ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը և Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Կավելաշվիլին Երևանում կայացած հանդիպումից հետո հանդես են եկել մամուլի ներկայացուցիչների համար հայտարարություններով:
Նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը, անդրադառնալով տարածաշրջանային կայունության ու երկարատև խաղաղության հաստատման հարցերին, ասել է, որ ՀՀ–ն ակնկալում է, որ կարող է համապարփակ խաղաղություն հաստատել Ադրբեջանի հետ։
«Հայաստանը հաստատակամ է խաղաղության օրակարգն առաջ մղելու գործում և շարունակելու է իր կառուցողական ներգրավվածությունը խաղաղության գործընթացում: Վերստին ցանկանում եմ ընդգծել, որ «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման մասին համաձայնագրի» տեքստը վերջնական համաձայնեցվել է և պատրաստ է ստորագրման։ Ակնկալում ենք, որ կարող ենք համապարփակ խաղաղություն հաստատել Ադրբեջանի հետ»,–ասել է նա։
ՀՀ նախագահը նշել է, որ վերջին շրջանում Հայաստանի և Վրաստանի միջև հարաբերություններն աչքի են ընկել մեծ ակտիվությամբ և ընդլայնվող բովանդակությամբ:
«Հայաստանի և Վրաստանի միջպետական հարաբերությունները հիմնված են ռազմավարական գործընկերության տրամաբանության, ժողովրդավարական արժեքների, մեր պետությունների ինքնիշխանության և երկու բարեկամ ժողովուրդների ընդհանուր քրիստոնեական արժեհամակարգի ու ընդհանուր ապագայի տեսլականի վրա։ Շարունակվում են պարբերական այցելությունները բարձրագույն և բարձր մակարդակով: Զարգանում և խորանում է համագործակցությունը պետական կառավարման համակարգի բոլոր ոլորտներում:
Նախորդ տարիներին համագործակցության աննախադեպ ակտիվացումը, ռազմավարական գործընկերության հաստատումը կայուն հիմքեր են ստեղծել և պարտավորեցնում են մեզ բազմապատկել ջանքերը փոխշահավետ համագործակցությունը խորացնելու ուղղությամբ։
Կարևորում եմ Հայաստանի և Վրաստանի կողմից միմյանց տարածքային ամբողջականության ճանաչման վերաբերյալ հայտարարությունները՝ որպես Հարավային Կովկասում կայունության և խաղաղության ամրապնդման գործոն: Վրաստանի հետ մեր հարաբերությունները զարգանում են թե՛ երկկողմ, թե՛ բազմակողմ ձևաչափերում։
Այսօր գործընկերոջս հետ անդրադարձել ենք Հայաստան-Վրաստան երկկողմ օրակարգային հարցերի լայն շրջանակի՝ ներառյալ քաղաքական, տնտեսական, կրթամշակութային, սպորտի ու երիտասարդության ոլորտներին առնչվող հարցերը»,–ասել է նա։
Խաչատուրյանը նշել է, որ Հայաստանը բարձր է գնահատում Հարավային Կովկասում կայունության ու անվտանգության ամրապնդմանը, ինչպես նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացին աջակցելուն ուղղված Վրաստանի ջանքերը։
«Ողջունում ենք համագործակցության եռակողմ հարթակներ ստեղծելու Վրաստանի նախաձեռնությունները և արժևորում Վրաստանի դերը համագործակցության եզրեր գտնելու, ընդհանուր տնտեսական նախագծեր իրականացնելու հարցում։ Մտքեր ենք փոխանակել նաև միջազգային կարևորության մի շարք հարցերի, աշխարհաքաղաքական զարգացումների և տարածաշրջանային հեռանկարների վերաբերյալ։
Ավարտելով խոսքս՝ ցանկանում եմ վստահություն հայտնել, որ Հայաստանն ու Վրաստանը կշարունակեն խորացնել և ամրապնդել գործընկերային հարաբերությունները՝ ի շահ մեր բարեկամ ժողովուրդների և ողջ տարածաշրջանի»,-ասել է նախագահը։

Президент Армении Ваагн Хачатурян и президент Грузии Михаил Кавелашвили выступили с заявлениями для прессы по итогам встречи в Ереване.
Говоря о вопросах региональной стабильности и установления долгосрочного мира, Ваагн Хачатурян отметил, что Армения ожидает достижения всеобъемлющего мира с Азербайджаном.
«Армения твердо намерена продвигать повестку мира и продолжит свое конструктивное участие в мирном процессе. Хочу вновь подчеркнуть, что текст "Соглашения об установлении мира и межгосударственных отношений между Республикой Армения и Республикой Азербайджан" окончательно согласован и готов к подписанию. Мы ожидаем, что сможем установить всеобъемлющий мир с Азербайджаном», — сказал он.
Президент отметил, что в последнее время отношения между Арменией и Грузией характеризуются высокой активностью и расширяющимся содержанием.
«Межгосударственные отношения между Арменией и Грузией основаны на принципах стратегического партнерства, демократических ценностях, уважении суверенитета наших государств, а также на общей христианской системе ценностей и едином видении будущего двух дружественных народов. Продолжаются регулярные визиты на высоком и высшем уровнях. Сотрудничество развивается и углубляется во всех сферах государственного управления.
Беспрецедентная активизация сотрудничества в последние годы и установление стратегического партнерства создали прочную основу и обязывают нас прилагать дополнительные усилия для углубления взаимовыгодного взаимодействия.
Особо отмечаю важность заявлений Армении и Грузии о признании территориальной целостности друг друга как фактора укрепления стабильности и мира в Южном Кавказе. Наши отношения с Грузией развиваются как в двустороннем, так и в многостороннем форматах.
Сегодня мы с моим коллегой обсудили широкий круг вопросов двусторонней повестки дня, включая политические, экономические, образовательные, культурные, спортивные и молодежные сферы», — отметил он.
Хачатурян подчеркнул, что Армения высоко ценит усилия Грузии, направленные на укрепление стабильности и безопасности в Южном Кавказе, а также поддержку мирного процесса между Арменией и Азербайджаном.
«Мы приветствуем инициативы Грузии по созданию трехсторонних платформ сотрудничества и ценим роль Грузии в поиске направлений для совместной работы и реализации общих экономических проектов. Мы также обменялись мнениями по ряду международных вопросов, геополитическим изменениям и региональным перспективам.
Завершая выступление, хочу выразить уверенность, что Армения и Грузия будут и далее углублять и укреплять партнерские отношения на благо наших дружественных народов и всего региона», — сказал президент.
*Премьер-министр Никол Пашинян неоднократно заявлял, что проект мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном уже согласован и ожидает окончательного подписания. Он отметил, что предложил президенту Азербайджана начать консультации по подписанию согласованного проекта.
13 марта МИД Армении сообщил, что принял предложения азербайджанской стороны по двум несогласованным статьям и что соглашение готово к подписанию. Армения выразила готовность начать консультации по срокам и месту подписания. Однако Баку выдвинул новые предварительные условия и заявил, что говорить о сроках встречи пока рано.*