«Հայաքվե» նախաձեռնության համահիմնադիր Ավետիք Չալաբյանը Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում լրագրողների հետ զրույցում նշել է, որ Թուրքիան շարունակում է մնալ նույն ցեղասպան պետությունը և նրան սիրաշահելու ցանկացած փորձ բերելու է միայն մեր բանակցային դիրքերի թուլացմանը։
Նա նաև ընդգծել է, որ ներկայիս իշխանությունների վարած քաղաքականության նպատակը, ըստ իրեն, Հայաստանի ենթարկումն է Թուրքիայի գերիշխանությանը, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Դա ակնհայտ է»,–ասել է նա։
Չալաբյանը հավելել է, որ, ցեղասպան պետությանը սիրաշահելով, անվտանգություն ձեռք չես բերի։
«Մենք այստեղ ենք վերահաստատելու մեր վճռականություն, որ պայքարը շարունակվում է։ Թուրքիան շարունակում է մնալ նույն ցեղասպան, ագրեսոր պետությունը և նրան սիրաշահելու ցանկացած փորձ բերելու է միայն մեր բանակցային դիրքերի թուլացմանը։ Թուրքիայի այսօրվա վարքագիծը հավաստում է, որ իր հետ չի կարելի փորձել միակողմանի հարաբերություն բարելավել։ Այդ գործընթացը պետք է լինի երկկողմանի, այն է՝ Թուրքիայի կողմից ցեղասպանության ճանաչումը և դատապարտումը»,-ասել է նա։

24 Апрель 2025 - 13:28 AMT
Сопредседатель инициативы «Айакве» Аветик Чалабян в беседе с журналистами у мемориального комплекса Цицернакаберд заявил, что Турция остаётся той же самой геноцидальной страной, и любые попытки заигрывать с ней приведут лишь к ослаблению переговорных позиций Армении.
Он также подчеркнул, что, по его мнению, нынешняя политика властей направлена на подчинение Армении турецкому господству, сообщает «Aysor.am ».
«Это очевидно», — отметил он.
Чалабян добавил, что заигрывание с государством, совершившим геноцид, не принесёт безопасности.
«Мы здесь, чтобы подтвердить нашу решимость продолжать борьбу. Турция остаётся геноцидальным, агрессивным государством, и любые попытки её умиротворения приведут только к ослаблению наших позиций на переговорах. Сегодняшнее поведение Турции подтверждает, что нельзя пытаться наладить с ней односторонние отношения. Этот процесс должен быть взаимным — то есть с признанием и осуждением геноцида со стороны Турции», — сказал он.