Լիբանանի նախագահ, գեներալ Ժոզեֆ Աունն ուղերձ է հղել Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցի կապակցությամբ։ Նա նշել է, որ Ցեղասպանության տարելիցի ոգեկոչումը սոսկ ցավալի պատմական իրադարձության հիշատակ չէ, այլ արդարության, մարդու իրավունքների և մարդկային արժանապատվության հիմնարար արժեքների վերահաստատում։
«Դա հիշեցում է աշխարհին բռնության, ծայրահեղականության և մեկուսացման բոլոր ձևերի դեմ կանգնելու կարևորության մասին», – ասել է Աունը, գրում է Արմենպրեսը։
Նախագահ Աունը վերահաստատել է Լիբանանի անսասան համերաշխությունը հայ ժողովրդի հետ՝ այս սկզբունքները պահպանելու համար նրա խաղաղ պայքարում։ Նա նաև բարձր է գնահատել ծագումով հայ Լիբանանի քաղաքացիների ներդրումը` ընդգծելով նրանց երկարամյա և կառուցողական դերը Լիբանանի քաղաքական, տնտեսական, մշակութային և գեղարվեստական կյանքում:
«Նրանք միշտ եղել են Լիբանանի բազմազան և առատորեն միահյուսված ինքնության անբաժանելի մասը», – ասաց Աունը:
Եզրափակելով իր հայտարարությունը նախագահն ասել է. «Թող խաղաղությամբ հանգչեն Հայոց ցեղասպանության զոհերը, անարդարության ու ագրեսիայի բոլոր զոհերը ողջ աշխարհում։ Թող Աստված պահապան լինի Լիբանանին և նրա ժողովրդին բոլոր չարիքներից»։

Президент Ливана, генерал Жозеф Аун, выступил с заявлением по случаю 110-й годовщины Геноцида армян, подчеркнув, что это не просто память о трагическом событии прошлого, а подтверждение принципов справедливости, прав человека и человеческого достоинства.
«Это напоминание миру о необходимости противостоять насилию, экстремизму и изоляции во всех их проявлениях», — заявил Аун, передаёт «Арменпресс».
Президент Аун подтвердил непоколебимую солидарность Ливана с армянским народом в его мирной борьбе за эти ценности. Он также высоко оценил вклад ливанских граждан армянского происхождения, подчеркнув их многолетнюю и значимую роль в политической, экономической, культурной и художественной жизни Ливана.
«Они всегда были неотъемлемой частью богатой и разнообразной идентичности Ливана», — добавил Аун.
В завершение своего заявления президент сказал: «Пусть покоятся с миром жертвы Геноцида армян и все жертвы несправедливости и агрессии во всем мире. Да хранит Бог Ливан и его народ от всех бед».