Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը ուղերձ է հղել Պոլսո Հայոց պատրիարքին ու հայ համայնքին՝ նշելով, որ Թուքիայում զգում են Օսմանյան կայսրության վերջին շրջանում տեղի ունեցած պատերազմի տարիներին «զինված խմբավորումների կողմից իրականացված դիվերսիոն գործողությունների, համաճարակային հիվանդությունների պատճառով կորսված կյանքերի ցավը»:
Ըստ Թուրքիայում հրատարակվող «Ժամանակ» օրաթերթի՝ նա նշել է, որ «անցյալի տխուր հիշողությունները չպետք է պատանդ պահեն ներկան և ապագան», գրում է «Ազատությունը»։
«Նրանք, ովքեր փորձեցին խարխլել մեր միջև խորը արմատներ ունեցող և ամուր կապերը՝ պատմությունից թշնամանք ստեղծելով, մինչ օրս չեն հասել իրենց նպատակներին»,–ասվում է Էրդողանի ուղերձում։
Թուրքիան տասնամյակներ շարունակ վարում է Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու քաղաքականություն՝ խոսելով «ընդհանուր ցավի» մասին և պատասխանատվություն չստանձնելով կատարվածի համար։

24 Апрель 2025 - 12:41 AMT
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган направил послание армянскому патриарху Константинополя и армянской общине, отметив, что в Турции ощущают «боль от потерь жизней» в последние годы Османской империи, вызванную «диверсиями вооружённых групп и эпидемиями».
Как сообщает издающаяся в Турции газета «Жаманак», Эрдоган заявил: «Печальные воспоминания прошлого не должны держать в заложниках настоящее и будущее», передаёт «Азатутюн».
В его послании также говорится: «Те, кто пытался разрушить наши глубоко укоренившиеся и прочные связи, посеяв вражду через историю, до сих пор не достигли своей цели».
На протяжении десятилетий Турция проводит политику отрицания Геноцида армян, говоря о «общей боли» и не признавая ответственности за события 1915 года.