ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանն ապրիլի 28-ին ընդունել է Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ և լիազոր դեսպան Լի Սինվեին։ Սաֆարյանը շնորհավորել է դեսպանին նշանակման կապակցությամբ և մաղթել արդյունավետ գործունեություն՝ ուղղված երկու երկրների հարաբերությունների զարգացմանը՝ ընդգծելով, որ Հայաստանի կողմից պատրաստ են անհրաժեշտ աջակցություն ցուցաբերելու:
Երկու կողմերն ընդգծել են, որ Հայաստանի և Չինաստանի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր կապերն աչքի են ընկել դրական զարգացմամբ, առանձնացնելով երկու ժողովուրդների միջև ավանդական բարեկամական կապերի կարևորությունը:
Նրանք համակարծիք են եղել, որ անհրաժեշտ է ակտիվացնել քաղաքական երկխոսությունը և խթանել բազմոլորտ համագործակցությունը՝ երկու երկրների շահերին համապատասխան:
Զրույցի ընթացքում կողմերը փոխանակել են կարծիքներ տարածաշրջանային զարգացումների և փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող տարբեր հարցերի վերաբերյալ:
Չինաստանի դեսպանության գործերի ժամանակավոր հավատարմատարը մինչ այդ եղել է Չըն Մինը, որը փոխարինել էր նախկին դեսպան Ֆան Յոնին, ում դիվանագիտական առաքելությունն ավարտվել էր 2024 թվականի հուլիսին։
Չինաստանը վերջին շրջանում ռազմավարական գործընկերության մասին փաստաթղթեր է կնքել հարևան Վրաստանի և Ադրբեջանի հետ։

28 Апрель 2025 - 12:16 AMT
28 апреля заместитель министра иностранных дел Армении Мнацакан Сафарян принял нового Чрезвычайного и Полномочного Посла Китайской Народной Республики Ли Синвэя. Сафарян поздравил посла с назначением и пожелал успехов в деятельности, направленной на развитие двусторонних отношений, подчеркнув готовность Армении оказать необходимую поддержку.
Стороны отметили, что с момента установления дипломатических отношений связи между Арменией и Китаем развиваются положительно, подчеркнув значение традиционных дружественных отношений между народами двух стран.
Было достигнуто согласие о необходимости активизировать политический диалог и стимулировать многостороннее сотрудничество в интересах обеих сторон.
В ходе беседы стороны обменялись мнениями о региональных событиях и различных вопросах, представляющих взаимный интерес.
Ранее временным поверенным в делах посольства Китая в Армении был Чэнь Мин, сменивший прежнего посла Фан Юна, чья дипломатическая миссия завершилась в июле 2024 года. В последнее время Китай подписал документы о стратегическом партнерстве с соседними Грузией и Азербайджаном.