ԱԺ ՔՊ-ական պատգամավոր Անդրանիկ Քոչարյանը լրագրողին վիրավորելու համար պատասխանատվության չի ենթարկվի։ Ազգային ժողովի պետական-իրավական հարցերի մշտական հանձնաժողովը քվեարկել է ժամանակավոր էթիկայի հանձնաժողով ստեղծելու դեմ, որը պետք է քննարկեր ՔՊ պատգամավորի վարքը։
ՔՊ խմբակցության անդամ Արուսյակ Ջուլհակյանը նշել է, որ նախկինում էլ եղել են դեպքեր, երբ պատգամավորները խախտել են էթիկայի կանոնները, սակայն նման հանձնաժողով ձևավորված չի եղել, հայտնում է Aysor.am-ը։
«Քանի որ առ այսօր դա չի ստեղծվել, կարծում եմ՝ մեջների կյաժը պարոն Քոչարյանը չէ»,- ասել է նա՝ միաժամանակ ընդգծելով, որ իր գործընկերը անթույլատրելի վարք է ցուցաբերել։
«Պատիվ ունեմ» խմբակցության պատգամավոր Թագուհի Թովմասյանն ընդգծել է, որ Քոչարյանը խախտել է էթիկայի նորմերը և անհրաժեշտ է ուսումնասիրել նրա պահվածքը։
«Շատ լավ կլիներ, որ Անդրանիկ Քոչարյանը ներողություն խնդրեր, մենք կհասկանայինք, որ մարդն ընդունել է իր մեղքը»,- ասել է ընդդիմադիր պատգամավորը։
Քոչարյանը ճեպազրույցի ընթացքում թիրախավորել էր լրագրող Հռիփսիմե Ջեբեջյանին՝ սկզբում պահանջելով, որ նա հեռու կանգնի, ապա վիրավորել նրան՝ ասելով. «Մաքրեք ձեր շրթունքները»։ Հռիփսիմե Ջեբեջյանը նախաձեռնել է ստորագրահավաք, որով ԱԺ խմբակցություններից պահանջել է ձևավորել ժամանակավոր էթիկայի հանձնաժողով՝ քննարկելու ՔՊ պատգամավորի վարքը։
«Հայաստան» և «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունները, արձագանքելով նախաձեռնությանը, շրջանառության մեջ են դրել համապատասխան նախագիծը։

25 Апрель 2025 - 15:03 AMT
Депутат от фракции «Гражданский договор» Андраник Кочарян не понесет ответственности за оскорбление журналистки. Постоянная комиссия Национального собрания по государственно-правовым вопросам проголосовала против создания временного этического комитета, который должен был рассмотреть поведение депутата.
Член фракции ГД Арусик Джулхакян отметила, что подобные случаи были и раньше, но этический комитет так и не был создан, сообщает «Aysor.am ».
«Так как он до сих пор не был создан, не думаю, что господин Кочарян — это “последняя капля”», — заявила она, при этом подчеркнув, что ее коллега проявил недопустимое поведение.
Депутат оппозиционной фракции «Честь имею» Тагуи Товмасян указала, что Кочарян нарушил нормы этики, и его поведение следует рассмотреть.
«Было бы хорошо, если бы Андраник Кочарян извинился — мы бы поняли, что он осознал свою ошибку», — добавила она.
Во время брифинга Кочарян обратился к журналистке Рипсиме Джебеджян с требованием отойти, а затем оскорбил ее словами: «Протрите свой рот». В ответ Джебеджян организовала сбор подписей, требуя от парламентских фракций создания временного этического комитета для рассмотрения поведения депутата.
Фракции «Армения» и «Честь имею», поддержав инициативу, представили соответствующий проект постановления.