Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը «Հայկական համալսարանի» ուսանողների և դասախոսական կազմի հետ հանդիպմանը հայտարարել է, որ պատերազմից հետո ՀՀ ղեկավարը՝ Պրահայում արված հայտարարությամբ Ռուսաստանի տակից հանեց միջնորդի աթոռը։
«Հայաստանն ի՞նչ է արել. պատկերացրեք՝ ռուսական զորքն այնտեղ կանգնած էր, 2000 հոգի, անվտանգություն էին ապահովում և վատ չէին անում իրենց ֆունկցիաները, մինչև ինչ-որ պահ։ Այդ ընթացքում Հայաստանի ղեկավարը գնում է Պրահա և ասում է՝ Արցախն ընդունում եմ Ադրբեջանի կազմում։ Ռուսների հետ չի բանակցում, տեղակ էլ չի պահում։ Հասկանո՞ւմ եք, դուք լուրջ մտածո՞ւմ եք, որ Ռուսաստանը այն երկիրն է, ում հետ կարելի է այդպե՞ս վարվել։ Այդպես չի լինում միջազգային հարաբերություններում»,–ասել է նա։
Նա հավելել է, որ արցախցիների վերադարձի հարցում, հիմա իրատեսական չէ Ղարաբաղի շուրջ անվտանգության գոտու մասին խոսել, կարելի է խոսել անվտանգային երաշխիքների մասին։ Նա հավելել է, որ անվտանգության երաշխիքներ նշանակում է ՄԱԿ-ի բանաձև, որոշակի ինքնավար կարգավիճակ, որը երաշխավորված կլինի միջազգային պայմանագրերով, միջազգային դիտորդական առաքելությամբ։
«Իրատեսական պատկերը, իմ կարծիքով, որոշակի անվտանգային երաշխիքներն են»,–ասել է նա։
Քոչարյանն ընդգծել է, որ հարցը վերաբերում է այն բանին, թե Հայաստանը այսօր ի՞նչ նպատակներ է դնում և արդյոք ընդհանրապես դնում է։
«Ըստ էության, իրենք Ռուսաստանի՝ որպես միջնորդի, աթոռը տակից վերցրել են։ Ասում են՝ էս դուք, էն՝ Ղարաբաղը, Ադրբեջանը, գնացե՛ք իրար հետ բանակցեք։ Միջազգային հարաբերություններում այդպես չի լինում։ Ըստ էության, դրանով նրանք Ռուսաստանի, որպես միջնորդի, տակից աթոռը հանել են։ Ադրբեջանն ասում է՝ բայց դու միջնորդ ես մեր ու Հայաստանի միջև։ Կարո՞ղ է, Ղարաբաղը հիմա դուք եք ներկայացնում։ Բայց հիմա Ռուսաստանի տակից միջնորդի աթոռը հանել են, հետո էլ պահանջում են, ասում՝ ինչո՞ւ սա չես արել, նա չես արել։ Այդ կարգի սխալների համար չափազանց թանկ գին են տալիս»,–ասել է Քոչարյանը։
2022թ․ հոկտեմբերի 6-ին Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակում Պրահայում տեղի է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Էմանուել Մակրոնի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի քառակողմ հանդիպումը, որի արդյունքում հայտարարություն է ընդունվել, որով կողմերը հաստատել են հանձնառությունը, որ ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը:

29 Апрель 2025 - 12:39 AMT
На встрече со студентами и преподавателями «Армянского университета» второй президент Армении Роберт Кочарян заявил, что после войны «руководитель Армении заявлением в Праге вытеснил Россию с позиции посредника».
«Что сделала Армения? Представьте себе: российские войска, численностью 2000 человек, стояли там, обеспечивая безопасность и вполне успешно выполняли свои функции до определенного момента. В этот период руководитель Армении отправляется в Прагу и заявляет, что признаёт Арцах частью Азербайджана. При этом он не вел переговоров с Россией и даже не уведомил её. Вы всерьёз считаете, что с Россией можно так поступать? В международных отношениях так не бывает», — заявил он.
Кочарян добавил, что в нынешних условиях говорить о создании зоны безопасности вокруг Карабаха нереалистично, но можно говорить о гарантиях безопасности. Под гарантиями он понимает резолюцию ООН, определённый автономный статус, закреплённый международными договорами, а также международную наблюдательную миссию.
«Реалистичная картина, на мой взгляд, — это наличие определённых гарантий безопасности», — отметил он.
Он подчеркнул, что вопрос упирается в то, какие цели сегодня ставит Армения и ставит ли вообще.
«По сути, они убрали Россию с позиции посредника. Говорят: вот вы, вот Карабах, вот Азербайджан — идите и договаривайтесь между собой. В международных отношениях так не делается. Они фактически убрали Россию с посреднической позиции. Теперь Азербайджан говорит: вы же посредник между нами и Арменией. Или вы теперь представляете Карабах? Но теперь роль России как посредника подорвана, а потом требуют, мол, почему то или это не сделано. За ошибки такого масштаба платят очень высокую цену», — подчеркнул Кочарян.
6 октября 2022 года в рамках саммита Европейского политического сообщества в Праге состоялась четырёхсторонняя встреча премьер-министра Армении Никола Пашиняна, президента Франции Эммануэля Макрона, председателя Европейского совета Шарля Мишеля и президента Азербайджана Ильхама Алиева. В результате была принята декларация, в которой стороны подтвердили приверженность признанию территориальной целостности и суверенитета друг друга.