ԱՄՆ Կալիֆոռնիա նահանգի Քլարկի համալսարանի Հայկական ինստիտուտի Հայոց ցեղասպանության հետազոտական ծրագրի հիմնադիր տնօրեն, թուրք պատմաբան Թաներ Աքչամը ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետում ներկայացրեց իր՝ «Ցեղասպան պետության ակունքները» գիրքը։ Այն հայերեն է թարգմանվել անգլերենից և ներկայացնում է Օսմանյան կայսրության մայրամուտի և նորաստեղծ Թուրքիայի Հանրապետության ձևավորման պատմությունը՝ 1918-1923 թվականներին, հայտնում է Factor.am-ը։
Նա նշել է, որ Թուրքիայում ժողովրդավարացումը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման կարևորագույն նախապայման է:
Աքչամը հայտնի է որպես այն հազվագյուտ թուրք գիտնականներից մեկը, ով ճանաչում և հրապարակավ անդրադառնում է Հայոց ցեղասպանությանը։
Նա հեղինակել է Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բազմաթիվ գրքեր և հոդվածներ։ Իր նոր գրքում պատմաբանը քննադատել է Թուրքիայի Հանրապետության հարյուրամյա պատմությունը՝ ընդգծելով դրա կառուցվածքային խնդիրներն ու ժողովրդավարության պակասը։ Աքչամը բարձրացրել է այն հարցը, թե ինչու չի հաջողվել ստեղծել հավասարության վրա հիմնված պետություն և ներկայացրել է, թե ինչպես է երկրի պաշտոնական պատմությունը խեղաթյուրվել և ծառայում իշխանություններին։ Նա նշել է, որ Թուրքիայի պետական կառուցվածքն ստեղծվել է խտրականության, բռնության և ճնշումների հիման վրա՝ համեմատելով այն ապարտեիդի համակարգի հետ։
«1918-ից սկսած Թուրքիան ստեղծում է ապարտեիդի ռեժիմ։ Իմ հիմնական փաստարկն այն է, որ այս ապարտեիդի ռեժիմն ավարտին հասցրեց «Միություն և առաջադիմություն» կուսակցության ծրագիրը։ Թուրքիան ստեղծեց մի իրավիճակ, որով հնարավորություն չտվեց երկրի քրիստոնյաներին մասնակցել այդ երկրի քաղաքական, սոցիալական կամ մշակութային կյանքին»,- ասել է Թաներ Աքչամը։
Պատմաբանը ընդգծել է, որ իր գրքում ներկայացված են փաստեր այն մասին, թե ինչպես է թուրքական պետությունը համարակալել քաղաքացիների ծննդյան վկայականներն ու անձնագրերը՝ պարզելու նրանց ազգային պատկանելությունը և արգելելու ազգային փոքրամասնություններին բարձր պաշտոնների հասնելը։
«Համարակալման այդ համակարգում հույները նշված են որպես մեկ, հայերը՝ երկու, հրեաները՝ երեք։ Իսկ եթե նույնիսկ նորածին երեխայի ծնողները չհիշեն կամ մոռանան, որ իրենք պատկանում են այս կամ այն ազգային փոքրամասնությանը, պետությունը դա երբեք չի մոռանում»,- ասում է Աքչամը։
Խոսելով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին՝ թուրք պատմաբանը նշել է, որ Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը չի կարող լինել դիվանագիտական հարաբերությունների նախապայման։ Նրա պնդմամբ՝ Հայաստանի ղեկավարները երբեք նման նախապայման չեն ներկայացրել։ Թաներ Աքչամը շեշտել է, որ այսօր առաջնահերթ է ցույց տալ ժողովրդավարացման գործընթացի և Հայոց ցեղասպանության ճանաչման միջև եղած կապը։
«Ժողովրդավարությունը և Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը հեշտ չէ կապել իրար հետ։ Ինչու՞ հեշտ չէ․ որովհետև ճանաչումն արդարության հիմնախնդիր է, դա ոչինչ է առանց ժողովրդավարության։ Եթե դու նույնիսկ ունես ժողովրդավարություն, ինչպես օրինակ ԱՄՆ-ն, դու կարող ես շարունակել հերքել Հայոց ցեղասպանությունը։ Ժողովրդավարությունը չի կարող լուծել արդարության խնդիրները, բայց ժողովրդավարությունը, կարծես, արդարություն գտնելու մուտքի տոմս լինի ձեզ համար, մեզ համար։ Սա է պատճառը, թե ինչու ենք մենք ընդգծում, որ Թուրքիաում ժողովրդավարացման գործընթացը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և արդարության ամենակարևոր նախապայմաններից մեկն է»,- նշել է թուրք պատմաբանը։

29 Апрель 2025 - 11:21 AMT
Турецкий историк Танер Акчам, основатель исследовательской программы по изучению Геноцида армян в Армянском институте Университета Кларка (Калифорния, США), представил армянское издание своей книги «Истоки геноцидального государства» на историческом факультете Ереванского государственного университета, сообщает «Factor.am ».
Книга, переведённая на армянский с английского языка, охватывает историю распада Османской империи и становления Турецкой Республики в 1918–1923 годах.
Акчам отметил, что демократизация Турции является важнейшим условием признания Геноцида армян.
Он известен как один из немногих турецких учёных, кто признаёт и публично обсуждает Геноцид армян. Акчам — автор многочисленных книг и статей по этой теме. В своей новой книге он критикует столетнюю историю Турецкой Республики, подчёркивая её структурные проблемы и нехватку демократии. Историк задаётся вопросом, почему в стране не удалось создать систему, основанную на равноправии, и показывает, как официальная история Турции была искажена и поставлена на службу властям. Он утверждает, что турецкое государство было построено на дискриминации, насилии и репрессиях, сравнивая его с режимом апартеида.
«С 1918 года Турция создаёт режим апартеида. Мой основной тезис — этот режим довёл до конца программу партии «Единение и прогресс». Турция создала систему, в которой христиане были исключены из политической, социальной и культурной жизни страны», — заявил Акчам.
Историк рассказал, что в своей книге он приводит факты о том, как турецкое государство использовало номера в свидетельствах о рождении и паспортах для определения этнической принадлежности граждан и не допускало представителей меньшинств к высоким должностям.
«В этой системе греки обозначались под номером один, армяне — под номером два, евреи — под номером три. Даже если родители новорождённого забывали или не указывали свою принадлежность к меньшинству, государство этого никогда не забывало», — пояснил он.
Говоря об урегулировании армяно-турецких отношений, Акчам подчеркнул, что признание Геноцида не может быть предварительным условием установления дипломатических связей. По его словам, армянские власти никогда не выдвигали такого условия. В то же время он отметил важность демонстрации связи между демократизацией и признанием Геноцида.
«Признание Геноцида и демократия — понятия, которые трудно связать напрямую. Почему? Потому что признание — это вопрос справедливости, а справедливость невозможна без демократии. Даже в таких демократических странах, как США, можно отрицать Геноцид. Демократия не гарантирует справедливости, но она, кажется, является входным билетом к её достижению. Именно поэтому мы подчёркиваем: демократизация Турции — одно из важнейших условий признания Геноцида и установления справедливости», — заявил турецкий историк.