Եվրամիության և Հայաստանի միջև քաղաքական երկխոսության հերթական փուլում շեշտադրվել է ոլորտային բարեփոխումների առաջխաղացումը։
Հայաստանում ԵՄ գրասենյակը տեղեկացրել է, որ ԵՄ-Հայաստան ռազմավարական քաղաքական երկխոսության հինգերորդ հանդիպումը արտացոլել է արդարադատության և հակակոռուպցիոն ոլորտներում տարվող բարեփոխումները՝ մասնավորապես արբիտրաժի ու հաշտարարության մեթոդների արդյունավետ խթանումը, դատախազների ու քննիչների բարեվարքության ստուգումների իրականացումը, ինչպես նաև այս բարեփոխումների վերաբերյալ հանրության իրազեկվածության բարձրացման ուղղությամբ արձանագրված առաջընթացը։
«Շարունակական ջանքեր են անհրաժեշտ՝ ապահովելու համար համակողմանի և թափանցիկ բարեփոխումներ, որոնք կլինեն համակարգային և կայուն»,- նշված է գրասենյակի տարածած հաղորդագրությունում:

During the latest round of political dialogue between the European Union and Armenia, emphasis was placed on progress in sectoral reforms.
The EU Delegation in Armenia reported that the fifth meeting of the EU-Armenia strategic political dialogue reflected reforms in justice and anti-corruption fields. Specifically, it highlighted the effective promotion of arbitration and mediation methods, the implementation of integrity checks for prosecutors and investigators, and improvements in public awareness regarding these reforms.
"Continuous efforts are needed to ensure comprehensive and transparent reforms that are systemic and sustainable," stated the release.