Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ խաղաղության համաձայնագրի հետ մեկտեղ հնարավոր է Ադրբեջանի հետ ԵԱՀԿ Մինսկի կոնֆերանսի կառույցների լուծարման համատեղ հայտ ստորագրել։ Նա այդ մասին խոսել է ապրիլի 28-ին Էստոնիայում պաշտոնական այցի շրջանակում կազմակերպված մամուլի ասուլիսի ընթացքում, հայտնում է Արմենպրեսը։
«Այսօր Էստոնիայի վարչապետ Քրիստեն Միխալի հետ և ընդլայնված կազմով հանդիպման ժամանակ անդրադարձել ենք աշխարհաքաղաքական և տարածաշրջանային վերջին զարգացումներին։ Այս առիթով ուզում եմ կրկին ընդգծել, որ Հայաստանի Հանրապետությունը հաստատակամ է իր նպատակի մեջ՝ հասնելու տարածաշրջանում կայուն խաղաղության։ Մենք վճռական ենք կատարել անհրաժեշտ քայլերը, կրել համապատասխան պատասխանատվությունը և հարևան երկրների հետ առկա խնդիրները լուծել կառուցողական երկխոսության և բանակցությունների ճանապարհով։ Այս համատեքստում ներկայացրել եմ Հարավային Կովկասում խաղաղության գործընթացի վերջին զարգացումները և մեր ակնկալիքը, որ Հայաստանի խաղաղության օրակարգը ի վերջո շոշափելի արդյունքներ կտա»,- ասել է նա։
Փաշինյանը իր երախտագիտությունն է հայտնել Քրիստեն Միխալին՝ Էստոնիայի կողմից Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման վերաբերյալ համաձայնագրի տեքստի վերջնական համաձայնությանը դրական արձագանքելու համար։
«Վերահաստատել եմ իմ պատրաստակամությունը ստորագրելու արդեն իսկ համաձայնեցված տեքստը՝ նշելով նաև, որ հնարավոր եմ համարում խաղաղության համաձայնագրի հետ միաժամանակ Ադրբեջանի հետ ստորագրել ԵԱՀԿ Մինսկի կոնֆերանսի կառույցների լուծարման համատեղ հայտը»,- ընդգծել է ՀՀ վարչապետը։
Փաշինյանի հետ երկկողմ հանդիպման ժամանակ Քրիստեն Միխալը շնորհակալություն է հայտնել վարչապետին Էստոնիա պաշտոնական այցով ժամանելու համար և նշել, որ այցը նոր ազդակ կհաղորդի երկու երկրների միջև բազմակողմ հարաբերությունների հետագա զարգացմանն ու ամրապնդմանը: Էստոնիայի վարչապետը նշել է, որ իր գլխավորած Կառավարությունը պատրաստ է քայլեր ձեռնարկել երկկողմ առևտրատնտեսական կապերի զարգացման, տարբեր ուղղություններով համատեղ ծրագրերի իրականացման ուղղություններով: Քրիստեն Միխալը ողջունել է ՀՀ Կառավարության բարեփոխումների լայն օրակարգը և դրանց արդյունավետ իրականացման գործում հայտնել Էստոնիայի Կառավարության պատրաստակամությունը:

Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что вместе с мирным соглашением возможно подписание совместного заявления с Азербайджаном о роспуске структур Минской конференции ОБСЕ. Об этом он сообщил 28 апреля на пресс-конференции в рамках официального визита в Эстонию, передает «Арменпресс».
«Сегодня во время встречи с премьер-министром Эстонии Кристен Михалом и в расширенном составе мы обсудили последние геополитические и региональные события. В этой связи хочу вновь подчеркнуть, что Республика Армения твердо намерена добиться устойчивого мира в регионе. Мы полны решимости предпринять необходимые шаги, принять на себя соответствующую ответственность и решать существующие проблемы с соседними странами путем конструктивного диалога и переговоров. В этом контексте я представил последние события мирного процесса на Южном Кавказе и выразил нашу надежду на то, что мирная повестка Армении в конечном итоге даст осязаемые результаты», — сказал он.
Пашинян выразил благодарность Кристену Михалу за положительный отклик Эстонии на окончательную редакцию текста соглашения о мире и установлении межгосударственных отношений между Арменией и Азербайджаном.
«Я вновь подтвердил свою готовность подписать уже согласованный текст, также отметив, что считаю возможным одновременно с подписанием мирного соглашения подписать совместное заявление с Азербайджаном о роспуске структур Минской конференции ОБСЕ», — подчеркнул премьер-министр.
Во время двусторонней встречи с Пашиняном Кристен Михал поблагодарил его за официальный визит в Эстонию и отметил, что визит придаст новый импульс дальнейшему развитию и укреплению многосторонних отношений между двумя странами. Премьер-министр Эстонии сообщил о готовности своего правительства предпринимать шаги по развитию двусторонних торгово-экономических связей и реализации совместных проектов в различных направлениях. Кристен Михал приветствовал широкую повестку реформ Правительства Армении и выразил готовность Эстонии поддерживать их эффективную реализацию.