Հայաստանը մտադիր չէ հայ խաղաղապահներին դուրս բերել Կոսովոյից՝ չնայած ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հայտարարություններին։ Սա պարզ է դառնում ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության գրավոր պատասխանից, տեղեկացնում է Sputnik Արմենիան։
Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերությանը վերջերս տված հարցազրույցում Փաշինյանը հայտարարել էր, որ Հայաստանի բանակը ՀՀ միջազգայնորեն ճանաչված տարածքից դուրս որևէ խնդիր չունի լուծելու: Ապրիլի 15-ին ելույթ ունենալով ԱԺ–ում ՝ Փաշինյանը կրկնել է այս արտահայտությունը՝ նշելով, որ հայկական բանակը ՀՀ ինքնիշխան, միջազգայնորեն ճանաչված տարածքից դուրս խնդիր չունի և չի ունենալու:
Վարչապետի այս դիրքորոշման վերաբերյալ արտաքին գերատեսչությանը ուղղված հարցմամբ լրատվամիջոցը հետաքրքրվել են, թե ինչ խնդիր են լուծում հայ խաղաղապահները Կոսովոյում և արդյոք Երևանը նախատեսում է նրանց հետ կանչել՝ ելնելով վերոնշյալ հայտարարությունից։
Նախարարությունից հայտնել են, որ խաղաղապահ առաքելությունների հիմնական նպատակը խաղաղության ապահովումն է, և ՀՀ-ն մնում է հավատարմության խաղաղության օրակարգին՝ այդ թվում նաև գլոբալ մակարդակում։
«Մասնակցելով Կոսովոյում խաղաղապահ առաքելությանը՝ Հայաստանի Հանրապետությունը իր ներդրումն է բերում Բալկանյան տարածաշրջանում լարվածության լիցքաթափմանն ու կայունության հաստատմանն ուղղված միջազգային ջանքերին», – հայտնել են ԱԳՆ-ից։
Գերատեսչությունը կարևորել է հայ խաղաղապահների մասնակցությունը միջազգային առաքելություններին՝ ընդգծելով խաղաղության հաստատման ուղղությամբ գործընկերային համագործակցության ընդլայնման նշանակությունը։
«ՀՀ ԶՈւ խաղաղապահները ներառված են ՄԱԿ Անվտանգության խորհրդի կողմից Ne 1244 բանաձևի շրջանակներում ստեղծված KFOR ուժերի կազմում: KFOR ուժերի հիմնական խնդիրներից են անվտանգության պայմանների ստեղծումը և ռազմական գործողությունների վերսկսման կանխումը, ինչին համապատասխան կերպով ներգրավված են նաև ՀՀ ԶՈւ խաղաղապահ ուժերը»,– ասված է ԱԳՆ–ի պատասխանում։
Նախարարությունում ընդգծել են, որ Հայաստանի մասնակցությունը միջազգային խաղաղապահ ծրագրերին նպաստում է նաև երկրի պաշտպանական կարողությունների ամրապնդմանը՝ հիմնված միջազգային չափանիշների և ձեռք բերված փորձի վրա, ինչի արդյունքում այն դառնում է առավել դիմադրունակ նոր սպառնալիքների նկատմամբ։
Արտաքին գերատեսչությունը հավելել է, որ Հայաստանը պատրաստ է շարունակել իր դերակատարումը Կոսովոյի խաղաղապահ առաքելությունում՝ աջակցելով տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության ամրապնդմանն ուղղված գործողություններին։

Armenia does not plan to withdraw its peacekeepers from Kosovo, despite recent remarks by Prime Minister Nikol Pashinyan. This information was confirmed by a written response from Armenia’s Ministry of Foreign Affairs, according to Sputnik Armenia.
In a recent interview with Public Television of Armenia, Pashinyan stated that the Armenian army has no issues to resolve beyond the internationally recognized territory of Armenia. On April 15, addressing the National Assembly, he reiterated that the Armenian army has no, and will not have, any missions outside the country’s sovereign and recognized territory.
Following the Prime Minister’s remarks, media outlets requested clarification from the Foreign Ministry regarding the role of Armenian peacekeepers in Kosovo and whether Armenia plans to recall them.
The Ministry responded that the primary goal of peacekeeping missions is to maintain peace, and Armenia remains committed to the peace agenda, including on a global scale.
"By participating in the peacekeeping mission in Kosovo, the Republic of Armenia contributes to international efforts aimed at easing tensions and establishing stability in the Balkans," the Ministry stated.
It emphasized the importance of Armenian peacekeepers' involvement in international missions, noting the value of expanding partnerships for peace-building.
"Armenian Armed Forces peacekeepers are integrated into the KFOR forces established under United Nations Security Council Resolution No. 1244. The main tasks of KFOR include creating security conditions and preventing the resumption of hostilities, which the Armenian peacekeeping forces are fully engaged in," the Ministry’s statement reads.
The Ministry also noted that Armenia’s participation in international peacekeeping missions strengthens its defense capabilities according to international standards and acquired experience, making the country more resilient to emerging threats.
The Foreign Ministry concluded that Armenia is ready to continue its role in the Kosovo peacekeeping mission, supporting efforts to enhance stability and peace in the region.
It also mentioned that Armenian peacekeepers are currently involved in the UNIFIL mission in Lebanon.