Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիբ Էրդողանը ուղերձ է հղել Պոլսո Հայոց պատրիարքին ու հայ համայնքին՝ նշելով, որ Թուքիայում զգում են Օսմանյան կայսրության վերջին շրջանում տեղի ունեցած պատերազմի տարիներին «զինված խմբավորումների կողմից իրականացված դիվերսիոն գործողությունների, համաճարակային հիվանդությունների պատճառով կորսված կյանքերի ցավը»:
Ըստ Թուրքիայում հրատարակվող «Ժամանակ» օրաթերթի՝ նա նշել է, որ «անցյալի տխուր հիշողությունները չպետք է պատանդ պահեն ներկան և ապագան», գրում է «Ազատությունը»։
«Նրանք, ովքեր փորձեցին խարխլել մեր միջև խորը արմատներ ունեցող և ամուր կապերը՝ պատմությունից թշնամանք ստեղծելով, մինչ օրս չեն հասել իրենց նպատակներին»,–ասվում է Էրդողանի ուղերձում։
Թուրքիան տասնամյակներ շարունակ վարում է Հայոց ցեղասպանությունը ժխտելու քաղաքականություն՝ խոսելով «ընդհանուր ցավի» մասին և պատասխանատվություն չստանձնելով կատարվածի համար։

Turkish President Recep Tayyip Erdogan sent a message to the Armenian Patriarch of Constantinople and the Armenian community, referring to the “pain of lives lost” during the final years of the Ottoman Empire, which he attributed to “sabotage by armed groups and epidemic diseases.”
According to the Istanbul-based newspaper Jamanak, Erdogan stated that “the sad memories of the past must not hold the present and future hostage,” RFE/RL reports.
His message also read: “Those who tried to undermine our deeply rooted and strong ties by fostering enmity through history have not succeeded to this day.”
Turkey has long pursued a policy of denying the Armenian Genocide, referring instead to a narrative of ‘shared suffering’ and avoiding acknowledgment or responsibility for the events of 1915.