Եվրամիության և Հայաստանի միջև քաղաքական երկխոսության հերթական փուլում շեշտադրվել է ոլորտային բարեփոխումների առաջխաղացումը։
Հայաստանում ԵՄ գրասենյակը տեղեկացրել է, որ ԵՄ-Հայաստան ռազմավարական քաղաքական երկխոսության հինգերորդ հանդիպումը արտացոլել է արդարադատության և հակակոռուպցիոն ոլորտներում տարվող բարեփոխումները՝ մասնավորապես արբիտրաժի ու հաշտարարության մեթոդների արդյունավետ խթանումը, դատախազների ու քննիչների բարեվարքության ստուգումների իրականացումը, ինչպես նաև այս բարեփոխումների վերաբերյալ հանրության իրազեկվածության բարձրացման ուղղությամբ արձանագրված առաջընթացը։
«Շարունակական ջանքեր են անհրաժեշտ՝ ապահովելու համար համակողմանի և թափանցիկ բարեփոխումներ, որոնք կլինեն համակարգային և կայուն»,- նշված է գրասենյակի տարածած հաղորդագրությունում:

На очередном этапе политического диалога между Европейским союзом и Арменией был сделан акцент на продвижении секторальных реформ.
Офис ЕС в Армении сообщил, что пятая встреча стратегического политического диалога ЕС-Армения отразила прогресс в реформах в области правосудия и борьбы с коррупцией. В частности, было отмечено эффективное продвижение методов арбитража и медиации, проведение проверок добропорядочности прокуроров и следователей, а также улучшение осведомленности общественности о ходе этих реформ.
«Необходимы постоянные усилия для обеспечения всеобъемлющих и прозрачных реформ, которые будут носить системный и устойчивый характер», — говорится в заявлении.