2024-ին ծառայության ընթացքում 27 զինծառայող է մահացել: Ազգային ժողովում այս մասին հայտնել է ՀՀ գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը։
«2024 թվականի ընթացքում ԶՈւ-ում ծառայության հետ կապված հանգամանքներում արձանագրվել է 27 զինծառայողի մահվան դեպք, 2023-ին արձանագրվել էր 54 դեպք»,- նշել է նա, գրում է Aysor.am-ը։
2024-ի ընթացքում զինվորական ծառայության հետ կապված դեպքերի ընդհանուր քանակը կազմել է 2093՝ նկատելի նվազումով։ Նվազում է արձանագրվել 265 դեպքով կամ՝ 11․2 տոկոսով։
«2023 թվականին արձանագրվել էր 2358 դեպք»,- հիշեցրել է դատախազը։
Նրա տվյալներով՝ ընդհանուր գրանցված դեպքերից 762-ը կամ 36․4 տոկոսը պատահարներ են կազմել, իսկ մնացած 1331-ը կամ 63․6 տոկոսը՝ հանցագործություններ, որոնց շարքում 715-ը կամ 53․7 տոկոսը ռազմական հանցագործություններ են, իսկ 616-ը կամ 46․3 տոկոսը՝ այլ տեսակի հանցագործություններ։
«2024 թվականի ընթացքում ԶՈւ-ում ծառայության հետ կապված հանգամանքներում արձանագրվել է 27 զինծառայողի մահվան դեպք, 2023-ին արձանագրվել էր 54 դեպք»,- նշել է նա։

25 Апрель 2025 - 10:36 AMT
В 2024 году во время прохождения службы погибло 27 военнослужащих, сообщила генеральный прокурор Армении Анна Вардапетян на заседании Национального собрания.
«В 2024 году зафиксировано 27 случаев гибели военнослужащих при исполнении службы, тогда как в 2023 году было зарегистрировано 54 случая», — отметила она, передает «Aysor.am».
В течение 2024 года общее количество инцидентов, связанных с военной службой, составило 2093, что свидетельствует о заметном снижении. Падение составило 265 случаев или 11,2 процента.
«В 2023 году было зафиксировано 2358 случаев», — напомнила Вардапетян.
По ее данным, из общего числа зарегистрированных инцидентов 762 случая, или 36,4 процента, составили несчастные случаи, а оставшиеся 1331 случай, или 63,6 процента, были квалифицированы как преступления. Из них 715 случаев, или 53,7 процента, относились к военным преступлениям, а 616 случаев, или 46,3 процента, — к преступлениям другого характера.
«В 2024 году зафиксировано 27 случаев гибели военнослужащих при исполнении службы, тогда как в 2023 году было зарегистрировано 54 случая», — повторила она.