2017 թվականից ի վեր Զինծառայողների ապահովագրության հիմնադրամը հատուցում է տրամադրել 5491 զինծառայողի և նրանց ընտանիքի անդամներին, ընդհանուր մոտ 14,000 մարդու՝ գումարային 113․6 միլիարդ դրամի չափով։ Այդ մասին տարեկան հաշվետու ասուլիսի ժամանակ ասել է հիմնադրամի ղեկավար Կարինե Սարգսյանը։
«2025 թվականի առաջին եռամսյակի դրությամբ միայն 9 դեպք է արձանագրվել։ Եթե համեմատական կարգով նշեմ, ապա, դժբախտաբար, 2024 թվականի առաջին եռամսյակում 147 դեպք ենք ունեցել, և դրանք հիմնականում Արցախի 2023 թվականի սեպտեմբերյան էսկալացիայի դեպքերն էին»,–ասել է նա, հայտնում է Sputnik Արմենիան։
Կարինե Սարգսյանը պարզաբանել է, որ այս ընթացքում «Զինապահ» հիմնադրամի միջոցները կազմել են 237 միլիարդ դրամ, որոնցից 197 միլիարդ դրամը գոյացել է պարտադիր դրոշմանիշային վճարներից, 28 միլիարդ դրամը՝ ակտիվների կառավարման արդյունքում, իսկ մնացած 13 միլիարդ դրամը հիմնադրամն ընդունել է նվիրատուներից:
Հիմնադրամի ֆինանսական մուտքերը 2024 թվականի ավարտին աճել են 11 տոկոսով։
Նախորդ տարիներին՝ 2017-2024 թվականներին, հիմնադրամը հատուցել է 91․5 միլիարդ դրամի չափով 5345 զինծառայողի և նրանց ընտանիքի անդամներին, ընդամենը 12,500 մարդու։ Միայն 2023 թվականին պարտադիր դրոշմանիշային վճարներից հիմնադրամը ստացել է 150 միլիարդ դրամ, ակտիվների կառավարումից՝ 18 միլիարդ դրամ, իսկ նվիրատվություններից՝ 9․4 միլիարդ դրամ՝ ինչպես Հայաստանից, այնպես էլ արտերկրից։

Since 2017, the Soldier Insurance Foundation has provided compensation to 5,491 servicemen and their family members, covering approximately 14,000 individuals, with a total payout of 113.6 billion drams. This information was shared during the foundation’s annual press conference by its director, Karine Sargsyan.
"By the first quarter of 2025, only nine cases have been recorded. For comparison, unfortunately, during the first quarter of 2024, we registered 147 cases, mostly linked to the escalation in Artsakh in September 2023," she stated, according to Sputnik Armenia.
Sargsyan explained that during this period, the Zinapah Foundation's resources totaled 237 billion drams: 197 billion drams came from mandatory stamp duties, 28 billion drams from asset management, and the remaining 13 billion drams were collected through donations.
The foundation’s financial inflows grew by 11 percent by the end of 2024.
Between 2017 and 2024, the foundation compensated 5,345 servicemen and their families, totaling around 12,500 people, with a cumulative amount of 91.5 billion drams. In 2023 alone, the foundation received 150 billion drams from stamp duties, 18 billion drams from asset management, and 9.4 billion drams in donations, both from Armenia and abroad.