Արցախի նախագահ Սամվել Շահրամանյանը Ազատության հրապարակում հանդիպել է արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհրդի անդամների հետ։ Խորհրդի ներկայացուցիչները հայտնել են, որ արցախցիների խնդիրների վերաբերյալ առաջարկություն ունեն, որը շուտով կփոխանցեն Արցախի նախագահին, և նշել են, որ առաջիկայում նախատեսում են հանդես գալ հայտարարությամբ, հայտնում է Aysor.am-ը։
Սամվել Շահրամանյանը վստահեցրել է, որ լիովին աջակցում է նախաձեռնությանը, պարբերաբար հանդիպումներ է ունեցել և մանրամասն ծանոթ է ընթացող աշխատանքներին։ Նա միևնույն ժամանակ նշել է, որ կառավարության հետ աշխատանքից է կախված արցախցիների հետագա ինտեգրումը։
«Իմ կողմից լիակատար աջակցություն կա, անկախ նրանից՝ դուք ինչ որոշում կկայացնեք։ Ես տեղյակ եմ, որ այդ ծրագրերը, որոնք իրականացվում են ՀՀ կառավարության կողմից, ունեն բազմաթիվ խնդիրներ, նաև առիթ եմ ունեցել բնակարանային ծրագրի վերաբերյալ իմ դիրքորոշումն ասելու նախագծային փուլում, որ հենց սկզբից դա տապալված ծրագիր է, արցախցիները դրանից չեն օգտվելու, որովհետև լուրջ խնդիրներ ու հանգամանքներ կան, որոնք հաշվի չեն առնվել»,-ասել է Շահրամանյանը։
Նա հավելել է, որ անհրաժեշտության դեպքում պատրաստ են աջակցել գրասենյակային պայմաններում աշխատանքների կազմակերպմանը և տրամադրել ներկայացուցչության հնարավորություններ։
Արցախի նախագահը ընդգծել է, որ արցախցիների սպասելիքները խորհրդից շատ մեծ են, իսկ առաջնահերթ լուծում պահանջող հարցերը սոցիալական և հումանիտար բնույթի են։
«Տեղյակ եմ նաև, որ ՀՀ կառավարության կողմից առաջարկվել է ստեղծել համապատասխան խմբեր և աշխատանքներ իրականացնել, ինձ թվում է՝ դա պետք է իրականացվի, քանի որ այդ ծրագրերից է կախված մեր բնակչության և արցախցիների հետագա ինտեգրումը և արժանապատիվ ապրելը»,-ասել է նա։
Արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհրդի ներկայացուցիչներին ապրիլի 3–ին կառավարությունում փոխվարչապետ Տիգրան Խաչատրյանի հետ հանդիպմանն ասել են, որ վերադարձ «40+10» աջակցության ծրագրին չի նախատեսվում։ Քննարկումից հետո խորհրդի ներկայացուցիչները ընդգծել են, որ պայքարը շարունակելու են, քանի որ «40+10-ն այլընտրանք չունի»։

President Samvel Shahramanyan of Artsakh met with members of the Artsakh Rights Protection Council at Freedom Square in Yerevan. Council representatives indicated they have proposals regarding the issues faced by Artsakh residents, which they plan to present to the president soon. They also announced intentions to release a public statement in the near future, as reported by http://Aysor.am .
Shahramanyan assured his full support for the initiative, noting his regular meetings and familiarity with ongoing efforts. He emphasized that the integration of Artsakh residents depends on collaboration with the government.
"I fully support your decisions, regardless of what they may be. I'm aware that the programs implemented by the Armenian government face numerous issues. I've previously expressed my stance during the planning phase of the housing project, stating from the outset that it was a flawed initiative. Artsakh residents won't benefit from it due to significant overlooked problems and circumstances," Shahramanyan stated.
He added that, if necessary, they are ready to assist in organizing work within office environments and provide representation opportunities.
The president highlighted that expectations from the council are substantial, with pressing issues being of a social and humanitarian nature.
"I'm also aware that the Armenian government proposed forming appropriate groups to carry out work. I believe this should be implemented, as our population's future integration and dignified living depend on these programs," he said.
On April 3, during a meeting with Deputy Prime Minister Tigran Khachatryan, representatives of the Artsakh Rights Protection Council were informed that the return to the "40+10" support program is not planned. Following the discussion, council members emphasized their commitment to continue advocating for the program, stating that "40+10 has no alternative."