Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանատունը հայտարարել է, որ եթե անձը վիզայով սահմանված ժամկետից երկար մնա երկրում, ապա նրա մուտքն ԱՄՆ կարող ընդմիշտ արգելվել։
Եթե վիզայով սահմանված ժամկետից երկար եք մնում, ձեր նկատմամբ կարող է կիրառվել ԱՄՆ մուտք գործելու մշտական արգելք։ Հյուպատոսական պաշտոնյաներին ամբողջությամբ հասանելի են ԱՄՆ մուտքի ու ելքի տվյալները, և նրանք կտեսնեն նախկինում թույլ տված խախտումները»,–ասվում է հայտարարության մեջ։
Ավելի վաղ դեսպանատունը հայտարարել էր, որ վիզաներին առնչվող խարդախությունները դաշնային օրենսդրության ներքո քրեորեն պատժելի արարքներ են, որոնցից բխում են լուրջ հետևանքներ։
Ավելի վաղ ԱՄՆ դեսպանատունը հայտարարել էր․ «Եթե մտածում եք Միացյալ Նահանգներ անօրինական կերպով մուտք գործելու մասին, պետք է հասկանաք, որ այդ լուրջ քայլով վտանգում եք ձեր անվտանգությունը և նույնիսկ ձեր կյանքը»։

The U.S. Embassy in Armenia announced that individuals who remain in the United States beyond the validity period of their visa may face a permanent ban on re-entry.
“If you stay beyond the period authorized by your visa, you may become subject to a permanent bar from entering the United States. U.S. consular officers have full access to entry and exit records and will see any previous violations,” the statement said.
Earlier, the Embassy warned that fraud related to visas constitutes a criminal offense under federal law, leading to severe consequences.
Previously, the U.S. Embassy stated: “If you are considering entering the United States illegally, you must understand that this serious action endangers your safety and even your life.”