Amnesty International-ի իրավապաշտպաններն իրենց ամենամյա զեկույցում արձանագրել են, որ Հայաստանում ոստիկանության կողմից ցուցարարների դեմ կիրառված ուժը «որոշ դեպքերում իրավաչափ չի եղել»։
2024 թվականին մարդու իրավունքների պաշտպանության ասպարեզում տիրող իրավիճակի մասին հրապարակված զեկույցի Հայաստանին վերաբերող հատվածում իրավապաշտպանները շեշտել են, վարչապետի հրաժարականի պահանջով ապրիլին և մայիսին տեղի ունեցած ցույցերի ժամանակ ոստիկանությունը մի քանի անգամ անօրինական ուժ է կիրառել, հայտնում է «Ազատությունը»։
Հունիսի 12-ին Երևանի կենտրոնում բախում է տեղի ունեցել ոստիկանության և սահմանազատման դեմ բողոքող ցուցարարների միջև։ 101 մարդ վիրավորվել է, այդ թվում՝ ոստիկանության 17 աշխատակից։ Տարածված տեղեկությունների համաձայն՝ 98 մարդ ձերբակալվել է, նրանցից առնվազն 15-ին հետագայում հասարակական կարգը խախտելու և խուլիգանության մեղադրանքներ են առաջադրվել։ Ոստիկանության գործողությունների իրավաչափության և օրինականության վերաբերյալ հետաքննության արդյունքում իրավապահներից որևէ մեկին մեղադրանք չի առաջադրվել»:
Իրավապաշտպանները ընդգծել են, որ անցած տարվա գարնանը սկսված բողոքի ալիքի մեկ այլ բնորոշ գիծը լրագրողների նկատմամբ ճնշումներն են եղել։
«Ապրիլին և մայիսին տեղի ունեցած ցույցերն ուղեկցվել են լրագրողների դեմ ճնշումների և հետապնդումների, այդ թվում՝ նրանց ուղղված վիրավորանքի և սպառնալիքների դեպքերի աճով։ Հայաստանում գործող «Խոսքի ազատության կոմիտեի» տվյալներով՝ լրատվամիջոցների 14 ներկայացուցիչներ են տուժել բողոքի ակցիաների լուսաբանման ընթացքում։ Դա տեղի է ունեցել թե թիրախային հարձակումների և թե ամբոխի հրմշտոցի պատճառով։ Որոշ լրագրողների հրել և գետին են գցել, ոմանք էլ ոստիկանների կողմից ծեծի են ենթարկվել՝ վնասվածքներ ստանալով», – նշված է Amnesty International-ի պատրաստած զեկույցում։
Կազմակերպությունը ուշադրություն է դարձրել նաև ընդդիմադիր գործիչներ Վազգեն Սաղաթելյանի և Նարեկ Սամսոնյանի ձերբակալությանը, որոնք տեղի են ունեցել 2024 թվականի մարտի 22-ին։
«Երկու տղամարդիկ մեղադրվում էին Նիկոլ Փաշինյանի և իշխող կուսակցության մյուս անդամների մասին AntiFake կայքում անպարկեշտ արտահայտություններ հնչեցնելու համար։ Նրանց դատավարությունը մեկնարկել է սեպտեմբերի 23-ին։ Եթե դատարանը Սաղաթելյանին և Սամսոնյանին մեղավոր ճանաչի, նրանց կարող է մինչև հինգ տարվա ազատազրկում սպառնալ»,-նշում են Amnesty International-ի իրավապաշտպանները։
Հայաստանում տիրող իրավիճակը վերլուծելիս զեկույցի հեղինակները շեշտել են նաև Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների լարվածության պահպանման հանգամանքը։
«Ադրբեջանի հետ հետկոնֆլիկտային լարվածությունը շարունակում է Հայաստանում ներքաղաքական խժդժությունները սնուցող գործոն հանդիսանալ»,- նշում են զեկույցի հեղինակները՝ անդրադառնալով նաև մայիսին սկսված սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացին։
Amnesty International-ը փաստել է, որ Բաքվի հետ սահմանազատման համաձայնությամբ Տավուշի մարզի չորս գյուղեր մնացել են ադրբեջանական կողմում։
Նրանք ընդգծել են նաև Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանված հայերի իրավիճակը՝ նշելով, որ Հայաստանում նրանք շարունակում են բախվել լուրջ խնդիրների։
«Կառավարությունը շարունակում է դժվարությունների բախվել այն ավելի քան 100,000 փախստականների ինտեգրման հարցում, որոնք 2023 թվականի սեպտեմբերին Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հանդեպ վերահսկողության հաստատումից հետո ապաստան են գտել Հայաստանում: Հատկապես բնակարանային ապահովման, զբաղվածության և կրթության հարցերը շատ փախստականների համար շարունակում էին խնդրահարույց մնալ։ Նրանց [Լեռնային Ղարաբաղ] անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձի իրավունքը մնաց չիրականացված»,-ասվում է զեկույցում։
Զեկույցի հեղինակները անդրադարձել են նաև հայ-ադրբեջանական հարաբերությունների զարգացումներին՝ փաստաթղթի Ադրբեջանին նվիրված հատվածում։
«Խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններում առաջընթաց արձանագրվեց օգոստոսին, այն բանից հետո, երբ Ադրբեջանը համաձայնեց [այդ բանակցությունների] օրակարգից հեռացնել իր հիմնական տարածքը Նախիջևանի էքսկլավին կապող «Զանգեզուրի միջանցքի» մասին պահանջը։
Ադրբեջանի կողմից ներկայացվող նոր պայմանները, սակայն, մասնավորաբար Հայաստանի Սահմանադրությունում փոփոխություններ կատարելու և փաստաթղթից Լեռնային Ղարաբաղի հետ միասնության մասին հղումները հեռացնելու, ինչպես նաև սահմանազատման շուրջ շարունակվող վեճերը, ավելի բարդացրին վերջնական կարգավորմանը հասնելուն ուղղված ջանքերը»,-նշում են Amnesty International-ի ամենամյա զեկույցի հեղինակները։

Правозащитники Amnesty International в ежегодном докладе зафиксировали, что полиция Армении «в некоторых случаях применяла неправомерную силу» против демонстрантов.
В разделе о ситуации в Армении, опубликованном в глобальном отчете о состоянии прав человека за 2024 год, отмечается, что в ходе апрельских и майских акций с требованием отставки премьер-министра полиция несколько раз применила незаконную силу, сообщает «Азатутюн».
12 июня в центре Еревана произошли столкновения между полицией и протестующими против процесса демаркации границы. По данным сообщений, пострадал 101 человек, в том числе 17 полицейских, было задержано 98 человек. По меньшей мере 15 из них были позже обвинены в нарушении общественного порядка и хулиганстве. В результате расследования законности действий полиции обвинения против сотрудников полиции выдвинуты не были.
Правозащитники также подчеркнули давление на журналистов во время весенней волны протестов.
«Акции протеста в апреле и мае сопровождались ростом случаев давления на журналистов, в том числе угрозами и оскорблениями. Согласно данным Комитета защиты свободы слова, пострадали 14 представителей СМИ, подвергшихся как целенаправленным нападениям, так и давке со стороны толпы. Некоторые журналисты были толкнуты, сбиты с ног или избиты полицейскими», — говорится в докладе Amnesty International.
Организация обратила внимание и на аресты оппозиционных деятелей Вазгена Саятеляна и Нарека Самсоняна, которые были задержаны 22 марта 2024 года.
«Они были обвинены в непристойных высказываниях в адрес Никола Пашиняна и других членов правящей партии на сайте AntiFake. Их суд начался 23 сентября. В случае признания виновными им грозит до пяти лет лишения свободы», — отмечается в отчете.
Анализируя ситуацию в Армении, авторы доклада указали на продолжающуюся напряженность в отношениях с Азербайджаном.
«Послеконфликтная напряженность с Азербайджаном продолжает быть фактором, подпитывающим внутренние политические волнения в Армении», — говорится в отчете, где также упоминается начатый в мае процесс демаркации границы.
Amnesty International указала, что в результате соглашения по демаркации четыре села в Тавушской области остались под контролем Азербайджана.
Доклад также подчеркивает тяжелое положение армян, вынужденных покинуть Нагорный Карабах, указывая, что в Армении они продолжают сталкиваться с серьезными трудностями.
«Правительство сталкивается с трудностями в процессе интеграции более 100 000 беженцев, прибывших в Армению после установления контроля Азербайджана над Нагорным Карабахом в сентябре 2023 года. Обеспечение жильем, трудоустройство и доступ к образованию остаются основными проблемами для многих из них. Их право на безопасное и достойное возвращение не было реализовано», — сообщает Amnesty International.
Авторы доклада также осветили развитие армяно-азербайджанских отношений в разделе, посвященном Азербайджану:
«Прогресс в мирных переговорах был достигнут в августе, когда Азербайджан согласился исключить требование о „Зангезурском коридоре“ из повестки дня. Однако новые условия Баку, включая требование внести изменения в Конституцию Армении и убрать упоминания о Нагорном Карабахе, а также продолжающиеся споры по демаркации границы, усложнили достижение окончательного урегулирования», — заключают авторы ежегодного доклада Amnesty International.