Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կառավարության շենքում ողջունել է Վրաստանի նախագահի գլխավորած պատվիրակության այցը և շնորհավորել Միխեիլ Կավելաշվիլիին պաշտոնում ընտրվելու կապակցությամբ։ Փաշինյանն ասել է, որ շատ է կարևորում Վրաստանի հետ երկկողմ հարաբերությունները, որոնք արդեն ռազմավարական գործընկերության մակարդակի են հասել:
«Միշտ ասել եմ և շարունակում եմ մնալ այն համոզմունքին, որ Վրաստանը և Հայաստանն ունեն ընդհանուր շահեր, և պետք է մեր հարաբերությունները կառուցել այդ շահերի վրա», հավելելով, որ այդ շահերը նաև ամբողջ Հարավային Կովկասի երկարաժամկետ զարգացման շահերի մեջ են տեղավորվում»,–ասել է Փաշինյանը։
Իր հերթին Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Կավելաշվիլին շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար և ընդգծել. «Ինձ համար մեծ պատիվ է, քանի որ մեր ազգերը դարեր շարունակ ապրում են կողք-կողքի, ավելի քան 3000 տարի է մեր բարեկամությունը, որը շատ օրինակելի է ամբողջ աշխարհում։ Ես այդ մասին խոսել եմ նաև Հայաստանի նախագահի հետ, և իրոք սա շատ յուրահատուկ է, որ այսօր մեր ազգերը գոյություն ունեն։ Իհարկե, մեր հարաբերությունները պետք է խորանան և զարգանան, նախորդ տարի ստորագրվեց ռազմավարական համաձայնագիրը»:
Վրաստանի նախագահը նշել է նաև, որ անհրաժեշտ է գործադրել բոլոր ջանքերը Հարավային Կովկասը հզոր տարածաշրջան դարձնելու համար:
Միխեիլ Կավելաշվիլին ողջունել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի վերջնական համաձայնեցումը՝ հույս հայտնելով, որ այն շուտով կստորագրվի և տարածաշրջանը կվայելի կայուն խաղաղություն և կայունություն։
2024-ի հունվարի 27–ին Հայաստանի ե Վրաստանի վարչապետներ Նիկոլ Փաշինյանի ե Իրակլի Ղարիբաշվիլիի գլխավորությամբ Թբիլիսիում տեղի ունեցած Հայաստանի ե Վրաստանի միջե տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի շրջանակում ստորագրվել է «Հայաստանի Հանրապետության ե Վրաստանի միջե ռազմավարական գործընկերության հաստատման մասին» հռչակագիրը։

29 Апрель 2025 - 13:14 AMT
Премьер-министр Армении Никол Пашинян в здании правительства поприветствовал делегацию во главе с президентом Грузии Михаилом Кавелашвили и поздравил его с избранием на пост. Пашинян отметил важность двусторонних отношений с Грузией, подчеркнув, что они уже достигли уровня стратегического партнерства.
«Я всегда говорил и продолжаю оставаться при убеждении, что у Грузии и Армении есть общие интересы, и мы должны строить наши отношения на этой основе», — сказал Пашинян, добавив, что эти интересы также входят в рамки долгосрочного развития всего Южного Кавказа.
В свою очередь, президент Грузии Михаил Кавелашвили поблагодарил за теплый прием и отметил: «Для меня это большая честь, так как наши народы живут бок о бок веками, наша дружба насчитывает более 3000 лет и является примером для всего мира. Я говорил об этом и с президентом Армении, и это действительно уникально, что сегодня наши народы продолжают существовать. Конечно, наши отношения должны углубляться и развиваться. В прошлом году мы подписали стратегическое соглашение».
Президент Грузии также подчеркнул необходимость прилагать все усилия для превращения Южного Кавказа в мощный и процветающий регион.
Михаил Кавелашвили поприветствовал окончательное согласование мирного соглашения между Арменией и Азербайджаном, выразив надежду, что оно скоро будет подписано, обеспечив региону прочный мир и стабильность.
27 января 2024 года в Тбилиси в рамках заседания Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству между Арменией и Грузией под председательством премьер-министров Армении Никола Пашиняна и Грузии Ираклия Гарибашвили был подписан «Декларация о стратегическом партнерстве между Республикой Армения и Грузией».