Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, պաշտոնական այցով գտնվելով Էստոնիայում՝ Տալլինում, ապրիլի 27-ի երեկոյան հանդիպում է ունեցել տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
Փաշինյանն անդրադարձել է Էստոնիա կատարած այցի շրջանակում նախատեսված քննարկումներին, ինչպես նաև երկու երկրների հարաբերությունների հետագա զարգացման հնարավորություններին։
Նա ներկայացրել է «Իրական Հայաստանի» գաղափարախոսությունը, խոսել Հայաստանի առջև ծառացած մարտահրավերների և դրանց հաղթահարման ուղիների մասին։
Երկրի ղեկավարը պատասխանել է հանդիպման մասնակիցների հարցերին, որոնք վերաբերել են տարածաշրջանային զարգացումներին, ՀՀ Կառավարության խաղաղության օրակարգին, առաջնահերթություններին, ինչպես նաև Հայաստանի զարգացմանն ուղղված ծրագրերին և նախաձեռնություններին։
Այցի հաջորդ օրը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անցկացնելու է հանդիպումներ Էստոնիայի Հանրապետության նախագահ Ալար Կալիսի, Էստոնիայի խորհրդարանի նախագահ Լաուրի Հուսարի, ինչպես նաև Էստոնիայի վարչապետ Քրիստեն Միխալի հետ։ Երկու երկրների վարչապետները հանդես են գալու մամուլի ասուլիսով։
Պատվիրակության կազմում են ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, ՀՀ Ազգային ժողովի Հայաստան-Լատվիա, Լիտվա, Էստոնիա բարեկամական խմբի ղեկավար Արսեն Թորոսյանը, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը, ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը և այլք։
Հայաստանի Հանրապետության և Էստոնիայի Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունները հաստատվել են 1992 թվականի օգոստոսի 23-ին։ Այս տարիների ընթացքում ստորագրվել են տասնյակից ավելի համաձայնագրեր և հուշագրեր՝ մի շարք ոլորտներում կապերի զարգացման նպատակով։

28 Апрель 2025 - 07:52 AMT
Премьер-министр Никол Пашинян, находясь с официальным визитом в Эстонии, вечером 27 апреля провел встречу с представителями армянской общины в Таллине.
Пашинян рассказал о запланированных в рамках визита обсуждениях и перспективах дальнейшего развития отношений между Арменией и Эстонией.
Он представил идеологию «Реальной Армении», затронул стоящие перед страной вызовы и пути их преодоления.
Глава правительства ответил на вопросы участников встречи, касающиеся региональных процессов, мирной повестки правительства Армении, приоритетов, а также программ и инициатив, направленных на развитие страны.
На следующий день премьер-министр Армении Никол Пашинян проведет встречи с президентом Эстонской Республики Аларом Карисом, спикером парламента Лаури Хусаром, а также премьер-министром Кайей Каллас. Премьер-министры двух стран также выступят на совместной пресс-конференции.
В состав армянской делегации входят министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян, руководитель группы дружбы Армения-Латвия, Литва, Эстония Национального собрания Арсен Торосян, заместитель министра иностранных дел Ваган Костанян, первый заместитель министра высокотехнологичной промышленности Геворг Манташян и другие.
Дипломатические отношения между Арменией и Эстонией были установлены 23 августа 1992 года. За это время было подписано более десятка соглашений и меморандумов о развитии сотрудничества в различных сферах.