Amnesty International-ի իրավապաշտպաններն իրենց ամենամյա զեկույցում արձանագրել են, որ Հայաստանում ոստիկանության կողմից ցուցարարների դեմ կիրառված ուժը «որոշ դեպքերում իրավաչափ չի եղել»։
2024 թվականին մարդու իրավունքների պաշտպանության ասպարեզում տիրող իրավիճակի մասին հրապարակված զեկույցի Հայաստանին վերաբերող հատվածում իրավապաշտպանները շեշտել են, վարչապետի հրաժարականի պահանջով ապրիլին և մայիսին տեղի ունեցած ցույցերի ժամանակ ոստիկանությունը մի քանի անգամ անօրինական ուժ է կիրառել, հայտնում է «Ազատությունը»։
Հունիսի 12-ին Երևանի կենտրոնում բախում է տեղի ունեցել ոստիկանության և սահմանազատման դեմ բողոքող ցուցարարների միջև։ 101 մարդ վիրավորվել է, այդ թվում՝ ոստիկանության 17 աշխատակից։ Տարածված տեղեկությունների համաձայն՝ 98 մարդ ձերբակալվել է, նրանցից առնվազն 15-ին հետագայում հասարակական կարգը խախտելու և խուլիգանության մեղադրանքներ են առաջադրվել։ Ոստիկանության գործողությունների իրավաչափության և օրինականության վերաբերյալ հետաքննության արդյունքում իրավապահներից որևէ մեկին մեղադրանք չի առաջադրվել»:
Իրավապաշտպանները ընդգծել են, որ անցած տարվա գարնանը սկսված բողոքի ալիքի մեկ այլ բնորոշ գիծը լրագրողների նկատմամբ ճնշումներն են եղել։
«Ապրիլին և մայիսին տեղի ունեցած ցույցերն ուղեկցվել են լրագրողների դեմ ճնշումների և հետապնդումների, այդ թվում՝ նրանց ուղղված վիրավորանքի և սպառնալիքների դեպքերի աճով։ Հայաստանում գործող «Խոսքի ազատության կոմիտեի» տվյալներով՝ լրատվամիջոցների 14 ներկայացուցիչներ են տուժել բողոքի ակցիաների լուսաբանման ընթացքում։ Դա տեղի է ունեցել թե թիրախային հարձակումների և թե ամբոխի հրմշտոցի պատճառով։ Որոշ լրագրողների հրել և գետին են գցել, ոմանք էլ ոստիկանների կողմից ծեծի են ենթարկվել՝ վնասվածքներ ստանալով», – նշված է Amnesty International-ի պատրաստած զեկույցում։
Կազմակերպությունը ուշադրություն է դարձրել նաև ընդդիմադիր գործիչներ Վազգեն Սաղաթելյանի և Նարեկ Սամսոնյանի ձերբակալությանը, որոնք տեղի են ունեցել 2024 թվականի մարտի 22-ին։
«Երկու տղամարդիկ մեղադրվում էին Նիկոլ Փաշինյանի և իշխող կուսակցության մյուս անդամների մասին AntiFake կայքում անպարկեշտ արտահայտություններ հնչեցնելու համար։ Նրանց դատավարությունը մեկնարկել է սեպտեմբերի 23-ին։ Եթե դատարանը Սաղաթելյանին և Սամսոնյանին մեղավոր ճանաչի, նրանց կարող է մինչև հինգ տարվա ազատազրկում սպառնալ»,-նշում են Amnesty International-ի իրավապաշտպանները։
Հայաստանում տիրող իրավիճակը վերլուծելիս զեկույցի հեղինակները շեշտել են նաև Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների լարվածության պահպանման հանգամանքը։
«Ադրբեջանի հետ հետկոնֆլիկտային լարվածությունը շարունակում է Հայաստանում ներքաղաքական խժդժությունները սնուցող գործոն հանդիսանալ»,- նշում են զեկույցի հեղինակները՝ անդրադառնալով նաև մայիսին սկսված սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացին։
Amnesty International-ը փաստել է, որ Բաքվի հետ սահմանազատման համաձայնությամբ Տավուշի մարզի չորս գյուղեր մնացել են ադրբեջանական կողմում։
Նրանք ընդգծել են նաև Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված հայերի իրավիճակը՝ նշելով, որ Հայաստանում նրանք շարունակում են բախվել լուրջ խնդիրների։
«Կառավարությունը շարունակում է դժվարությունների բախվել այն ավելի քան 100,000 փախստականների ինտեգրման հարցում, որոնք 2023 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հանդեպ վերահսկողության հաստատումից հետո ապաստան են գտել Հայաստանում: Հատկապես բնակարանային ապահովման, զբաղվածության և կրթության հարցերը շատ փախստականների համար շարունակում էին խնդրահարույց մնալ։ Նրանց [Լեռնային Ղարաբաղ] անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձի իրավունքը մնաց չիրականացված»,-ասվում է զեկույցում։
Զեկույցի հեղինակները անդրադարձել են նաև հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների զարգացումներին՝ փաստաթղթի Ադրբեջանին նվիրված հատվածում։
«Խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններում առաջընթաց արձանագրվեց օգոստոսին, այն բանից հետո, երբ Ադրբեջանը համաձայնեց [այդ բանակցությունների] օրակարգից հեռացնել իր հիմնական տարածքը Նախիջևանի էքսկլավին կապող «Զանգեզուրի միջանցքի» մասին պահանջը։
Ադրբեջանի կողմից ներկայացվող նոր պայմանները, սակայն, մասնավորաբար Հայաստանի Սահմանադրությունում փոփոխություններ կատարելու և փաստաթղթից Լեռնային Ղարաբաղի հետ միասնության մասին հղումները հեռացնելու, ինչպես նաև սահմանազատման շուրջ շարունակվող վեճերը, ավելի բարդացրին վերջնական կարգավորմանը հասնելուն ուղղված ջանքերը»,-նշում են Amnesty International-ի ամենամյա զեկույցի հեղինակները։

In its annual report, Amnesty International recorded that Armenian police "in some cases used unlawful force" against protesters.
The section on Armenia in the 2024 global human rights report highlights that during demonstrations in April and May demanding the Prime Minister's resignation, police on multiple occasions unlawfully used force, reports "Azatutyun."
On June 12, clashes broke out in downtown Yerevan between police and protesters opposing border demarcation. According to reports, 101 people, including 17 police officers, were injured, and 98 were detained. At least 15 detainees were later charged with disturbing public order and hooliganism. No police officers were charged following an investigation into the lawfulness of their actions.
Human rights defenders also emphasized the pressure faced by journalists during the spring protests.
"Demonstrations in April and May were accompanied by growing incidents of threats and insults against journalists. According to the Committee for the Protection of Freedom of Expression, 14 media representatives were harmed while covering the protests, facing targeted attacks, crowd surges, and, in some cases, assaults by police," Amnesty International reported.
The organization also noted the arrests of opposition figures Vazgen Saghatelyan and Narek Samsonyan, who were detained on March 22, 2024.
"The two men were charged with making obscene statements about Prime Minister Nikol Pashinyan and other ruling party members on the AntiFake website. Their trial began on September 23. If convicted, they could face up to five years in prison," the report states.
While analyzing the situation in Armenia, the report also mentions continued tensions with Azerbaijan.
"Post-conflict tensions with Azerbaijan remain a factor fueling internal political unrest in Armenia," the report notes, referring to the border delimitation process that started in May.
Amnesty International stated that under the border demarcation agreement with Baku, four villages in Tavush Province remained on the Azerbaijani side.
The report also highlights the difficult situation of displaced Armenians from Nagorno-Karabakh, noting that they still face serious challenges in Armenia.
"The government continues to struggle with integrating over 100,000 refugees who fled Nagorno-Karabakh after Azerbaijan established control in September 2023. Housing, employment, and education remain major issues for many of them. Their right to a safe and dignified return has not been realized," Amnesty International stated.
The report further addresses Armenian-Azerbaijani relations, noting in its Azerbaijan section:
"Progress in peace talks was achieved in August when Azerbaijan agreed to drop its demand for the 'Zangezur Corridor' from the negotiations agenda. However, Azerbaijan's new demands, including changes to Armenia's Constitution and removing references to Nagorno-Karabakh, as well as ongoing border disputes, further complicated efforts toward a final settlement," the authors conclude.