Հայաստանի երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը «Հայկական համալսարանի» ուսանողների և դասախոսական կազմի հետ հանդիպմանը հայտարարել է, որ պատերազմից հետո ՀՀ ղեկավարը՝ Պրահայում արված հայտարարությամբ Ռուսաստանի տակից հանեց միջնորդի աթոռը։
«Հայաստանն ի՞նչ է արել. պատկերացրեք՝ ռուսական զորքն այնտեղ կանգնած էր, 2000 հոգի, անվտանգություն էին ապահովում և վատ չէին անում իրենց ֆունկցիաները, մինչև ինչ-որ պահ։ Այդ ընթացքում Հայաստանի ղեկավարը գնում է Պրահա և ասում է՝ Արցախն ընդունում եմ Ադրբեջանի կազմում։ Ռուսների հետ չի բանակցում, տեղակ էլ չի պահում։ Հասկանո՞ւմ եք, դուք լուրջ մտածո՞ւմ եք, որ Ռուսաստանը այն երկիրն է, ում հետ կարելի է այդպե՞ս վարվել։ Այդպես չի լինում միջազգային հարաբերություններում»,–ասել է նա։
Նա հավելել է, որ արցախցիների վերադարձի հարցում, հիմա իրատեսական չէ Ղարաբաղի շուրջ անվտանգության գոտու մասին խոսել, կարելի է խոսել անվտանգային երաշխիքների մասին։ Նա հավելել է, որ անվտանգության երաշխիքներ նշանակում է ՄԱԿ-ի բանաձև, որոշակի ինքնավար կարգավիճակ, որը երաշխավորված կլինի միջազգային պայմանագրերով, միջազգային դիտորդական առաքելությամբ։
«Իրատեսական պատկերը, իմ կարծիքով, որոշակի անվտանգային երաշխիքներն են»,–ասել է նա։
Քոչարյանն ընդգծել է, որ հարցը վերաբերում է այն բանին, թե Հայաստանը այսօր ի՞նչ նպատակներ է դնում և արդյոք ընդհանրապես դնում է։
«Ըստ էության, իրենք Ռուսաստանի՝ որպես միջնորդի, աթոռը տակից վերցրել են։ Ասում են՝ էս դուք, էն՝ Ղարաբաղը, Ադրբեջանը, գնացե՛ք իրար հետ բանակցեք։ Միջազգային հարաբերություններում այդպես չի լինում։ Ըստ էության, դրանով նրանք Ռուսաստանի, որպես միջնորդի, տակից աթոռը հանել են։ Ադրբեջանն ասում է՝ բայց դու միջնորդ ես մեր ու Հայաստանի միջև։ Կարո՞ղ է, Ղարաբաղը հիմա դուք եք ներկայացնում։ Բայց հիմա Ռուսաստանի տակից միջնորդի աթոռը հանել են, հետո էլ պահանջում են, ասում՝ ինչո՞ւ սա չես արել, նա չես արել։ Այդ կարգի սխալների համար չափազանց թանկ գին են տալիս»,–ասել է Քոչարյանը։
2022թ․ հոկտեմբերի 6-ին Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովի շրջանակում Պրահայում տեղի է ունեցել ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Էմանուել Մակրոնի, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի քառակողմ հանդիպումը, որի արդյունքում հայտարարություն է ընդունվել, որով կողմերը հաստատել են հանձնառությունը, որ ճանաչում են միմյանց տարածքային ամբողջականությունն ու ինքնիշխանությունը:

At a meeting with students and faculty of the Armenian University, Armenia’s second president, Robert Kocharyan, stated that after the war, "Armenia’s leader, through a statement made in Prague, removed Russia’s mediator seat."
"What did Armenia do? Imagine—Russian troops, 2,000 strong, were stationed there, providing security and performing their functions quite well until a certain point. During this period, Armenia’s leader goes to Prague and declares acceptance of Artsakh as part of Azerbaijan. He did not negotiate with Russia, nor did he even inform them. Do you seriously think Russia is a country with which you can act this way? That’s not how international relations work," Kocharyan said.
He added that currently, it is unrealistic to talk about a security zone around Artsakh concerning the return of its residents. Instead, it is possible to discuss security guarantees. These guarantees could include a United Nations resolution, a certain autonomous status guaranteed by international treaties, and an international monitoring mission.
"In my opinion, a realistic outlook now involves securing specific security guarantees," he stated.
Kocharyan emphasized that the issue hinges on Armenia’s current objectives and whether it even sets any at all.
"In essence, they pulled the chair of mediator from under Russia. They are basically saying, ‘Here’s Armenia, there’s Karabakh, there’s Azerbaijan—go negotiate with each other.’ That’s not how things work in international relations. By doing this, they effectively removed Russia’s seat as a mediator. Now Azerbaijan can argue: ‘You are supposed to mediate between us and Armenia, not represent Karabakh.’ Yet now Russia’s mediator role is compromised, and afterward, they demand why this or that hasn’t been achieved. Mistakes of this magnitude come at an extremely high cost," Kocharyan stressed.
On October 6, 2022, during the European Political Community summit in Prague, Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan, French President Emmanuel Macron, European Council President Charles Michel, and Azerbaijani President Ilham Aliyev held a quadrilateral meeting. The resulting statement confirmed the parties’ commitment to recognizing each other's territorial integrity and sovereignty.