Լիբանանի նախագահ, գեներալ Ժոզեֆ Աունն ուղերձ է հղել Հայոց ցեղասպանության 110-րդ տարելիցի կապակցությամբ։ Նա նշել է, որ Ցեղասպանության տարելիցի ոգեկոչումը սոսկ ցավալի պատմական իրադարձության հիշատակ չէ, այլ արդարության, մարդու իրավունքների և մարդկային արժանապատվության հիմնարար արժեքների վերահաստատում։
«Դա հիշեցում է աշխարհին բռնության, ծայրահեղականության և մեկուսացման բոլոր ձևերի դեմ կանգնելու կարևորության մասին», – ասել է Աունը, գրում է Արմենպրեսը։
Նախագահ Աունը վերահաստատել է Լիբանանի անսասան համերաշխությունը հայ ժողովրդի հետ՝ այս սկզբունքները պահպանելու համար նրա խաղաղ պայքարում։ Նա նաև բարձր է գնահատել ծագումով հայ Լիբանանի քաղաքացիների ներդրումը` ընդգծելով նրանց երկարամյա և կառուցողական դերը Լիբանանի քաղաքական, տնտեսական, մշակութային և գեղարվեստական կյանքում:
«Նրանք միշտ եղել են Լիբանանի բազմազան և առատորեն միահյուսված ինքնության անբաժանելի մասը», – ասաց Աունը:
Եզրափակելով իր հայտարարությունը նախագահն ասել է. «Թող խաղաղությամբ հանգչեն Հայոց ցեղասպանության զոհերը, անարդարության ու ագրեսիայի բոլոր զոհերը ողջ աշխարհում։ Թող Աստված պահապան լինի Լիբանանին և նրա ժողովրդին բոլոր չարիքներից»։

Lebanon’s President, General Joseph Aoun, issued a statement on the 110th anniversary of the Armenian Genocide, declaring that the commemoration is not merely a remembrance of a tragic historical event, but a reaffirmation of justice, human rights, and core values of human dignity.
“It is a reminder to the world of the importance of standing against all forms of violence, extremism, and exclusion,” Aoun said, as reported by Armenpress.
President Aoun reaffirmed Lebanon’s unwavering solidarity with the Armenian people in their peaceful struggle to uphold these principles. He also praised the contributions of Lebanese citizens of Armenian descent, highlighting their longstanding and constructive role in the political, economic, cultural, and artistic life of Lebanon.
“They have always been an integral part of Lebanon’s richly woven and diverse identity,” Aoun said.
Concluding his statement, the president added: “May the victims of the Armenian Genocide, and all victims of injustice and aggression across the world, rest in peace. May God protect Lebanon and its people from all harm.”