Իրանում ապրիլի 28-ը հայտարարել է համազգային սգո օր Բենդեր Աբաս նավահանգստում տեղի ունեցած հզոր պայթյունի հետևանքով: Զոհերի թիվը հասել է 40-ի, հայտնում է իրանական IRNA գործակալությունը:
Վիրավորների թիվը գերազանցել է 1000-ը։
Նավահանգստում պայթյունի հեևանքով մեծ ավերածություններ են. հրդեհը, որն ընդգրկել է ենթակառուցվածքների զգալի մասը, շարունակվում է ավելի քան մեկ օր, այրվում են քիմիական նյութերով լցված պահեստները: Չնայած փրկարարների ջանքերին՝ կրակը ամբողջությամբ մեկուսացնել դեռ չի հաջողվում:
ՀՀ ԱԳՆ-ն ցավակցություն է հայտնել Իրանում տեղի ունեցած պայթյունի զոհերի հարազատներին։ Այս մասին գրառում է հրապարակվել նախարարության X միկրոբլոգի պաշտոնական էջում։
«Խորապես վշտացած ենք Բենդեր Աբաս քաղաքում տեղի ունեցած ողբերգական պայթյունից, որը բազմաթիվ զոհերի պատճառ է դարձել։ Մեր խորին ցավակցությունն ենք հայտնում Իրանի կառավարությանը և բարեկամ ժողովրդին, ինչպես նաև զոհվածների ընտանիքներին և հարազատներին: Տուժածներին՝ շուտափույթ ապաքինում»,–ասվում է գրառման մեջ։
Պայթյունը տեղի է ունեցել ապրիլի 26-ին, պատճառը դեռ պարզված չէ: Իրանի գերագույն առաջնորդ Այաթոլլա Ալի Խամենեին պաշտոնյաներին կոչ է արել մանրակրկիտ հետաքննություն անցկացնել:

Iran has declared April 28 a national day of mourning following a powerful explosion at the Bandar Abbas port, according to Iran’s IRNA news agency. The death toll has risen to 40.
More than 1,000 people have been injured.
The explosion caused extensive destruction in the port. A fire, affecting a large part of the infrastructure and fueled by chemical storage facilities, has been burning for over a day. Despite ongoing rescue efforts, the blaze has not yet been fully contained.
Armenia’s Ministry of Foreign Affairs has extended its condolences to the families of the victims in Iran. The ministry published a message on X.
“We are deeply saddened by the tragic explosion in Bandar Abbas that resulted in numerous casualties. We express our heartfelt condolences to the government and the friendly people of Iran, as well as to the families and relatives of the victims. We wish a speedy recovery to all the injured,” the message reads.
The explosion occurred on April 26, and the cause remains unknown. Iran’s Supreme Leader Ayatollah Ali Khamenei has called for a thorough investigation.