«Հայաստան» խմբակցության քարտուղար Արծվիկ Մինասյանը Ազգային ժողովում նշել է, որ միայն 2024 թվականին կալանք կիրառելու վերաբերյալ դատախազության միջնորդությունների թիվն ավելացել է 242-ով՝ համեմատած նախորդ տարվա։ Այդ համատեքստում նա հարց է ուղղել գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանին՝ խնդրելով նշել գոնե մեկ դեպք, երբ կալանավորված, հակաիշխանական հայացքներով անձանց նկատմամբ դատախազությունը կիրառել է իր լիազորությունը և միջնորդել է խափանման միջոցի՝ կալանքի վերացում։
«Կհիշե՞ք գեթ մի քանի դեպք, երբ կալանավորված հակաիշխանականի նկատմամբ դատախազությունը միջնորդել է վերացնել խափանման միջոցը»,–հարցրել է նա։
Գլխավոր դատախազ Վարդապետյանը պատասխանել է, որ կա մոտ 400 դեպք, երբ խափանման միջոցը փոխվել է գրավի կամ երաշխավորագրի հիման վրա, հայտնում է Panorama.am-ը։
Մինասյանը միաժամանակ բարձրաձայնել է մի շարք ցուցանիշներ, որոնք, ըստ նրա, մտահոգիչ են՝ անդրադառնալով հատկապես ծանր հանցագործությունների և թմրամիջոցների մաքսանենգության դեպքերի ավելացմանը։ Նա նշել է, որ 2024 թվականին առանձնապես ծանր հանցագործությունների դեպքերը աճել են 422-ով, իսկ թմրանյութերի մաքսանենգության դեպքերն աճել են կրկնակի։
«431 քրեական վարույթ՝ 30 % դատախազության կողմից վերադարձվել է լրացուցիչ քննության, ինչը կարող է լինել հանրային միջոցների անհարկի վատնում»,– ընդգծել է Մինասյանը։
Մինասյանը նաև հետաքրքրվել է, թե դատախազությունն առանձին վիճակագրություն վարու՞մ է արցախցիների դեմ ատելության խոսքի դրսևորումների, ինչպես նաև Հայոց ցեղասպանության ժխտման դեպքերով հարուցված վարույթների վերաբերյալ։
Վարդապետյանը նշել է, որ նման դեպքերով առանձին վիճակագրություն չի վարվում։
Մինասյանն իր արձագանքում տարակուսել է՝ ընդգծելով, որ հենց նման հոդվածների նպատակն է ապահովել վերահսկողություն և հանրային իրազեկում, և եթե նման տվյալներ հասանելի չեն, հասարակությունը չի կարող պատկերացում կազմել՝ արդյոք այդ ուղղությամբ պետական մեղադրողն աշխատանք տանում է, թե ոչ։

During a parliamentary session, Artsvik Minasyan, secretary of the Armenia faction, claimed that in 2024 alone, the number of prosecutorial motions for detention increased by 242 compared to the previous year.
In this context, he questioned Prosecutor General Anna Vardapetyan, asking her to cite even a single case where the prosecution had exercised its authority to request the removal of detention for an individual with anti-government views.
“Can you recall even a few cases where the prosecution petitioned to lift detention for an opposition figure?” he asked.
Vardapetyan responded that there were approximately 400 instances where preventive measures were replaced with bail or personal guarantees, according to Panorama.am .
Minasyan also raised concerns about a series of indicators he finds troubling, particularly pointing to a rise in serious crimes and drug trafficking. He stated that in 2024, cases of especially grave crimes rose by 422, while drug smuggling cases had doubled.
“There are 431 criminal proceedings, 30% of which have been returned for additional investigation by the prosecution, potentially representing wasteful use of public resources,” Minasyan emphasized.
He also inquired whether the Prosecutor’s Office maintains separate statistics on hate speech against Artsakh residents or on proceedings related to denial of the Armenian Genocide.
Vardapetyan said no separate statistics are kept for such cases.
Minasyan expressed his dismay, arguing that the aim of such legal provisions is to ensure oversight and public awareness. Without accessible data, society cannot assess whether the prosecution is actively addressing these issues.