Ազգային ժողովի «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Քրիստինե Վարդանյանը, արձագանքելով Ջահերով երթի շուրջ ծագած խոսակցություններին, ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է, որ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի իրական վախը գալիս է ոչ թե արտաքին թշնամիներից, այլ՝ սեփական քաղաքացիներից։
Նա հավելել է, որ «նախկինում Ջահերով երթին նման կերպ արձագանքում էին Անկարան ու Բաքուն, այսօր՝ «պաշտոնական» Երևանը»։
«Ավելի ուղիղ հաստատում մեր այն պնդման, որ Փաշինյանը պարտավորվածություն է ստանձնել պայքարելու ոչ թե թշնամու, այլ հայկական շահերի պաշտպանների դեմ՝ անհնար էր գտնել։
Անցյալում Ջահերով երթին նման կերպ արձագանքում էին Անկարան ու Բաքուն։ Այսօր՝ «պաշտոնական» Երևանը։ Պարզապես բաց է մնում հարցը, իսկ, օրինակ, շուրջ մեկ ամիս ինչո՞ւ էին նույն հատվածում կրակում, դարձյա՞լ Ջահերով երթի համար։ Իսկ այսուհետ այս հիմքով արգելելո՞ւ եք նմանատիպ միջոցառումների անցկացումը։
Ինչ վերաբերում է դրոշը այրելուն՝ դա քաղաքական խորհրդանշական ակցիա է։ Հարյուրավոր երկրներում մարդիկ այրում են բռնապետերի ու ցեղասպանների խորհրդանիշները՝ ի նշան բողոքի։ Կարող ես համաձայն չլինել նման արտահայտման ձևի հետ, բայց դրան հակադրել Ալիևի կրակոցները՝ նշանակում է բացահայտ պաշտպանել թշնամու շահերը։ Ոչինչ ավելի։
Եթե դուք նույն կրքով ու ձևով արձագանքեիք մեր սահմանների խախտմանը, կրակոցներին, ինչպես արձագանքում եք դրոշի այրմանը, ապա Ադրբեջանը կլիներ մի քիչ ավելի զսպված։
Բայց այսպիսի արձագանքի ամենավտանգավորը մեկ այլ բան է։ Խնդիրն այն է, որ երեկ, Ջահերով երթին իր մասնակցությամբ մեր հանրությունը ցույց է տվել, որ հաշտ չէ ու համաձայն չէ ուրացման քաղաքականության հետ։ Հիմա Փաշինյանը ստիպված է արդարանալ իր գործընկերների առջև և զուգահեռ սպառնալ մեր ժողովրդին, որ նման միջոցառումներ եթե էլի տեղի ունենան, ինքն Ալիևի հետ նոր հարձակում կկազմակերպի այս անգամ Հայաստանի վրա։
Այնպես որ, այս հայտարարությունը բացահայտում է Փաշինյանի քաղաքական վեկտորը՝ զսպել սեփական ժողովրդին, պայքարել նրա դեմ և արդարացնել թշնամու ցանկացած գործողություն։ Վտանգ Փաշինյանը զգում է ոչ թե Ադրբեջանից կամ Թուրքիայից, այլ սեփական ժողովրդից»,–ասվում է գրառման մեջ։

Депутат фракции «Армения» Кристине Варданян, комментируя обсуждение вокруг факельного шествия, написала на своей странице в Facebook, что реальный страх премьер-министра Никола Пашиняна исходит не от внешних врагов, а от собственных граждан.
Она добавила, что «если раньше на факельное шествие так реагировали Анкара и Баку, то теперь — «официальный» Ереван».
«Более прямого подтверждения нашему утверждению, что Пашинян взял на себя обязательство бороться не с врагом, а с защитниками армянских интересов, найти невозможно», — отметила она.
«В прошлом на факельное шествие так реагировали Анкара и Баку. Сегодня — «официальный» Ереван. Открытым остаётся лишь вопрос: почему, например, на протяжении месяца в том же районе звучали выстрелы? Тоже из-за шествия? А теперь вы намерены на этом основании запретить подобные мероприятия?»
Касаясь вопроса сожжения флага, Варданян подчеркнула: «Это политическая символическая акция. В сотнях стран люди сжигают символы диктаторов и геноцидальных режимов в знак протеста. Можно не соглашаться с формой выражения, но противопоставить ей выстрелы Алиева — значит открыто поддержать интересы врага. Не более того».
«Если бы вы с такой же страстью и решимостью реагировали на нарушения наших границ и выстрелы, как на сожжение флагов, Азербайджан вёл бы себя куда сдержаннее».
Однако самым опасным в этой реакции она считает следующее: «Вчера своим участием в факельном шествии общество показало, что не согласно и не примиряется с политикой отказа от национальных интересов. Теперь Пашинян вынужден оправдываться перед своими партнёрами и одновременно угрожать своему народу, что если такие мероприятия повторятся, он вместе с Алиевым организует новую атаку уже на Армению».
«Таким образом, это заявление раскрывает политический вектор Пашиняна — подавление собственного народа, борьба против него и оправдание любых действий врага. Опасность Пашинян ощущает не со стороны Азербайджана или Турции, а со стороны собственного народа», — говорится в записи.
Премьер-министр Никол Пашинян осудил сожжение флагов Азербайджана и Турции. Пресс-секретарь премьера Назели Багдасарян заявила, что глава правительства считает такие действия безответственными и неприемлемыми. 23 апреля в Ереване состоялось традиционное факельное шествие под лозунгом «Не отрекайся». До начала шествия участники сожгли государственные флаги Турции и Азербайджана в знак протеста против политики отрицания геноцида.