2017 թվականից ի վեր Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամը հատուցում է տրամադրել 5491 զինծառայողի և նրանց ընտանիքի անդամներին, ընդհանուր մոտ 14,000 մարդու՝ գումարային 113․6 միլիարդ դրամի չափով։ Այդ մասին տարեկան հաշվետու ասուլիսի ժամանակ ասել է հիմնադրամի ղեկավար Կարինե Սարգսյանը։
«2025 թվականի առաջին եռամսյակի դրությամբ միայն 9 դեպք է արձանագրվել։ Եթե համեմատական կարգով նշեմ, ապա, դժբախտաբար, 2024 թվականի առաջին եռամսյակում 147 դեպք ենք ունեցել, և դրանք հիմնականում Արցախի 2023 թվականի սեպտեմբերյան էսկալացիայի դեպքերն էին»,–ասել է նա, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Կարինե Սարգսյանը պարզաբանել է, որ այս ընթացքում «Զինապահ» հիմնադրամի միջոցները կազմել են 237 միլիարդ դրամ, որոնցից 197 միլիարդ դրամը գոյացել է պարտադիր դրոշմանիշային վճարներից, 28 միլիարդ դրամը՝ ակտիվների կառավարման արդյունքում, իսկ մնացած 13 միլիարդ դրամը հիմնադրամն ընդունել է նվիրատուներից:
Հիմնադրամի ֆինանսական մուտքերը 2024 թվականի ավարտին աճել են 11 տոկոսով։
Նախորդ տարիներին՝ 2017-2024 թվականներին, հիմնադրամը հատուցել է 91․5 միլիարդ դրամի չափով 5345 զինծառայողի և նրանց ընտանիքի անդամներին, ընդամենը 12,500 մարդու։ Միայն 2023 թվականին պարտադիր դրոշմանիշային վճարներից հիմնադրամը ստացել է 150 միլիարդ դրամ, ակտիվների կառավարումից՝ 18 միլիարդ դրամ, իսկ նվիրատվություններից՝ 9․4 միլիարդ դրամ՝ ինչպես Հայաստանից, այնպես էլ արտերկրից։

29 Апрель 2025 - 13:06 AMT
С 2017 года Фонд страхования военнослужащих предоставил компенсации 5491 военнослужащему и членам их семей, охватив около 14 000 человек, на общую сумму 113,6 миллиарда драмов. Об этом сообщила директор фонда Карине Саргсян на ежегодной отчетной пресс-конференции.
«По состоянию на первый квартал 2025 года зафиксировано всего 9 случаев. Для сравнения: к сожалению, в первом квартале 2024 года было зарегистрировано 147 случаев, в основном связанных с эскалацией в Арцахе в сентябре 2023 года», — заявила она, сообщает «Sputnik Армения».
Карине Саргсян пояснила, что за этот период ресурсы фонда «Зинaпа» составили 237 миллиардов драмов: 197 миллиардов поступили от обязательных марок, 28 миллиардов — от управления активами, а оставшиеся 13 миллиардов — от пожертвований.
Финансовые поступления фонда к концу 2024 года увеличились на 11%.
В 2017–2024 годах фонд выплатил компенсации 5345 военнослужащим и их семьям, в общей сложности около 12 500 человек, на сумму 91,5 миллиарда драмов. Только в 2023 году фонд получил 150 миллиардов драмов от обязательных марок, 18 миллиардов — от управления активами и 9,4 миллиарда — от пожертвований из Армении и зарубежья.