Հայաստանում Վրաստանի դեսպան Գեորգի Շարվաշիձեն, մեկնաբանելով Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Կավելաշվիլիի այցը Հայաստան, ասել է, որ Հայաստանի և Վրաստանի միջև հարաբերությունները պատմական մաքսիմումի վրա են։
Դեսպանը նշել է, որ Վրաստանի նախագահի այցի ընթացքում ծրագրված է բավականին հագեցած աշխատանքային օրակարգ, հայտնում է Արմենպրեսը՝ Sputnik Georgia-ի վրա հղումով։
Վրաստանի նախագահը հանդիպել է Հայաստանի նախագահ Վահագն Խաչատուրյանի, վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հետ։ Հանդիպում է նախատեսված նաև նաև կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանի հետ։
«Հայաստանի և Վրաստանի հարաբերությունները իսկապես պատմական մաքսիմումի վրա են»,- հայտարարել է դեսպանը։
Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Կավելաշվիլիի այցը ՀՀ մեկնարկել է ապրիլի 28-ին։
2024–ի hունվարի 27–ին Հայաստանի ե Վրաստանի վարչապետներ Նիկոլ Փաշինյանի ե Իրակլի Ղարիբաշվիլիի գլխավորությամբ Թբիլիսիում տեղի ունեցած Հայաստանի ե Վրաստանի միջե տնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի նիստի շրջանակում ստորագրվել է «Հայաստանի Հանրապետության ե Վրաստանի միջե ռազմավարական գործընկերության հաստատման մասին» հռչակագիրը։

The Ambassador of Georgia to Armenia, Giorgi Sharvashidze, commenting on the visit of Georgian President Mikheil Kavelashvili to Armenia, stated that relations between Armenia and Georgia have reached a historic high.
The ambassador noted that a busy working agenda is planned during the Georgian President’s visit, according to Armenpress, citing Sputnik Georgia.
The Georgian President has already met with Armenian President Vahagn Khachaturyan and Prime Minister Nikol Pashinyan. A meeting is also scheduled with Zhanna Andreasyan, Minister of Education, Science, Culture, and Sports.
"Relations between Armenia and Georgia are truly at a historic maximum," the ambassador declared.
*The visit of Georgian President Mikheil Kavelashvili to Armenia began on April 28.
On January 27, 2024, during a session of the Armenia-Georgia Intergovernmental Commission on Economic Cooperation chaired by Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and Georgian Prime Minister Irakli Garibashvili in Tbilisi, a "Declaration on the Establishment of Strategic Partnership between the Republic of Armenia and Georgia" was signed.*