ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի պաշտոնական այցի երկրորդ օրը մեկնարկել է Էստոնիայի Հանրապետության նախագահական նստավայր այցով, որտեղ նա հանդիպել է Էստոնիայի նախագահ Ալար Կարիսի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացման, պետական կառավարման, տնտեսության և արդարադատության ոլորտներում իրականացվող բարեփոխումների ընթացքը: Փաշինյանը կարևորել է այս ուղղությամբ Էստոնիայի աջակցությունը և փորձի փոխանակումը:
Զրուցակիցները անդրադարձել են նաև Հայաստան-Ադրբեջան խաղաղության գործընթացին: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Էստոնիայի անսասան աջակցությունը ՀՀ կառավարության՝ տարածաշրջանում երկարատև խաղաղություն և կայունություն հաստատելու ջանքերին, ինչպես նաև Էստոնիայի հստակ դիրքորոշումը Հայաստանի տարածքային ամբողջականության պաշտպանության հարցում:
Ալար Կարիսը ողջունել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի շուրջ ձեռք բերված համաձայնությունը և հույս հայտնել, որ այն հնարավորինս շուտ կստորագրվի: Էստոնիայի նախագահը վերահաստատել է իր երկրի աջակցությունը Հարավային Կովկասում երկարատև խաղաղության և կայունության ապահովման ջանքերին:
Կողմերը մտքեր են փոխանակել նաև Հայաստան-Եվրոպական միություն հարաբերությունների հետագա զարգացման և համագործակցության ընդլայնման շուրջ:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը, պաշտոնական այցով գտնվելով Էստոնիայում՝ Տալլինում, ապրիլի 27-ի երեկոյան հանդիպում է ունեցել տեղի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ: Փաշինյանն անդրադարձել է Էստոնիա կատարած այցի շրջանակում նախատեսված քննարկումներին, ինչպես նաև երկու երկրների հարաբերությունների հետագա զարգացման հնարավորություններին։

28 Апрель 2025 - 12:20 AMT
Во второй день официального визита премьер-министр Армении Никол Пашинян посетил президентский дворец Эстонской Республики, где встретился с президентом Эстонии Аларом Карисом.
В ходе встречи стороны обсудили ход реформ в Армении, в частности развитие демократических институтов, государственного управления, экономики и системы правосудия. Пашинян подчеркнул важность поддержки Эстонии и обмена опытом в этих направлениях.
Собеседники также затронули тему мирного процесса между Арменией и Азербайджаном. Никол Пашинян выразил признательность за неизменную поддержку Эстонией усилий правительства Армении по установлению прочного мира и стабильности в регионе, а также за четкую позицию в вопросе защиты территориальной целостности Армении.
Алар Карис приветствовал достигнутые договоренности по мирному соглашению между Арменией и Азербайджаном и выразил надежду, что подписание состоится как можно скорее. Президент Эстонии подтвердил поддержку его страны в обеспечении долгосрочного мира и стабильности на Южном Кавказе.
Стороны также обменялись мнениями о дальнейшем развитии и расширении отношений между Арменией и Европейским союзом.
Находясь с официальным визитом в Таллине, премьер-министр Никол Пашинян вечером 27 апреля встретился с представителями армянской общины Эстонии, где обсудил планируемые переговоры и перспективы развития отношений между двумя странами.