Արդարադատության նախարար Սրբուհի Գալյանը լրագրողների հետ ճեպազրույցում, անդրադառնալով հանրային խոսույթում ատելության խոսքի դեմ պայքարի հարցին, ասել է, որ Հայաստանում գործող կարգավորումները բավարար չեն ատելության խոսքի խնդիրն ամբողջական լուծելու համար և որ նախատեսվում է պատասխանատվություն սահմանել ատելության խոսքի նաև մեղմ դրսևորումների համար:
Գալյանը հայտնել է, որ ներկայում գոյություն ունեն իրավական որոշ հիմքեր, որոնք վերաբերում են իրավահավասարությանն ու խտրականության արգելքին, սակայն դրանք հիմնականում ընդգրկում են ատելության խոսքի առավել ծանր դրսևորումները, գրում է Արմենպրեսը։
Մասնավորապես, Քրեական օրենսգիրքն արդեն նախատեսում է պատասխանատվություն խտրականության, բռնության կոչերի և բռնության հրապարակային արդարացման կամ քարոզչության համար, սակայն ավելի մեղմ, բայց վտանգավոր դրսևորումների մասով համապատասխան իրավական մեխանիզմներ առայժմ բացակայում են։
«Նախատեսում ենք որոշակի ձևաչափով և եղանակներով պատասխանատվություն սահմանել ատելության խոսքի՝ այսպես ասած, ավելի մեղմ դրսևորումների համար։ Իհարկե, բացի պատասխանատվություն սահմանելուց, ինչպես արդեն նշել եմ, խնդրի լուծման նպատակով նախատեսում ենք իրականացնել նաև տարաբնույթ արշավներ, որոնք միտված կլինեն հանրային իրազեկման մակարդակի բարձրացմանը»,-ընդգծել է Գալյանը։
Նախարարը հավելել է, որ առաջիկայում նախատեսվում է մշակել խտրականության արգելքի և իրավահավասարության թեմայով առանձին ռազմավարական փաստաթուղթ, որի շրջանակում կսահմանվեն պատասխանատվության նոր միջոցներ և կձևավորվի համապարփակ մոտեցում։

Justice Minister Srbuhi Galyan, during a briefing with journalists, addressed the fight against hate speech in public discourse. She stated that current regulations in Armenia are insufficient to fully resolve the hate speech issue and that liability will also be introduced for milder forms of hate speech.
Galyan explained that while there are existing legal foundations concerning equality before the law and the prohibition of discrimination, they mainly cover more severe manifestations of hate speech, according to Armenpress.
Specifically, the Criminal Code already provides for liability concerning discrimination, incitement to violence, and public justification or promotion of violence. However, there are currently no appropriate legal mechanisms addressing milder yet dangerous forms of hate speech.
"We plan to establish liability in a certain format and manner for, so to speak, milder forms of hate speech. Of course, alongside setting liability, as I have already mentioned, we also plan to conduct various campaigns aimed at raising public awareness to help address the problem," Galyan said.
The minister added that a separate strategic document focusing on the prohibition of discrimination and equality before the law is being planned. This document will outline new liability measures and help develop a comprehensive approach.