Ազգային ժողովի «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Քրիստինե Վարդանյանը, արձագանքելով Ջահերով երթի շուրջ ծագած խոսակցություններին, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի իրական վախը գալիս է ոչ թե արտաքին թշնամիներից, այլ՝ սեփական քաղաքացիներից։
Նա հավելել է, որ «նախկինում Ջահերով երթին նման կերպ արձագանքում էին Անկարան ու Բաքուն, այսօր՝ «պաշտոնական» Երևանը»։
«Ավելի ուղիղ հաստատում մեր այն պնդման, որ Փաշինյանը պարտավորվածություն է ստանձնել պայքարելու ոչ թե թշնամու, այլ հայկական շահերի պաշտպանների դեմ՝ անհնար էր գտնել։
Անցյալում Ջահերով երթին նման կերպ արձագանքում էին Անկարան ու Բաքուն։ Այսօր՝ «պաշտոնական» Երևանը։ Պարզապես բաց է մնում հարցը, իսկ, օրինակ, շուրջ մեկ ամիս ինչո՞ւ էին նույն հատվածում կրակում, դարձյա՞լ Ջահերով երթի համար։ Իսկ այսուհետ այս հիմքով արգելելո՞ւ եք նմանատիպ միջոցառումների անցկացումը։
Ինչ վերաբերում է դրոշը այրելուն՝ դա քաղաքական խորհրդանշական ակցիա է։ Հարյուրավոր երկրներում մարդիկ այրում են բռնապետերի ու ցեղասպանների խորհրդանիշները՝ ի նշան բողոքի։ Կարող ես համաձայն չլինել նման արտահայտման ձևի հետ, բայց դրան հակադրել Ալիևի կրակոցները՝ նշանակում է բացահայտ պաշտպանել թշնամու շահերը։ Ոչինչ ավելի։
Եթե դուք նույն կրքով ու ձևով արձագանքեիք մեր սահմանների խախտմանը, կրակոցներին, ինչպես արձագանքում եք դրոշի այրմանը, ապա Ադրբեջանը կլիներ մի քիչ ավելի զսպված։
Բայց այսպիսի արձագանքի ամենավտանգավորը մեկ այլ բան է։ Խնդիրն այն է, որ երեկ, Ջահերով երթին իր մասնակցությամբ մեր հանրությունը ցույց է տվել, որ հաշտ չէ ու համաձայն չէ ուրացման քաղաքականության հետ։ Հիմա Փաշինյանը ստիպված է արդարանալ իր գործընկերների առջև և զուգահեռ սպառնալ մեր ժողովրդին, որ նման միջոցառումներ եթե էլի տեղի ունենան, ինքն Ալիևի հետ նոր հարձակում կկազմակերպի այս անգամ Հայաստանի վրա։
Այնպես որ, այս հայտարարությունը բացահայտում է Փաշինյանի քաղաքական վեկտորը՝ զսպել սեփական ժողովրդին, պայքարել նրա դեմ և արդարացնել թշնամու ցանկացած գործողություն։ Վտանգ Փաշինյանը զգում է ոչ թե Ադրբեջանից կամ Թուրքիայից, այլ սեփական ժողովրդից»,–ասվում է գրառման մեջ։

Kristine Vardanyan, an MP from the Armenia parliamentary faction, responded to recent debates around the Torch March in a Facebook post, claiming that Prime Minister Nikol Pashinyan's true fear lies not with external enemies but with his own citizens.
She added that “previously, Ankara and Baku reacted this way to the Torch March. Now it’s ‘official’ Yerevan.”
“There could be no clearer proof of our claim that Pashinyan is committed to fighting not the enemy, but those who defend Armenian interests,” she wrote.
“In the past, this is how Ankara and Baku responded to the Torch March. Today—‘official’ Yerevan. One can only wonder: for the past month, why were there shootings in the same area? Was it also because of the Torch March? Will you now ban such events altogether?”
Addressing the flag burning, she noted, “It’s a symbolic political act. In hundreds of countries, people burn the symbols of dictators and genocidal regimes as a sign of protest. You may disagree with the form, but to equate it with Aliyev’s gunfire is to openly side with the enemy. Nothing more.”
“If you reacted to violations of our borders with the same fervor as you do to flag burning, Azerbaijan might behave more cautiously.”
She warned that the most dangerous part of this reaction lies elsewhere: “The public’s participation in the Torch March showed a clear rejection of the government’s denialist policy. Now, Pashinyan must explain himself to his partners while simultaneously threatening our people that if such events recur, he will coordinate a new attack on Armenia with Aliyev.”
“This statement reveals Pashinyan’s political direction: to suppress his own people, oppose them, and justify any hostile action. The threat he senses is not from Azerbaijan or Turkey, but from his own nation,” she concluded.
Prime Minister Nikol Pashinyan condemned the burning of Azerbaijani and Turkish flags. His spokesperson Nazeli Baghdasaryan called the act irresponsible and unacceptable. On April 23, the traditional Torch March took place in Yerevan under the slogan Never Deny. Before the march began, participants burned the flags of Turkey and Azerbaijan in protest against genocide denial.