ՀՀ չորրորդ նախագահ Արմեն Սարգսյանը Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցի կապակցությամբ հղած ուղերձում նշել է, որ ապրիլի 24–ին ոգեկոչում ենք ոչ միայն մեր կորցրածը, այլև մեր վերածնվելու կամքը։
Նա հավելել է, որ ապրիլի 24-ը դարձել է ճշմարտության անպարտելիության վկայություն։
«Այսօր մենք ոգեկոչում ենք ոչ միայն մեր կորցրածը՝ կյանքեր, բնակավայրեր, հայրենիք, այլև այն, ինչը դիմացավ ժամանակի փորձությանը՝ մեր արժանապատվությունն ու վերածնվելու կամքը։ Անմեղ զոհերի հիշատակը պարզապես վերք չէ, այն նախազգուշացում է, իմաստություն և վերհառնելու ուխտ»,– գրել է նա։
Հայոց ցեղասպանությունը որպես պատմական փաստ առաջինը ճանաչել է Ուրուգվայը՝ 1965 թվականին։ Նրա օրինակին հետևել են մի շարք երկրներ, այդ թվում՝ Ֆրանսիան, Իտալիան, Գերմանիան, Նիդերլանդները, Բելգիան, Լեհաստանը, Լիտվան, Սլովակիան, Շվեդիան, Շվեյցարիան, Հունաստանը, Կիպրոսը, Լիբանանը, Կանադան, Վենեսուելան, Արգենտինան, Բրազիլիան, Չիլին, Վատիկանը, Բոլիվիան, Չեխիան, Ավստրիան, Լյուքսեմբուրգը և ԱՄՆ-ն։

Armen Sarkissian, the fourth President of Armenia, in a message marking the 110th anniversary of the Armenian Genocide, stated that on April 24, “we honor not only what we lost, but also our will to rise again.”
He added that April 24 has become “a testament to the invincibility of truth.”
“Today, we honor not only what we lost—lives, homes, a homeland—but also what withstood the test of time: our dignity and will to rise again. The memory of the innocent victims is not merely a wound—it is a warning, a wisdom, and a vow of resurgence,” he wrote.
Uruguay was the first country to recognize the Armenian Genocide as a historical fact, in 1965. Many others followed, including France, Italy, Germany, the Netherlands, Belgium, Poland, Lithuania, Slovakia, Sweden, Switzerland, Greece, Cyprus, Lebanon, Canada, Venezuela, Argentina, Brazil, Chile, the Vatican, Bolivia, the Czech Republic, Austria, Luxembourg, and the U.S.