ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը նախագահական նստավայրում Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Կավելաշվիլիի հետ հանդիպմանը ընդգծել է քաղաքական երկխոսության անհրաժեշտությունը և փոխվստահության ամրապնդման կարևորությունը՝ ի նպաստ երկու հարևան ժողովուրդների կայունության և բարեկեցության:
Զրույցի ընթացքում քննարկվել է նաև Հայաստանի և Վրաստանի քաղաքացիների միմյանց երկրներ մուտքի ընթացակարգերի դյուրացման թեման: Այս համատեքստում նախագահները դիտարկել են փոխայցելությունների ազատության ապահովման հնարավորությունը՝ ներառյալ բաց սահմանների սկզբունքով առաջնորդվելու տարբերակը:
Կավելաշվիլին իր խոսքում նշել է. «Նախագահի պաշտոնում սա իմ առաջին այցն է, և ես շատ ուրախ եմ եղբայրական Հայաստանում գտնվելու համար։ Ինչ խոսք, լիովին համաձայն եմ, որ մեր դարավոր բարեկամությունը և եղբայրությունը օրինակելի է և շարունակական զարգացում է ունենալու»:
Հանդիպման ընթացքում նրանք անդրադարձ են կատարել երկու երկրների միջև ձևավորված համագործակցության տարբեր ոլորտներում խորացմանն ու զարգացմանը:
Նրանք կարևորել են նաև Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հաստատման անհրաժեշտությունը՝ նշելով, որ խաղաղասիրական օրակարգի առաջմղումը տարածաշրջանի զարգացման կարևորագույն նախապայման է:
Նախագահները գոհունակությամբ արձանագրել են տարբեր գերատեսչությունների միջև առկա սերտ կապերն ու արդյունավետ համագործակցությունը՝ ընդգծելով խորհրդարանական դիվանագիտության շարունակական զարգացումը՝ որպես երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման կարևոր հարթակ:
Նրանք անդրադարձել են նաև հայ և վրաց ժողովուրդների միջև եղած բազմադարյա պատմական և մշակութային ընդհանրություններին՝ նշելով, որ այդ հարուստ ժառանգությունը հանդիսանում է փոխադարձ վստահության, բարեկամության և համագործակցության ամուր հիմք:
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը իր խոսքում բարձր է գնահատել վրացական կողմի ջանքերը՝ ուղղված Հարավային Կովկասում վերջնական խաղաղության հաստատմանը՝ կարևորելով այդ ջանքերի դերը տարածաշրջանային վստահության և կայունության ապահովման գործում:
Հանդիպման ավարտին Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Կավելաշվիլին հրավիրել է ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին ապագայում այցելել Վրաստան:
Պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Կավելաշվիլին այցելել է Ծիծեռնակաբերդ, ծաղկեպսակ դրել հուշակոթողին, ծաղիկներ խոնարհել և հարգանքի տուրք մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:

29 Апрель 2025 - 15:28 AMT
В резиденции президента Армении глава государства Ваагн Хачатурян на встрече с президентом Грузии Михаилом Кавелашвили подчеркнул необходимость политического диалога и важность укрепления взаимного доверия в интересах стабильности и благополучия двух соседних народов.
В ходе беседы обсуждалось также упрощение процедур въезда граждан Армении и Грузии в страны друг друга. В этом контексте президенты рассмотрели возможность обеспечения свободы взаимных визитов, включая вариант следования принципу открытых границ.
«Это мой первый визит в должности президента, и я очень рад находиться в братской Армении», — заявил Кавелашвили. «Несомненно, наша многовековая дружба и братство являются образцовыми и будут продолжать развиваться».
Стороны также обсудили углубление и развитие сотрудничества в различных областях.
Они подчеркнули необходимость установления стабильного мира на Южном Кавказе, отметив, что продвижение мирной повестки является важнейшим условием для развития региона.
Президенты выразили удовлетворение существующими тесными связями и эффективным сотрудничеством между различными ведомствами, отметив значимость дальнейшего развития парламентской дипломатии как важной платформы для укрепления двусторонних отношений.
Они также отметили многовековые исторические и культурные связи между армянским и грузинским народами, подчеркнув, что это богатое наследие служит прочной основой для взаимного доверия, дружбы и сотрудничества.
В своем выступлении Хачатурян высоко оценил усилия грузинской стороны, направленные на установление прочного мира на Южном Кавказе, подчеркнув важность этих усилий для укрепления регионального доверия и стабильности.
В завершение встречи президент Грузии Михаил Кавелашвили пригласил президента Армении Хачатуряна в будущем посетить Грузию.
Находясь с официальным визитом в Армении, Михаил Кавелашвили посетил Мемориал Цицернакаберд, возложил венок, положил цветы и почтил память жертв Геноцида армян.