Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության շենքում ողջունել է Վրաստանի նախագահի գլխավորած պատվիրակության այցը և շնորհավորել Միխեիլ Կավելաշվիլիին պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ։ Փաշինյանն ասել է, որ շատ է կարևորում Վրաստանի հետ երկկողմ հարաբերությունները, որոնք արդեն ռազմավարական գործընկերության մակարդակի են հասել:
«Միշտ ասել եմ և շարունակում եմ մնալ այն համոզմունքին, որ Վրաստանը և Հայաստանն ունեն ընդհանուր շահեր, և պետք է մեր հարաբերությունները կառուցել այդ շահերի վրա», հավելելով, որ այդ շահերը նաև ամբողջ Հարավային Կովկասի երկարաժամկետ զարգացման շահերի մեջ են տեղավորվում»,–ասել է Փաշինյանը։
Իր հերթին Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Կավելաշվիլին շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և ընդգծել. «Ինձ համար մեծ պատիվ է, քանի որ մեր ազգերը դարեր շարունակ ապրում են կողք-կողքի, ավելի քան 3000 տարի է մեր բարեկամությունը, որը շատ օրինակելի է ամբողջ աշխարհում։ Ես այդ մասին խոսել եմ նաև Հայաստանի նախագահի հետ, և իրոք սա շատ յուրահատուկ է, որ այսօր մեր ազգերը գոյություն ունեն։ Իհարկե, մեր հարաբերությունները պետք է խորանան և զարգանան, նախորդ տարի ստորագրվեց ռազմավարական համաձայնագիրը»:
Վրաստանի նախագահը նշել է նաև, որ անհրաժեշտ է գործադրել բոլոր ջանքերը Հարավային Կովկասը հզոր տարածաշրջան դարձնելու համար:
Միխեիլ Կավելաշվիլին ողջունել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի վերջնական համաձայնեցումը՝ հույս հայտնելով, որ այն շուտով կստորագրվի և տարածաշրջանը կվայելի կայուն խաղաղություն և կայունություն։
2024-ի հունվարի 27–ին Հայաստանի ե Վրաստանի վարչապետներ Նիկոլ Փաշինյանի ե Իրակլի Ղարիբաշվիլիի գլխավորությամբ Թբիլիսիում տեղի ունեցած Հայաստանի ե Վրաստանի միջե տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի շրջանակում ստորագրվել է «Հայաստանի Հանրապետության ե Վրաստանի միջե ռազմավարական գործընկերության հաստատման մասին» հռչակագիրը։

Prime Minister Nikol Pashinyan welcomed the delegation led by Georgian President Mikheil Kavelashvili at the Government Building and congratulated Kavelashvili on his election to office. Pashinyan emphasized the importance of bilateral relations with Georgia, noting that they have already reached the level of strategic partnership.
"I have always maintained, and continue to believe, that Georgia and Armenia share common interests, and we must build our relations on that foundation," Pashinyan said, adding that these interests align with the long-term development goals of the entire South Caucasus.
In response, Georgian President Mikheil Kavelashvili thanked him for the warm reception and highlighted: "It is a great honor for me, as our nations have lived side by side for centuries; our friendship spans over 3,000 years and serves as a model worldwide. I also discussed this with the President of Armenia, and it is indeed unique that our nations continue to exist today. Naturally, our relations must deepen and develop. Last year, we signed a strategic agreement."
The Georgian President also emphasized the need to make every effort to turn the South Caucasus into a strong and prosperous region.
Mikheil Kavelashvili welcomed the finalization of the peace agreement between Armenia and Azerbaijan, expressing hope that it would soon be signed, ensuring lasting peace and stability in the region.
On January 27, 2024, during the session of the Armenia-Georgia Intergovernmental Commission on Economic Cooperation held in Tbilisi under the leadership of Armenian and Georgian Prime Ministers Nikol Pashinyan and Irakli Garibashvili, a "Declaration on the Establishment of Strategic Partnership between the Republic of Armenia and Georgia" was signed.