ՀՀ չորրորդ նախագահ Արմեն Սարգսյանը Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցի կապակցությամբ հղած ուղերձում նշել է, որ ապրիլի 24–ին ոգեկոչում ենք ոչ միայն մեր կորցրածը, այլև մեր վերածնվելու կամքը։
Նա հավելել է, որ ապրիլի 24-ը դարձել է ճշմարտության անպարտելիության վկայություն։
«Այսօր մենք ոգեկոչում ենք ոչ միայն մեր կորցրածը՝ կյանքեր, բնակավայրեր, հայրենիք, այլև այն, ինչը դիմացավ ժամանակի փորձությանը՝ մեր արժանապատվությունն ու վերածնվելու կամքը։ Անմեղ զոհերի հիշատակը պարզապես վերք չէ, այն նախազգուշացում է, իմաստություն և վերհառնելու ուխտ»,– գրել է նա։
Հայոց ցեղասպանությունը որպես պատմական փաստ առաջինը ճանաչել է Ուրուգվայը՝ 1965 թվականին։ Նրա օրինակին հետևել են մի շարք երկրներ, այդ թվում՝ Ֆրանսիան, Իտալիան, Գերմանիան, Նիդերլանդները, Բելգիան, Լեհաստանը, Լիտվան, Սլովակիան, Շվեդիան, Շվեյցարիան, Հունաստանը, Կիպրոսը, Լիբանանը, Կանադան, Վենեսուելան, Արգենտինան, Բրազիլիան, Չիլին, Վատիկանը, Բոլիվիան, Չեխիան, Ավստրիան, Լյուքսեմբուրգը և ԱՄՆ-ն։

24 Апрель 2025 - 13:51 AMT
Четвёртый президент Армении Армен Саргсян в обращении по случаю 110-летия Геноцида армян отметил, что 24 апреля «мы чтим не только наши утраты, но и волю к возрождению».
Он добавил, что 24 апреля стал «свидетельством непобедимости истины».
«Сегодня мы чтим не только наши утраты — жизни, жилища, родину, но и то, что выдержало испытание временем: наше достоинство и волю к возрождению. Память о невинных жертвах — это не просто рана, это предупреждение, мудрость и обет возрождения», — написал он.
Первой страной, признавшей Геноцид армян как исторический факт, стал Уругвай в 1965 году. За ним последовали Франция, Италия, Германия, Нидерланды, Бельгия, Польша, Литва, Словакия, Швеция, Швейцария, Греция, Кипр, Ливан, Канада, Венесуэла, Аргентина, Бразилия, Чили, Ватикан, Боливия, Чехия, Австрия, Люксембург и США.