Ազգային ժողովի մի խումբ պատգամավորների ներկայացուցիչ, ՀՀ արդարադատության նախկին նախարար, «ԼՈՒՅՍ» հիմնադրամի տնօրեն Դավիթ Հարությունյանը լրագրողների հետ հանդիպման ընթացքում անդրադարձել է Սահմանադրական դատարանի՝ ապօրինի գույքի բռնագանձման մասին օրենքի վերաբերյալ որոշմանը։
«Ապօրինի գույքի բռնագանձման մասին օրենքի վերաբերյալ ՍԴ որոշումն ունի լուրջ թերություններ, որոնք չպետք է անտեսվեն»,– ընդգծել է նա, հայտնում է Panorama.am-ը։
Նա նշել է, որ ցավոք, Սահմանադրական դատարանը մերժել է իր միջնորդությունը գործի լսումները բանավոր ընթացակարգով անցկացնելու վերաբերյալ, ինչը հակասում է Սահմանադրական դատարանի մասին օրենքի պահանջներին:
«Դա շատ կարևոր էր, քանի որ հանրության համար պայմաններ կստեղծվեին լսելու, թե որոնք էին մեր փաստարկները, ինչու ենք մենք պնդում, որ սահմանդրական դրույթներն են դրա հիմքում։ Այնուամենայնիվ այս հնարավորությունն անտեսվեց»,– ասել է Հարությունյանը։
Մինչ ասուլիսում մանրամասներին անցնելը, նա կարևորել է կոռուպցիայի և հանցավորության արդյունքներով ձեռք բերված գույքի բռնագանձման գործընթացը։
«Այսինքն այն, ինչ ես կներկայացնեմ, որևէ աղերս չունի այն մոտեցման հետ, որ փորձ է արվում պաշտպանել կոռուպցիոն գույքը։ Ո՛չ։ Բայց ես ինչքան կողմ եմ, որ կոռուպցիայի արդյունքում ձեռք բերված գույքը բռնագանձվի, նույնքան դեմ եմ, որ հիմքում դրվի պոպուլիստական գաղափար, որ եթե ինչ-որ մեկը հարուստ է, դա նշանակում է, որ նա գողացել է։ Կոռուպցիայի դեմ պայքարն ինչքան էլ կարևոր լինի, միևնույն է, այն չի կարող հիմք լինել, որ խախտվեն սահմանդրական իրավունքները»,– ընդգծել է նախկին նախարարը։
Դավիթ Հարությունյանը հիշեցրել է, որ ՍԴ-ում վիճարկված օրենքն ունի երկու հստակ հայտարարված նպատակ՝ կոռուպցիայի դեմ պայքար, որը վերաբերում է նախկին և ներկա պաշտոնյաներին, և հանցավորության դեմ պայքար, որը վերաբերում է բոլոր այն անձանց, ովքեր կատարել են օրենքով սահմանված որոշ հանցագործություններ՝ անկախ նրանից, պաշտոնյա են եղել, թե ոչ։
Նա նշել է, որ երկրորդ դեպքի համար օրենքը չի պահանջում, որ հանցագործությունն ապացուցված լինի դատարանի կողմից։
«Այսինքն, կարող է ընդամենը քրեական գործ հարուցված լինել, ավելին, օրենքը նշում է, եթե անձը արդարացվեց, համարվեց, որ նա հանցագործությունը չի կատարել բռնագանձման վարույթը, միևնույն է, պետք է շարունակվի։ Տարօրինակ է, բայց օրենքը պարունակում է նման դրույթ»,– նշել է նա՝ հավելելով, որ ուսումնասիրության դաշտն ընդգրկում է նաև 1991 թվականի սեպտեմբերից հետո ձեռք բերված գույքը։
Դավիթ Հարությունյանը նաև ընդգծել է, որ օրենքը պարունակում է դրույթ, ըստ որի, կարևորվում է ոչ թե հանցագործության և գույքի ձեռք բերման ժամանակային կապը, այլ այն, որ անգամ հանցագործությունից առաջ ձեռք բերված գույքը կարող է բռնագանձման ենթարկվել։

Представитель группы депутатов Национального собрания, бывший министр юстиции и директор фонда «ЛУЙС» Давид Арутюнян в ходе встречи с журналистами прокомментировал решение Конституционного суда по закону о конфискации незаконного имущества.
«Решение Конституционного суда по закону о конфискации незаконного имущества имеет серьезные недостатки, которые нельзя игнорировать», — подчеркнул он, сообщает «Panorama.am ».
Он отметил, что, к сожалению, Конституционный суд отклонил его ходатайство о проведении слушаний в устной форме, что, по его мнению, противоречит требованиям закона о Конституционном суде.
«Это было крайне важно, поскольку позволило бы общественности услышать наши аргументы и понять, почему мы утверждаем, что нарушаются конституционные нормы. Тем не менее, эта возможность была упущена», — заявил Арутюнян.
До перехода к подробностям, он подчеркнул важность процесса изъятия имущества, полученного в результате коррупции и преступной деятельности.
«То, что я представлю, никак не связано с попытками защитить коррупционное имущество. Ни в коем случае. Я полностью поддерживаю изъятие имущества, полученного коррупционным путем, но столь же решительно выступаю против популистской идеи, что если кто-то богат, значит он украл. Как бы важна ни была борьба с коррупцией, она не должна служить основанием для нарушения конституционных прав», — отметил экс-министр.
Давид Арутюнян напомнил, что оспариваемый в КС закон имеет две четко заявленные цели: борьба с коррупцией, касающаяся бывших и нынешних должностных лиц, и борьба с преступностью, охватывающая лиц, совершивших определенные преступления, независимо от их должностного статуса.
Он подчеркнул, что в случае борьбы с преступностью закон не требует наличия приговора суда.
«Это значит, что достаточно возбуждения уголовного дела. Более того, в законе указано, что если лицо будет оправдано и признано невиновным, процесс конфискации все равно должен продолжаться. Это странно, но закон действительно содержит такую норму», — сказал он, добавив, что анализу подлежит имущество, приобретенное после сентября 1991 года.
Арутюнян также отметил, что по закону ключевым фактором является не временная связь между преступлением и приобретением имущества: даже имущество, приобретенное до преступления, может подлежать конфискации.