ԱՄՆ Կալիֆոռնիա նահանգի Քլարկի համալսարանի Հայկական ինստիտուտի Հայոց ցեղասպանության հետազոտական ծրագրի հիմնադիր տնօրեն, թուրք պատմաբան Թաներ Աքչամը ԵՊՀ պատմության ֆակուլտետում ներկայացրեց իր՝ «Ցեղասպան պետության ակունքները» գիրքը։ Այն հայերեն է թարգմանվել անգլերենից և ներկայացնում է Օսմանյան կայսրության մայրամուտի և նորաստեղծ Թուրքիայի Հանրապետության ձևավորման պատմությունը՝ 1918-1923 թվականներին, հայտնում է Factor.am-ը։
Նա նշել է, որ Թուրքիայում ժողովրդավարացումը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման կարևորագույն նախապայման է:
Աքչամը հայտնի է որպես այն հազվագյուտ թուրք գիտնականներից մեկը, ով ճանաչում և հրապարակավ անդրադառնում է Հայոց ցեղասպանությանը։
Նա հեղինակել է Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ բազմաթիվ գրքեր և հոդվածներ։ Իր նոր գրքում պատմաբանը քննադատել է Թուրքիայի Հանրապետության հարյուրամյա պատմությունը՝ ընդգծելով դրա կառուցվածքային խնդիրներն ու ժողովրդավարության պակասը։ Աքչամը բարձրացրել է այն հարցը, թե ինչու չի հաջողվել ստեղծել հավասարության վրա հիմնված պետություն և ներկայացրել է, թե ինչպես է երկրի պաշտոնական պատմությունը խեղաթյուրվել և ծառայում իշխանություններին։ Նա նշել է, որ Թուրքիայի պետական կառուցվածքն ստեղծվել է խտրականության, բռնության և ճնշումների հիման վրա՝ համեմատելով այն ապարտեիդի համակարգի հետ։
«1918-ից սկսած Թուրքիան ստեղծում է ապարտեիդի ռեժիմ։ Իմ հիմնական փաստարկն այն է, որ այս ապարտեիդի ռեժիմն ավարտին հասցրեց «Միություն և առաջադիմություն» կուսակցության ծրագիրը։ Թուրքիան ստեղծեց մի իրավիճակ, որով հնարավորություն չտվեց երկրի քրիստոնյաներին մասնակցել այդ երկրի քաղաքական, սոցիալական կամ մշակութային կյանքին»,- ասել է Թաներ Աքչամը։
Պատմաբանը ընդգծել է, որ իր գրքում ներկայացված են փաստեր այն մասին, թե ինչպես է թուրքական պետությունը համարակալել քաղաքացիների ծննդյան վկայականներն ու անձնագրերը՝ պարզելու նրանց ազգային պատկանելությունը և արգելելու ազգային փոքրամասնություններին բարձր պաշտոնների հասնելը։
«Համարակալման այդ համակարգում հույները նշված են որպես մեկ, հայերը՝ երկու, հրեաները՝ երեք։ Իսկ եթե նույնիսկ նորածին երեխայի ծնողները չհիշեն կամ մոռանան, որ իրենք պատկանում են այս կամ այն ազգային փոքրամասնությանը, պետությունը դա երբեք չի մոռանում»,- ասում է Աքչամը։
Խոսելով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին՝ թուրք պատմաբանը նշել է, որ Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը չի կարող լինել դիվանագիտական հարաբերությունների նախապայման։ Նրա պնդմամբ՝ Հայաստանի ղեկավարները երբեք նման նախապայման չեն ներկայացրել։ Թաներ Աքչամը շեշտել է, որ այսօր առաջնահերթ է ցույց տալ ժողովրդավարացման գործընթացի և Հայոց ցեղասպանության ճանաչման միջև եղած կապը։
«Ժողովրդավարությունը և Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը հեշտ չէ կապել իրար հետ։ Ինչու՞ հեշտ չէ․ որովհետև ճանաչումն արդարության հիմնախնդիր է, դա ոչինչ է առանց ժողովրդավարության։ Եթե դու նույնիսկ ունես ժողովրդավարություն, ինչպես օրինակ ԱՄՆ-ն, դու կարող ես շարունակել հերքել Հայոց ցեղասպանությունը։ Ժողովրդավարությունը չի կարող լուծել արդարության խնդիրները, բայց ժողովրդավարությունը, կարծես, արդարություն գտնելու մուտքի տոմս լինի ձեզ համար, մեզ համար։ Սա է պատճառը, թե ինչու ենք մենք ընդգծում, որ Թուրքիաում ժողովրդավարացման գործընթացը Հայոց ցեղասպանության ճանաչման և արդարության ամենակարևոր նախապայմաններից մեկն է»,- նշել է թուրք պատմաբանը։

Turkish historian Taner Akçam, founding director of the Armenian Genocide Research Program at Clark University’s Armenian Institute in California, presented the Armenian edition of his book "The Origins of the Genocidal State" at the Faculty of History, Yerevan State University, reports Factor.am .
Translated from English, the book explores the collapse of the Ottoman Empire and the foundation of the Republic of Turkey between 1918 and 1923.
Akçam emphasized that democratization in Turkey is a fundamental prerequisite for the recognition of the Armenian Genocide.
He is one of the few Turkish scholars who openly acknowledges and addresses the Armenian Genocide. A prolific author, Akçam has written extensively on the topic. In his latest book, he critically examines the century-long history of the Turkish Republic, highlighting its structural flaws and the persistent lack of democracy. He questions why a state based on equality was never realized and outlines how the official narrative has been distorted to serve state interests. Akçam argues that the Turkish state was founded on a system of discrimination, repression, and violence, likening it to an apartheid regime.
“Since 1918, Turkey has been building an apartheid regime. My main argument is that this regime completed the program initiated by the Committee of Union and Progress. Turkey created a system where Christians were systematically excluded from the political, social, and cultural life of the country,” Akçam stated.
He revealed that his book includes evidence of how Turkish authorities assigned numbers to birth certificates and passports to identify ethnic origins and block minorities from attaining high-ranking positions.
“In this numbering system, Greeks were labeled as one, Armenians as two, Jews as three. Even if a newborn’s parents forgot or chose not to mention their ethnic background, the state would never forget,” Akçam explained.
Discussing Armenian-Turkish relations, he stated that recognition of the Armenian Genocide should not be a precondition for establishing diplomatic ties. According to him, Armenia’s leaders have never made such a demand. However, Akçam stressed that it is crucial to illustrate the link between democratization and genocide recognition.
“Connecting democracy and Genocide recognition is not easy. Why? Because recognition is about justice, and justice means nothing without democracy. Even democratic states like the U.S. can deny the Armenian Genocide. Democracy doesn’t guarantee justice—but it seems to be a ticket to pursue it. That’s why we emphasize that democratization in Turkey is one of the key prerequisites for Genocide recognition and justice,” Akçam said.