ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանն ապրիլի 28-ին ընդունել է Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լի Սինվեին։ Սաֆարյանը շնորհավորել է դեսպանին նշանակման կապակցությամբ և մաղթել արդյունավետ գործունեություն՝ ուղղված երկու երկրների հարաբերությունների զարգացմանը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանի կողմից պատրաստ են անհրաժեշտ աջակցություն ցուցաբերելու:
Երկու կողմերն ընդգծել են, որ Հայաստանի և Չինաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր կապերն աչքի են ընկել դրական զարգացմամբ, առանձնացնելով երկու ժողովուրդների միջև ավանդական բարեկամական կապերի կարևորությունը:
Նրանք համակարծիք են եղել, որ անհրաժեշտ է ակտիվացնել քաղաքական երկխոսությունը և խթանել բազմոլորտ համագործակցությունը՝ երկու երկրների շահերին համապատասխան:
Զրույցի ընթացքում կողմերը փոխանակել են կարծիքներ տարածաշրջանային զարգացումների և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող տարբեր հարցերի վերաբերյալ:
Չինաստանի դեսպանության գործերի ժամանակավոր հավատարմատարը մինչ այդ եղել է Չըն Մինը, որը փոխարինել էր նախկին դեսպան Ֆան Յոնին, ում դիվանագիտական առաքելությունն ավարտվել էր 2024 թվականի հուլիսին։
Չինաստանը վերջին շրջանում ռազմավարական գործընկերության մասին փաստաթղթեր է կնքել հարևան Վրաստանի և Ադրբեջանի հետ։

On April 28, Armenia’s Deputy Minister of Foreign Affairs Mnatsakan Safaryan received the newly appointed Ambassador of the People's Republic of China, Li Xinwei. Safaryan congratulated the ambassador on his appointment, wishing him success in his efforts to strengthen bilateral relations, and emphasized Armenia's readiness to provide necessary support.
Both sides highlighted that since the establishment of diplomatic relations, ties between Armenia and China have shown positive development, particularly emphasizing the importance of the traditional friendship between the two peoples.
They agreed on the necessity to enhance political dialogue and promote broad cooperation in line with the interests of both countries.
During the meeting, the two sides also exchanged views on regional developments and other issues of mutual interest.
Previously, the Chargé d'Affaires at China’s embassy in Armenia was Chen Min, who replaced former Ambassador Fan Yong after his diplomatic mission ended in July 2024. Recently, China has signed strategic partnership agreements with neighboring Georgia and Azerbaijan.