Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին անվստահություն հայտնելու առաջարկով ԱԺ ընդունարան է հանձնվել 107 նամակ՝ անհատապես հասեցագրված բոլոր պատգամավորներին։ Ակցիան իրականացրել է «Արթուն ենք» շարժումը։
Հասարակական քաղաքական գործիչ Էդգար Ղազարյանը լրագրողների հետ զրույցում ընդգծել է, որ չի նշվել վարչապետի թեկնածուի անունը, քանի որ դա, ըստ նրա, նախաձեռնության մասնակից պատգամավորների իրավունքն է՝ ընտրելու համապատասխան թեկնածու։ Նրա խոսքով՝ ակնկալվում է, որ առաջիկա տասնօրյակում հարցի շուրջ որոշում կկայացվի, հայտնում է «Փաստինֆոն»։
«Պատգամավորի անհատական վարքագծի ինստիտուտն է գործում։ ՔՊ պատգամավորները ոչ թե երդվյալներ են, աղանդ են, ուղեղները լվացած մարդիկ են, այլ՝ յուրաքանչյուրն անհատ պատգամավոր է, այո, իրենք պետք է իրենց կառավարությունից պահանջեն, որ իրենց ծրագիրը կատարեն»,- ընդգծել է Ղազարյանը։
Նա հավելել է, որ «Քաղաքացիական պայմանագիր» խմբակցությունը կարող է Փաշինյանին անվստահություն հայտնել և նոր վարչապետ ընտրել։
«Արթուն ենք» շարժման հանրային կապերի պատասխանատու Նարեկ Մալյանը նշել է, որ իմպիչմենտի գործընթացն այս պահի դրությամբ Հայաստանում իշխանափոխություն իրականացնելու միակ հնարավոր տարբերակն է։ Մալյանի վստահեցմամբ` իմպիչմենտի գործընթացով հետաքրքրված ՔՊ–ական պատագմավորներ կան, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Նրա խոսքով` այսօրվանից սկսած կփորձեն հանդիպել ՀՀ երեք նախագահների՝ Լևոն Տեր–Պետրոսյանի, Ռոբերտ Քոչարյանի, Սերժ Սարգսյանի հետ։ Կփորձեն հանդիպել նաև ՀՅԴ–ի ներկայացուցիչների հետ։
Նա նշել է, որ վարչապետի թեկնածուի հարցում ընդդիմադիր դաշտն ամբողջությամբ ազատ է, և «Արթուն ենք» շարժումն անվերապահ կաջակցի նրանց կողմից առաջադրված ցանկացած թեկնածուի։
Եթե նրանք չառաջադրեն որևէ թեկնածուի, իրենք կգեներացնեն իրենց տարբերակը, և ընդդիմությունից միայն կուզեն նրանց ստորագրությունը։

28 Апрель 2025 - 13:05 AMT
В приемную Национального собрания передано 107 писем с предложением выразить недоверие премьер-министру Николу Пашиняну. Каждое письмо было адресовано отдельно каждому депутату. Акцию провело движение «Артун енк».
Общественно-политический деятель Эдгар Казарян в беседе с журналистами подчеркнул, что имя кандидата на пост премьер-министра не называлось, так как, по его словам, это право депутатов-участников инициативы выбрать соответствующего кандидата. По словам Казаряна, ожидается, что решение по вопросу будет принято в течение ближайших десяти дней, сообщает «Пастинфо».
«Функционирует институт индивидуального поведения депутата. Депутаты от «Гражданского договора» — не сектанты с промытыми мозгами, а отдельные парламентарии, которые должны требовать от своего правительства выполнения программы», — отметил Казарян.
Он добавил, что фракция «Гражданский договор» может выразить Пашиняну недоверие и избрать нового премьер-министра.
Ответственный за связи с общественностью движения «Артун енк» Нарек Малян заявил, что на данный момент процесс импичмента является единственной реальной возможностью смены власти в Армении. По его словам, среди депутатов от «Гражданского договора» есть заинтересованные в этом процессе, передает «Спутник Армения».
С сегодняшнего дня представители движения планируют встречи с тремя бывшими президентами Армении — Левоном Тер-Петросяном, Робертом Кочаряном и Сержем Саргсяном, а также с представителями АРФД.
«Эти встречи будут носить консультативный характер», — сообщил Малян.
Он добавил, что оппозиционные силы полностью свободны в выборе кандидата на пост премьер-министра, и движение «Артун енк» безоговорочно поддержит любого выдвинутого ими кандидата.
Если же оппозиция не выдвинет кандидата, движение самостоятельно выдвинет своего кандидата и будет добиваться подписей со стороны оппозиционных депутатов.