Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին անվստահություն հայտնելու առաջարկով ԱԺ ընդունարան է հանձնվել 107 նամակ՝ անհատապես հասեցագրված բոլոր պատգամավորներին։ Ակցիան իրականացրել է «Արթուն ենք» շարժումը։
Հասարակական քաղաքական գործիչ Էդգար Ղազարյանը լրագրողների հետ զրույցում ընդգծել է, որ չի նշվել վարչապետի թեկնածուի անունը, քանի որ դա, ըստ նրա, նախաձեռնության մասնակից պատգամավորների իրավունքն է՝ ընտրելու համապատասխան թեկնածու։ Նրա խոսքով՝ ակնկալվում է, որ առաջիկա տասնօրյակում հարցի շուրջ որոշում կկայացվի, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«Պատգամավորի անհատական վարքագծի ինստիտուտն է գործում։ ՔՊ պատգամավորները ոչ թե երդվյալներ են, աղանդ են, ուղեղները լվացած մարդիկ են, այլ՝ յուրաքանչյուրն անհատ պատգամավոր է, այո, իրենք պետք է իրենց կառավարությունից պահանջեն, որ իրենց ծրագիրը կատարեն»,- ընդգծել է Ղազարյանը։
Նա հավելել է, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը կարող է Փաշինյանին անվստահություն հայտնել և նոր վարչապետ ընտրել։
«Արթուն ենք» շարժման հանրային կապերի պատասխանատու Նարեկ Մալյանը նշել է, որ իմպիչմենտի գործընթացն այս պահի դրությամբ Հայաստանում իշխանափոխություն իրականացնելու միակ հնարավոր տարբերակն է։ Մալյանի վստահեցմամբ` իմպիչմենտի գործընթացով հետաքրքրված ՔՊ–ական պատագմավորներ կան, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նրա խոսքով` այսօրվանից սկսած կփորձեն հանդիպել ՀՀ երեք նախագահների՝ Լևոն Տեր–Պետրոսյանի, Ռոբերտ Քոչարյանի, Սերժ Սարգսյանի հետ։ Կփորձեն հանդիպել նաև ՀՅԴ–ի ներկայացուցիչների հետ։
Նա նշել է, որ վարչապետի թեկնածուի հարցում ընդդիմադիր դաշտն ամբողջությամբ ազատ է, և «Արթուն ենք» շարժումն անվերապահ կաջակցի նրանց կողմից առաջադրված ցանկացած թեկնածուի։
Եթե նրանք չառաջադրեն որևէ թեկնածուի, իրենք կգեներացնեն իրենց տարբերակը, և ընդդիմությունից միայն կուզեն նրանց ստորագրությունը։

A total of 107 letters proposing a vote of no confidence in Prime Minister Nikol Pashinyan have been submitted to the National Assembly’s reception, individually addressed to each MP. The initiative was carried out by the We Are Awake movement.
Public and political figure Edgar Ghazaryan, speaking to reporters, emphasized that they had not named a specific candidate for prime minister, stating that selecting a candidate is the right of the participating MPs. According to Ghazaryan, a decision on the matter is expected within the next ten days, reports Pastinfo.
"The institution of individual parliamentary behavior is in effect. Civil Contract MPs are not oath-bound cult members with brainwashed minds, but individual legislators who must demand that the government fulfill their program," Ghazaryan stressed.
He added that the Civil Contract parliamentary faction could express no confidence in Pashinyan and elect a new prime minister.
Narek Malyan, the head of public relations for the We Are Awake movement, noted that the impeachment process is currently the only realistic path to a change of government in Armenia. According to Malyan, there are Civil Contract MPs interested in the impeachment process, reports Sputnik Armenia.
Starting today, they plan to meet with Armenia's three former presidents—Levon Ter-Petrosyan, Robert Kocharyan, and Serzh Sargsyan—as well as representatives of the Armenian Revolutionary Federation (ARF).
"These meetings will be consultative in nature," Malyan explained.
He also said that the opposition field is completely free to propose a prime ministerial candidate, and the We Are Awake movement will unconditionally support any candidate they nominate.
If no candidate is proposed by the opposition, the movement will generate its own candidate and will only require opposition MPs’ signatures for endorsement.