Արցախցիները կարող են անձնագրում «Ադրբեջան» նշումից խուսափելու համար դիմել և ծննդավայր դաշտում նշել իրենց ծննդյան վկայականում առկա այլ տվյալ՝ մարզը, շրջանը, քաղաքը, ավանը կամ գյուղը։ Այս մասին հայտնել են ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությունից՝ միևնույն ժամանակ նաև զգուշացնելով, որ դա կարող է խնդիրներ առաջացնել սահմանային անցակետերում, տեղեկացնում է ՍիվիլՆեթը։
«ՀՀ գործող օրենսդրությունը ծննդավայրի վերաբերյալ սահմանում է այլընտրանք՝ կառավարության որոշմամբ, համաձայն որի՝ ՀՀ քաղաքացու անձնագրում քաղաքացու անձի մասին գրառվում է ծննդյան վայրը (պետությունը կամ անձի ցանկությամբ մարզը կամ շրջանը կամ քաղաքը կամ ավանը կամ գյուղը՝ ծննդյան վկայականում համապատասխան նշումների առկայության դեպքում), ուստի քաղաքացու դիմումի հիման վրա կարող է նշվել նաև ծննդյան վկայականում առկա այլ տվյալ, սակայն կարող է խնդրահարույց լինել սահմանային անցման կետերում»,- հայտնել են են ծառայությունից։
Ապրիլի 16-ի դրությամբ, 2023 թվականի Արցախի բռնի տեղահանությունից հետո, Լեռնային Ղարաբաղից 8 568 տեղահանված անձ դիմել է ՀՀ քաղաքացիություն ստանալու համար։
Արցախցիների անհանգստությանն առնչվող հարցին, թե ինչու է ՀՀ քաղաքացու անձնագրում ծննդավայրը որպես «Ադրբեջան» նշվում, միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությունից արձագանքել են՝ ընդգծելով, որ անձնագրերում ծննդավայրի գրառումը կարգավորվում է միջազգային ICAO և ISO 3166 ստանդարտներով, ուստի դրանցից դուրս որևէ նշում սահմանային անցակետերում կարող է խնդիր ստեղծել։
«Մեքենաընթերցվող անձը հաստատող ճամփորդական փաստաթղթերի թողարկման ոլորտը կարգավորվում է ICAO (Քաղաքացիական ավիացիայի միջազգային կազմակերպություն) 9303 ստանդարտով, որում նշվում է, որ ծննդյան վայրը նշման դաշտը կարգավորվում է ISO 3166 ստանդարտով։ Վերջինս, ըստ պետությունների, ամրագրում է այն աշխարհագրական միավորները, որոնց վերաբերյալ նշումն ընդունելի է անձնագրում։
Ըստ այդմ՝ ոլորտի լիազոր մարմնի՝ ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայության կողմից կատարվող ցանկացած նշում, որը վավերացված չէ միջազգային կարգավորման շրջանակում, խնդրահարույց է սահմանային անցման կետերում։ Տարբեր երկրների սահմանային վերահսկողություն իրականացնող մարմինների կողմից նման ահազանգեր են ստացվել ՆԳՆ միգրացիայի և քաղաքացիության ծառայությունում։ Ծառայության ամենօրյա գործունեության ընթացքում նշված խնդիրները գործընկերային ճանապարհով հնարավորինս կարգավորվում են։ Հարցի իրավաչափ կարգավորման նպատակով անձի նոր փաստաթղթավորման դեպքում ծառայությունը բացառապես առաջնորդվում է միջազգային ստանդարտով»,- ասված է պարզաբանման մեջ։

Граждане Арцаха могут обратиться с просьбой обойти указание «Азербайджан» в своих паспортах, зафиксировав в графе места рождения другой вариант из свидетельства о рождении: область, район, город, поселок или деревню. Об этом сообщили в Службе миграции и гражданства Министерства внутренних дел, одновременно предупредив, что это может привести к проблемам на пограничных пунктах пропуска, передает «СивилНет».
«Согласно действующему законодательству Армении, предусмотрена альтернатива для указания места рождения, согласно решению правительства: в паспорте гражданина Армении может быть зафиксировано государство либо по желанию гражданина область, район, город, поселок или деревня — при наличии соответствующей записи в свидетельстве о рождении. Следовательно, на основании заявления гражданина может быть указана другая информация, содержащаяся в свидетельстве о рождении, однако это может создать затруднения при пересечении границы», — сообщили в службе.
По состоянию на 16 апреля после насильственного перемещения в 2023 году 8 568 человек, перемещенных из Нагорного Карабаха, подали заявление на получение гражданства Армении.
Отвечая на вопрос, связанный с обеспокоенностью арцахцев о том, почему в армянских паспортах в качестве места рождения указывается «Азербайджан», в Службе миграции и гражданства подчеркнули, что записи в паспортах регулируются международными стандартами ICAO и ISO 3166, а отклонение от этих стандартов может вызвать проблемы при прохождении пограничного контроля.
«Область для указания места рождения в машиносчитываемых проездных документах регулируется стандартом 9303 Международной организации гражданской авиации (ICAO), где установлено, что поле места рождения должно соответствовать стандарту ISO 3166. Этот стандарт закрепляет географические единицы по странам, которые допустимы для указания в паспортах.
Соответственно, любое указание, сделанное уполномоченным органом — Службой миграции и гражданства МВД — за пределами международных норм может вызвать проблемы на пограничных пунктах. В Службу уже поступали соответствующие сигналы от органов пограничного контроля разных стран. В ежедневной практике Служба стремится решать эти проблемы через партнерское взаимодействие. При оформлении новых документов служба строго руководствуется международными стандартами для обеспечения законности процесса», — говорится в разъяснении.
19 сентября 2023 года Азербайджан начал масштабное наступление против Арцаха, подвергнув всю территорию массированным обстрелам. Уже 20 сентября власти Арцаха приняли предложение командования российской миротворческой миссии о прекращении огня, согласившись на условия Баку: разоружение Армии обороны и роспуск Республики Арцах. С 24 сентября началось насильственное переселение арцахцев, более 100 000 человек были вынуждены покинуть родину и переехать в Армению. По некоторым данным, в Арцахе осталось около 20 армян. 28 сентября президент Арцаха Самвел Шахраманян подписал указ о роспуске Арцаха, вступивший в силу 1 января 2024 года.