Արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում, անդրադառնալով հանրային խոսույթում ատելության խոսքի դեմ պայքարի հարցին, ասել է, որ Հայաստանում գործող կարգավորումները բավարար չեն ատելության խոսքի խնդիրն ամբողջական լուծելու համար և որ նախատեսվում է պատասխանատվություն սահմանել ատելության խոսքի նաև մեղմ դրսևորումների համար:
Գալյանը հայտնել է, որ ներկայում գոյություն ունեն իրավական որոշ հիմքեր, որոնք վերաբերում են իրավահավասարությանն ու խտրականության արգելքին, սակայն դրանք հիմնականում ընդգրկում են ատելության խոսքի առավել ծանր դրսևորումները, գրում է Արմենպրեսը։
Մասնավորապես, Քրեական օրենսգիրքն արդեն նախատեսում է պատասխանատվություն խտրականության, բռնության կոչերի և բռնության հրապարակային արդարացման կամ քարոզչության համար, սակայն ավելի մեղմ, բայց վտանգավոր դրսևորումների մասով համապատասխան իրավական մեխանիզմներ առայժմ բացակայում են։
«Նախատեսում ենք որոշակի ձևաչափով և եղանակներով պատասխանատվություն սահմանել ատելության խոսքի՝ այսպես ասած, ավելի մեղմ դրսևորումների համար։ Իհարկե, բացի պատասխանատվություն սահմանելուց, ինչպես արդեն նշել եմ, խնդրի լուծման նպատակով նախատեսում ենք իրականացնել նաև տարաբնույթ արշավներ, որոնք միտված կլինեն հանրային իրազեկման մակարդակի բարձրացմանը»,-ընդգծել է Գալյանը։
Նախարարը հավելել է, որ առաջիկայում նախատեսվում է մշակել խտրականության արգելքի և իրավահավասարության թեմայով առանձին ռազմավարական փաստաթուղթ, որի շրջանակում կսահմանվեն պատասխանատվության նոր միջոցներ և կձևավորվի համապարփակ մոտեցում։

28 Апрель 2025 - 14:12 AMT
Министр юстиции Србуи Галян в ходе брифинга с журналистами, комментируя борьбу с языком вражды в публичной среде, заявила, что действующие в Армении нормы недостаточны для полного решения проблемы языка вражды и что планируется ввести ответственность за более мягкие проявления языка вражды.
Галян отметила, что в настоящее время существуют определенные правовые основания, касающиеся равенства перед законом и запрета дискриминации, однако они в основном охватывают более тяжёлые проявления языка вражды, сообщает «Арменпресс».
В частности, Уголовный кодекс уже предусматривает ответственность за дискриминацию, призывы к насилию и публичное оправдание или пропаганду насилия. Однако по более мягким, но всё же опасным проявлениям языка вражды соответствующие правовые механизмы пока отсутствуют.
«Мы планируем установить ответственность за более мягкие проявления языка вражды в определённом формате и способами. Конечно, кроме установления ответственности, как я уже упоминала, мы намерены также проводить различные кампании, направленные на повышение уровня общественной осведомлённости для решения этой проблемы», — сказала Галян.
Министр добавила, что в ближайшее время планируется разработать отдельный стратегический документ по вопросам запрета дискриминации и обеспечения равенства перед законом, в рамках которого будут определены новые меры ответственности и сформирован комплексный подход.