողմանի, այն է՝ Թուրքիայի կողմից ցեղասպանության ճանաչումը և դատապարտումը»,-ասել է նա։

Avetik Chalabyan, co-founder of the Hayakve initiative, told reporters at the Tsitsernakaberd Memorial that Turkey remains the same genocidal state, and any attempt to curry favor with it will only weaken Armenia’s negotiating position.
He stressed that, in his view, the current Armenian authorities aim to subject Armenia to Turkish dominance, Aysor.am reports.
“It’s obvious,” Chalabyan said.
He added that appeasing a genocidal state will not bring security.
“We are here to reaffirm our determination that the struggle continues. Turkey remains a genocidal, aggressive state, and any attempt to appease it will only weaken our negotiating position. Turkey’s current behavior confirms that unilateral efforts to improve relations with it are misguided. The process must be reciprocal—meaning Turkey must recognize and condemn the genocide,” he said.