Արցախի նախագահ Սամվել Շահրամանյանը, անդրադառնալով մայիսի 21-ից հետո կայանալիք նախագահի ընտրությանը, ասել է, որ դեռևս չի որոշել՝ մասնակցել առաջիկա նախագահական ընտրություններին, թե ոչ։
«Ես այս պահին նախագահի պաշտոնում առաջադրվելու որոշում չունեմ, առաջիկայում մենք մեր որոշումը կհայտնենք»,–ասել է նա, գրում է «Փաստինֆոն»։
Նա հավելել է, որ Սահմանադրությամբ նախատեսվում է ընտրությունների անցկացում մայիսի 21-ից հետո՝ 7-10 օրվա ընթացքում։
«Որոշումը կախված է քաղաքական ուժերի դիրքորոշումից, հասարակության դիրքորոշումից։ մենք հաշվի ենք առնելու բոլորի կարծիքները»,– նշել է Շահրամանյանը։
Նա նաև հայտնել է, որ երկու օր առաջ դիմել է Արցախի Գլխավոր դատախազություն և Հակակոռուպցիոն կոմիտե՝ Արցախի ներդրումային հիմնադրամի վերաբերյալ հարուցված քրեական գործի քննության առնչությամբ։
«Խնդրել եմ այս առնչությամբ 2023 թ-ի նոյեմբերի 8-ին ներկայացրած մեր նամակի հետքերով իրականացված քայլերի առնչությամբ տեղեկատվություն տրամադրել։ Նաև խնդրել ենք վերջերս տեղեկատվական դաշտում ի հայտ եկած հայտարարությունները ընդունել հաղորդում հանցագործության մասին և ձեռնարկել համապատասխան միջոցներ։ Դեռ պատասխան չունենք»,– հավելել է Շահրամանյանը։
Նա շեշտել է, որ պատրաստ է աջակցել օրեր առաջ Արցախի ներկայացուցչության մոտ ակցիա իրականացրած քաղաքացիներին՝ կազմակերպելով նրանց հանդիպում ուժային կառույցների ներկայացուցիչների հետ։
Արցախի նախագահ Սամվել Շահրամանյանը Ազատության հրապարակում հանդիպել է արցախցիների իրավունքների պաշտպանության խորհրդի անդամների հետ։ Խորհրդի ներկայացուցիչները հայտնել են, որ արցախցիների խնդիրների վերաբերյալ առաջարկություն ունեն, որը շուտով կփոխանցեն Արցախի նախագահին, և նշել են, որ առաջիկայում նախատեսում են հանդես գալ հայտարարությամբ:

President of Artsakh Samvel Shahramanyan has stated that he has not yet made a decision on whether to run in the upcoming presidential election scheduled after May 21.
“I currently have no decision to run for president; we will announce our decision in due course,” Shahramanyan told Pastinfo.
He noted that, according to the Constitution, the election is to be held within 7 to 10 days after May 21.
“The decision will depend on the stance of political forces and society. We will take everyone's views into account,” Shahramanyan said.
He also revealed that two days ago he contacted the Prosecutor General’s Office of Artsakh and the Anti-Corruption Committee regarding an ongoing criminal investigation concerning the Artsakh Investment Fund.
“I have asked for information on the steps taken following our letter dated November 8, 2023. We also requested that recent public statements be treated as reports of a crime and that appropriate measures be taken. We have yet to receive a response,” he added.
Shahramanyan emphasized his readiness to assist citizens who recently held a protest near the Artsakh Representation, including by organizing meetings with law enforcement representatives.
President Shahramanyan recently met with members of the Council for the Protection of the Rights of Artsakh Armenians at Freedom Square. The council representatives said they have a proposal concerning the issues facing the people of Artsakh, which will soon be presented to the president. They also plan to issue a public statement soon.