Բրյուսել քաղաքի Սոցիալական ապահովության կենտրոնի նախագահ Դավիդ Վեյցմանն ասել է, որ Հայոց ցեղասպանությունը բացել է անցած դարի ամենամութ էջերից մեկը։
Նա նշել է, որ Բրյուսելը պետք է շարունակի կանգնել պատմական ճշմարտության կողքին և պայքարել ժխտողականության ցանկացած դրսևորման դեմ, գրում է Արմենպրեսը։
«Բրյուսելը՝ խաչմերուկների և բախումների քաղաքը, իր պատերի մեջ կրում է աշխարհի հիշողությունը։ Այն չի կարող մոռանալ կամ լռել 20-րդ դարի ողբերգությունների մասին։ Հայոց ցեղասպանությունը, որը տեղի ունեցավ 1915 թվականին, բացեց անցած դարի ամենամութ էջերից մեկը։ Այն մեզ հիշեցնում է, որ ժողովրդի ոչնչացումը հաճախ սկսվում է լռությամբ, այնուհետև՝ ժխտմամբ։ Այն, ինչ պատմությունն արդեն մեկ անգամ արտադրել է, կարող է կրկնվել, եթե զգույշ չլինենք։
Այսօր էլ, ծայրահեղականության աճի և ժխտող կամ նսեմացնող խոսքի ֆոնին, պետական հաստատություններն ունեն պատասխանատվություն՝ անվանել փաստերը, ճանաչել ճշմարտությունը և փոխանցել հիշողությունը։ Բրյուսելը պետք է շարունակի կանգնել պատմական ճշմարտության կողքին և պայքարել ժխտողականության ցանկացած դրսևորման դեմ»,- ասել է Վեյցմանը։

David Weitzman, president of the Brussels Social Security Center, stated that the Armenian Genocide opened one of the darkest chapters of the 20th century.
He emphasized that Brussels should continue to stand by historical truth and resist any manifestation of denialism, according to Armenpress.
“Brussels, a city of crossroads and clashes, bears the memory of the world within its walls. It cannot forget or stay silent about the tragedies of the 20th century. The Armenian Genocide of 1915 opened one of the darkest pages of the last century. It reminds us that the destruction of a people often begins with silence, followed by denial. What history has produced once can happen again if we are not vigilant.
Even today, amid growing extremism and rhetoric that denies or diminishes past crimes, state institutions carry a responsibility to name the facts, recognize the truth, and preserve memory. Brussels must continue to stand by historical truth and fight all expressions of denial,” Weitzman said.