ՀՀ ԱԳՆ–ն ցավակցություն է հայտնել Կանադայի Վանկուվեր քաղաքում մեքենայի կողմից մարդկանց բազմության մեջ մխրճվելու հետևանքով զոհվածների ընտանիքներին:Այդ մասին ասված է ԱԳՆ-ի X-ի միկրոբլոգում։
«Մեր խորին ցավակցություն ենք հայտնում զոհերի ընտանիքներին՝ Վանկուվերի «Լապու Լապու» փառատոնի ժամանակ տեղի ունեցած ողբերգական իրադարձությունների կապակցությամբ։ Բոլոր տուժածներին մաղթում ենք ուժ և շուտափույթ ապաքինում»,-ասվում է գրառման մեջ:
Վանկուվերում միջադեպի հետևանքով 11 մարդ է զոհվել: Հարձակման դրդապատճառը հայտնի չեն։
Դեպքը տեղի է ունեցել ապրիլի 26-ի երեկոյան՝ ֆիլիպինյան համայնքի փառատոնի ժամանակ: Տեղում ձերբակալվել է 30-ամյա մի վանկուվերցի տղամարդ, որն իրավապահների ուշադրության կենտրոնում բազմիցս հայտնվել է հոգեկան առողջության խնդիրների պատճառով:

Министерство иностранных дел Армении выразило соболезнования семьям погибших, в результате того, что автомобиль въехал в толпу людей в Ванкувере (Канада). Об этом говорится в сообщении МИД на их странице в X.
«Мы выражаем глубокие соболезнования семьям жертв в связи с трагическими событиями на фестивале "Лапу Лапу" в Ванкувере. Всем пострадавшим желаем сил и скорейшего выздоровления», — говорится в сообщении.
В результате инцидента в Ванкувере погибли 11 человек. Мотив нападения пока неизвестен.
Трагедия произошла вечером 26 апреля во время фестиваля филиппинской общины. На месте был задержан 30-летний житель Ванкувера, ранее неоднократно попадавший в поле зрения правоохранительных органов из-за проблем с психическим здоровьем.