ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը նախագահական նստավայրում Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Կավելաշվիլիի հետ հանդիպմանը ընդգծել է քաղաքական երկխոսության անհրաժեշտությունը և փոխվստահության ամրապնդման կարևորությունը՝ ի նպաստ երկու հարևան ժողովուրդների կայունության և բարեկեցության:
Զրույցի ընթացքում քննարկվել է նաև Հայաստանի և Վրաստանի քաղաքացիների միմյանց երկրներ մուտքի ընթացակարգերի դյուրացման թեման: Այս համատեքստում նախագահները դիտարկել են փոխայցելությունների ազատության ապահովման հնարավորությունը՝ ներառյալ բաց սահմանների սկզբունքով առաջնորդվելու տարբերակը:
Կավելաշվիլին իր խոսքում նշել է. «Նախագահի պաշտոնում սա իմ առաջին այցն է, և ես շատ ուրախ եմ եղբայրական Հայաստանում գտնվելու համար։ Ինչ խոսք, լիովին համաձայն եմ, որ մեր դարավոր բարեկամությունը և եղբայրությունը օրինակելի է և շարունակական զարգացում է ունենալու»:
Հանդիպման ընթացքում նրանք անդրադարձ են կատարել երկու երկրների միջև ձևավորված համագործակցության տարբեր ոլորտներում խորացմանն ու զարգացմանը:
Նրանք կարևորել են նաև Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության հաստատման անհրաժեշտությունը՝ նշելով, որ խաղաղասիրական օրակարգի առաջմղումը տարածաշրջանի զարգացման կարևորագույն նախապայման է:
Նախագահները գոհունակությամբ արձանագրել են տարբեր գերատեսչությունների միջև առկա սերտ կապերն ու արդյունավետ համագործակցությունը՝ ընդգծելով խորհրդարանական դիվանագիտության շարունակական զարգացումը՝ որպես երկկողմ հարաբերությունների ամրապնդման կարևոր հարթակ:
Նրանք անդրադարձել են նաև հայ և վրաց ժողովուրդների միջև եղած բազմադարյա պատմական և մշակութային ընդհանրություններին՝ նշելով, որ այդ հարուստ ժառանգությունը հանդիսանում է փոխադարձ վստահության, բարեկամության և համագործակցության ամուր հիմք:
Հանրապետության նախագահ Վահագն Խաչատուրյանը իր խոսքում բարձր է գնահատել վրացական կողմի ջանքերը՝ ուղղված Հարավային Կովկասում վերջնական խաղաղության հաստատմանը՝ կարևորելով այդ ջանքերի դերը տարածաշրջանային վստահության և կայունության ապահովման գործում:
Հանդիպման ավարտին Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Կավելաշվիլին հրավիրել է ՀՀ նախագահ Վահագն Խաչատուրյանին ապագայում այցելել Վրաստան:
Պաշտոնական այցով Հայաստան ժամանած Վրաստանի նախագահ Միխեիլ Կավելաշվիլին այցելել է Ծիծեռնակաբերդ, ծաղկեպսակ դրել հուշակոթողին, ծաղիկներ խոնարհել և հարգանքի տուրք մատուցել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:

Armenian President Vahagn Khachaturyan emphasized the necessity of political dialogue and the importance of strengthening mutual trust during his meeting with Georgian President Mikheil Kavlelashvili, aiming to enhance the stability and prosperity of both neighboring peoples.
The discussion also covered the facilitation of entry procedures for Armenian and Georgian citizens visiting each other's countries. In this context, the presidents explored the possibility of ensuring free cross-border travel, including the adoption of an open borders approach.
"This is my first visit as president, and I am very happy to be in brotherly Armenia," Kavlelashvili said. "Our centuries-old friendship and brotherhood are exemplary and will continue to develop."
They also discussed the deepening and expansion of cooperation in various fields between the two countries.
Highlighting the need for stable peace in the South Caucasus, they noted that advancing a peace agenda is a crucial prerequisite for regional development.
The presidents expressed satisfaction with the strong connections and effective collaboration between various governmental bodies, underlining the continued development of parliamentary diplomacy as a key platform for strengthening bilateral ties.
They also reflected on the shared historical and cultural heritage of the Armenian and Georgian peoples, noting that this rich legacy serves as a solid foundation for mutual trust, friendship, and cooperation.
In his remarks, President Khachaturyan praised Georgia’s efforts toward establishing lasting peace in the South Caucasus and emphasized their role in ensuring regional trust and stability.
At the end of the meeting, Georgian President Mikheil Kavlelashvili invited Armenian President Vahagn Khachaturyan to visit Georgia in the future.
While on his official visit to Armenia, President Mikheil Kavlelashvili visited the Tsitsernakaberd Memorial, laid a wreath, placed flowers, and paid tribute to the victims of the Armenian Genocide.