Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, պաշտոնական այցով գտնվելով Էստոնիայում՝ Տալլինում, ապրիլի 27-ի երեկոյան հանդիպում է ունեցել տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ:
Փաշինյանն անդրադարձել է Էստոնիա կատարած այցի շրջանակում նախատեսված քննարկումներին, ինչպես նաև երկու երկրների հարաբերությունների հետագա զարգացման հնարավորություններին։
Նա ներկայացրել է «Իրական Հայաստանի» գաղափարախոսությունը, խոսել Հայաստանի առջև ծառացած մարտահրավերների և դրանց հաղթահարման ուղիների մասին։
Երկրի ղեկավարը պատասխանել է հանդիպման մասնակիցների հարցերին, որոնք վերաբերել են տարածաշրջանային զարգացումներին, ՀՀ Կառավարության խաղաղության օրակարգին, առաջնահերթություններին, ինչպես նաև Հայաստանի զարգացմանն ուղղված ծրագրերին և նախաձեռնություններին։
Այցի հաջորդ օրը ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անցկացնելու է հանդիպումներ Էստոնիայի Հանրապետության նախագահ Ալար Կալիսի, Էստոնիայի խորհրդարանի նախագահ Լաուրի Հուսարի, ինչպես նաև Էստոնիայի վարչապետ Քրիստեն Միխալի հետ։ Երկու երկրների վարչապետները հանդես են գալու մամուլի ասուլիսով։
Պատվիրակության կազմում են ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը, ՀՀ Ազգային ժողովի Հայաստան-Լատվիա, Լիտվա, Էստոնիա բարեկամական խմբի ղեկավար Արսեն Թորոսյանը, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը, ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարարի առաջին տեղակալ Գևորգ Մանթաշյանը և այլք։
Հայաստանի Հանրապետության և Էստոնիայի Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունները հաստատվել են 1992 թվականի օգոստոսի 23-ին։ Այս տարիների ընթացքում ստորագրվել են տասնյակից ավելի համաձայնագրեր և հուշագրեր՝ մի շարք ոլորտներում կապերի զարգացման նպատակով։

Prime Minister Nikol Pashinyan, on an official visit to Estonia, met with representatives of the Armenian community in Tallinn on the evening of April 27.
Pashinyan spoke about the discussions scheduled during his visit and the prospects for further development of relations between Armenia and Estonia.
He presented the “Real Armenia" ideology, addressing the challenges facing Armenia and outlining ways to overcome them.
The Prime Minister answered questions from the participants concerning regional developments, the Armenian government's peace agenda, its priorities, and initiatives aimed at the country's development.
On the following day, Prime Minister Pashinyan is scheduled to meet with President of Estonia Alar Karis, Speaker of the Parliament Lauri Hussar, and Prime Minister Kaja Kallas. The two prime ministers will also hold a joint press conference.
The Armenian delegation includes Minister of Education, Science, Culture and Sports Zhanna Andreasyan; Head of the Armenia-Latvia, Lithuania, Estonia Parliamentary Friendship Group Arsen Torosyan; Deputy Minister of Foreign Affairs Vahan Kostanyan; First Deputy Minister of High-Tech Industry Gevorg Mantashyan, among others.
Diplomatic relations between Armenia and Estonia were established on August 23, 1992. Over the years, more than a dozen agreements and memoranda have been signed to strengthen ties in various fields.